Od prvního dne nevím, kam dřív skočit

Právo | 27.12.2014 | Rubrika: Praha - Střední Čechy | Strana: 13 | Autor: Petr Janiš | Téma: Volené orgány - Primátorka - Adriana Krnáčová

PRAŽSKÁ PRIMÁTORKA ADRIANA KRNÁČOVÁ (ANO) ŘEKLA PRÁVU:

* Paní primátorko, uplynulý rok Praze přinesl změnu vedení. Jaké to je, být první ženou v jejím čele?

Musím říci, že převažují smíšené pocity. Na jednu stranu jsem samozřejmě velmi ráda, že jsme s mladým hnutím dokázali v Praze zvítězit a následně dotáhnout koaliční jednání ke zdárnému konci. Na druhou stranu nás teď čeká obrovské množství práce a já od prvního dne nevím, kam dřív skočit. Bývalé vedení nám tady nechalo hromadu nedodělané nebo špatně odvedené práce a na nás teď je to všechno dotáhnout tak, aby to Pražany nestálo peníze navíc a aby jejich hlavní město zároveň bez problémů fungovalo.

* Jaký máte v čele města manévrovací prostor, lze prostě otočit kormidlo jiným směrem? Nejsou problémy zapeklitější, než se hnutí ANO před volbami zdálo?

Naši pozici otestovalo již ustavující zastupitelstvo, které hlasovalo jednotně v souladu s koaliční dohodou. Většina 33 hlasů je riskantní, uvědomuji si to, a právě proto se snažím nalézt podporu pro naše záměry i v ostatních stranách zastoupených v zastupitelstvu, zejména u pirátů. Kdybych byla toho názoru, že současný stav je zabetonovaný bez možnosti jakékoli změny, nešla bych do toho.

* Krátce po nástupu jste musela řešit ledovku a výpadek tramvají. Na jaké úrovni je krizové řízení města?

Kdybych měla tuto situaci hodnotit zpětně, myslím si, že jsme kalamitu díky kolegům z dopravního podniku a složkám integrovaného záchranného systému zvládli vcelku dobře. Nastalá situace měla velmi rychlý spád a náhle svolaný krizový štáb měl své opodstatnění. Na druhou stranu ale musím přiznat, že tak rozsáhlá námraza, která zapříčinila kolaps tramvajové dopravy, nám ukázala i nedostatky, které bude třeba do budoucna výrazně zlepšit. Mluvím například o koordinaci informovanosti. Do budoucna budu požadovat, aby v obdobných situacích bylo například více zaměstnanců dopravního podniku na jednotlivých stanicích. Jejich nasazení přišlo pozdě. Zároveň mám od Pražanů řadu připomínek, že počty náhradních autobusů byly nedostatečné, autobusy jezdily přeplněné a obyvatelé měli problém se dostat do práce. To jsou konkrétní věci, kterými se budeme do budoucna zabývat.

* Věnovala jste se boji proti korupci. Zastáváte názor, že nad ní lze zvítězit, že ji lze vymýtit?

Ve své gesci mám problematiku veřejné správy a legislativu, to jsou oblasti, kterým se věnuji dlouhodobě. Klíčem k omezení korupce, nikoli k úplnému vymýcení, je transparentní nastavení jednotlivých procesů uvnitř úřadu a to jsou priority, kterým se hodlám věnovat. Tady jsou dle mého názoru obrovské mezery na pražském magistrátu, zejména v řízení, v nastavených procesech schvalování a rozhodování.

* Na co se mají Pražané připravit v roce nadcházejícím, skončí například Opencard?

Opencard je jedním z mnoha nechvalně proslulých dědictví. S kolegy intenzivně pracujeme na tom, abychom Pražanům představili řešení, které nebude tak finančně náročné a bude odpovídat 21. století. Takže ano, ve hře je i varianta, že kartička Opencard skončí.

* Myslíte, že městu skutečně uleví otevření tunelu Blanka a metra A do Motola?

Abych pravdu řekla, jsem vůči oběma projektům velmi skeptická. V případě tunelu Blanka už nyní víme, že bude třeba připravit navazující dopravní opatření, jinak doprava v Praze bude i nadále v kritických momentech kolabovat. Existuje více variant, ale ke konkrétním krokům se uchýlíme až v momentě, kdy budeme vědět, jak se zprovoznění Blanky projeví na chování řidičů. Co se týká prodlužování metra, nová stanice u motolské nemocnice nebude mít takový efekt, jak se při projektování předpokládalo.

* Dokáže vedení Prahy přimět její obyvatele, aby více využívali hromadnou dopravu a nedávali přednost té individuální?

Určitě, je to také jedna z našich priorit. Klíčem k efektivní a plynulé dopravě v Praze je využívání MHD. Chceme pro Pražany posílit stávající klíčové linky a navýšit počet P+R parkovišť. Jedině tak docílíme celkového zklidnění dopravní situace v Praze.

* V životopise uvádíte, že jste nejprve vystudovala vědu výtvarného umění na Komenského univerzitě. Můžete ten obor využít v současné roli?

Studovala jsem kromě toho jazyky a řízení. Umění se profesionálně nevěnuji již dlouho, ale zůstalo mým koníčkem. Mou silnou stránkou je řízení, práce s lidmi, zájem o veřejnou správu a efektivně fungující systémy.

* Studovala jste i v USA. O jaké obory šlo a jsou odtud tituly MA a MBA, které zdobí vaše jméno na kandidátské listině?

Mám diplom z FF UK v Bratislavě a diplom z univerzity DePaul v Chicagu.

* Ovládáte sedm jazyků, slovenštinu, němčinu a maďarštinu jako rodilá mluvčí. Skýtá to pro pražské prostředí výhodu?

Zcela jistě, konkrétně v jednání s velvyslanci, zástupci partnerských měst, podnikateli či kulturním prostředím. Těch příležitostí je v Praze strašně moc, neboť Praha je otevřené a mezinárodní město.

 

27. prosince 2014
27. prosince 2014