Odpůrci jsou sobečtí
Pražský deník | 21.3.2008 | rubrika: Z metropole - téma deníku | strana: 4 | autor: JAN PUCI
Pražský deník | 21.3.2008 | rubrika: Z metropole - téma deníku | strana: 4 | autor: JAN PUCI
Primátor Prahy Pavel Bém je zastáncem jižní trasy
Městský okruh: jih proti severu Souboj o varianty pražského silničního okruhu z pohledu zastánců jižní a severní varianty
* Proč vedení města prosazuje jižní variantu severozápadní části Pražského okruhu?
Hlavním úkolem silničního okruhu kolem Prahy je kromě převedení tranzitní dopravy kolem hlavního města také zajištění kvalitní dopravy mezi okrajovými městskými částmi a velkými sídlištními celky, jako je například Severní Město a Jihozápadní Město. Proto je důležité vedení okruhu po co nejkratší trase. Pokud by byl postaven dále od města, vedlo by to k jeho nižšímu využití a příliš by pražské dopravě neulehčil.
* V čem je tato varianta lepší?
Hlavní výhodou je osvobození obytné zástavby od negativních vlivů z dopravy. Čím více automobilů se podaří na Pražský okruh odvést, tím méně jich bude projíždět centrem. Severní varianta by bohužel znamenala, že okruh kromě tranzitní dopravy Praze nijak významně nepomůže.
* Jak hodnotíte přístup odpůrců vámi podporované varianty?
Jako nesmírně sobecký a arogantní, neboť říkají, že okruh chtějí, ale co nejdál od nich. Pro prosazení tohoto názoru využívají nejen všechny zákonné možnosti, ale v mnoha případech i zkreslenou argumentaci a polopravdy.
* Kdy podle vás pojedou řidiči poprvé po severozápadní části okruhu?
Podle plánů investora v roce 2011. Předpokladem je samozřejmě realizace stavby dle platného územního plánu hlavního města Prahy, to znamená v jižní variantě.
* Popište vliv současných bouřlivých veřejných slyšení vliv na územní řízení k celé stavbě.
Atmosféra průběhu ústních jednání v rámci řízení o umístění stavby nemůže mít vliv na celkový výsledek správního řízení. O něm bude rozhodovat soulad předložených dokladů s příslušnými zákony včetně souladu s územními plány jak hlavního města Prahy, tak Středočeského kraje.
* Proč kolem Prahy stále není dokončen Pražský okruh, když už se o něm mluví desítky let?
Před rokem 1989 a v 90. letech byla hlavním problémem otázka finančních prostředků, kterou nelze ignorovat ani v současné době. Letos jsou ve výstavbě dva klíčové úseky Pražského okruhu na jihu města, které by měly být dokončeny do dvou let. Rozhodující pro rychlost přípravy severní části okruhu je nyní bohužel obstrukční jednání odpůrců této stavby.
* Odhadnete celkové náklady na severní či jižní variantu?
Jižní varianta má dle projektové dokumentace předpokládané náklady vyčísleny na přibližně 28 miliard korun, konkrétní cena vzejde samozřejmě z výběrových řízení. Severní varianta existuje pouze jako čára na mapě, nikdo nikdy seriózně náklady na ni nespočítal. Lze se domnívat, že by náklady severní varianty byly stejné nebo i vyšší, například kvůli investicím v podobě nezbytných přivaděčů.
* Která z variant bude mít větší dopad na životy okolních obyvatel?
Jakákoliv obdobná stavba musí být navržena a postavena tak, aby dopad na život okolních obyvatel byl v souladu se zákony a dalšími předpisy. Na druhou stranu ale již není vyhodnocován její vliv v širších vztazích, kdy jižní varianta odvede z obytné zástavby v širším centru Prahy podstatně více automobilů na okraj města než varianta severní. Přínos jižní varianty tak pozitivně pocítí statisíce Pražanů.
* Z jakých zdrojů čerpáte údaje, kterými obhajujete vámi prosazované řešení?
Základním zdrojem informací jsou podklady Ústavu dopravního inženýrství, které byly zpracovány a shromážděny při tvorbě a schvalování Územního plánu hlavního města Prahy. Ty vycházejí mimo jiné z pravidelných sčítání dopravy a z rozsáhlých dopravních průzkumů, jsou pravidelně aktualizovány a doplněny i o expertní studie zpracované nezávislými dopravně inženýrskými firmami.
* Co byste vzkázal odpůrcům jižní varianty?
Aby přestali být tolik sobečtí. Každé milionové město potřebuje ke svému životu nezbytné infrastrukturní stavby. Nelze egoisticky říkat: Chceme využívat celoměstskou infrastrukturu, ale nám ji sem nedávejte, postavte ji, kde chcete, ale ne u nás!
***
Jižní trasa Je navržena mezi Ruzyní a Březiněvsí okrajem území hlavního města s vedením přes Suchdol. Středem této městské části by trasa procházela hloubeným tunelem dlouhým 1,96 kilometru. Vltavu přechází 548 metrů dlouhým mostem. Délka této varianty je 16,4 km.