Obecní dům a Uměleckoprůmyslové museum v Praze připravují na září 2013 expozici užitého umění přelomu 19. a 20. století.

Obecni_dum
Autor: archiv MHMP
25. ledna 2013
25. ledna 2013

Výstavní nabídku v Praze obohatí od září 2013 spolupráce státní a městské kulturní instituce.

  • 1 minuta čtení

Uměleckoprůmyslové museum v Praze (UPM) ve snaze zpřístupnit návštěvníkům bohaté sbírkové fondy uměleckého řemesla i po dobu plánované rekonstrukce hlavní budovy muzea otevře v září 2013 ve výstavních sálech pražského Obecního domu stálou expozici evropské a české secese. Současné vedení Obecního domu vyšlo tomuto záměru plně vstříc. Expozice, která potrvá nejméně do poloviny roku 2015, naváže na předchozí společné výstavní projekty: „Důvěrný prostor nová dálka – umění pražské secese“, „České Art deco 1918–1938“, „Alfons Mucha – Le Pater, Pavilon Bosny a Hercegoviny“ či poslední projekt „1912“. Dohodu obou institucí, inspirovanou pražským radním pro kulturu Václavem Novotným, dnes před zástupci novinářské obce slavnostně podepsali ředitelka UPM Helena Koenigsmarková a předseda představenstva a ředitel a.s. Obecní dům Vlastimil Ježek.

Tématem dlouhodobé výstavy je umělecká tvorba přelomu 19. a 20. století, především užité umění české a evropské secese vymezené léty 1890–1914 s nutnými přesahy do souvisejících oblastí dobového myšlenkového, kulturního a společenského života, z nichž vzešla i samotná stavba Obecního domu. Osou expozice bude vývoj společnosti a životního stylu v uvedeném období s odbočkami k jiným oblastem umělecké tvorby, filosofii, sociologii či přírodním vědám.

Součástí expozice na celkové ploše 670 m2 bude interaktivní edukační program a další vzdělávací programy pro širokou veřejnost.

Úzká spolupráce muzea jako státní a Obecního domu jako metropolitní instituce je vedena snahou zatraktivnit nabídku užitého umění v hlavním městě a rozšířit tak základnu pro poznání motivů, cest a forem uplatnění uměleckého řemesla v českém prostředí. Doufáme, že tato prezentace přispěje i ke zkvalitnění diskuze o historii a významu užitého umění, potřebě jeho dokumentace a uchování a bude inspirací i pro současný design.