Odpůrci tunelů protestovali

Večerník Praha - 16.10.2000
LETNÁ - Několik set lidí a členové Koalice občanských sdružení SOS Praha se sešli v sobotu odpoledne na happeningu na Letenské pláni, nazvaném Cirkus na křižovatce. Na Letenské pláni totiž stojí cirkus Berousek a právě v této části pláně se počítá s budováním podzemní mimoúrovňové křižovatky soustavy silničních tunelů mezi Strahovským tunelem a PelcTyrolkou. Na odpoledne byl připraven zajímavý program, ve kterém mimo jiné vystoupili Pepa Nos, Jan Burian, skupiny Tata Bojs, Álom, MCh band a divadla 3DaContinuo. Snad právě tento program přilákal mladé lidi, kteří sice podepsali připravenou petici, ale brali to spíše jako vstupné na koncert. Podle názoru Koalice SOS Praha je plánovaná stavba tunelů včetně mimoúrovňových křižovatek technicky náročné a drahé řešení, které dopravní situaci ve městě nezklidní bez návazných regulačních opatření. Představitelé Koalice sice tvrdí, že pro automobilisty je třeba přednostně dostavět okruh okolo města, budovat záchytná parkoviště "Park and Ride" s výhodnou návazností na veřejnou dopravu, posilovat roli hromadné městské dopravy a vytvářet lepší podmínky pro pěší a cyklisty. Ovšem v ádném případě nenašli odpověď na otázku, kolik lidí, kteří se pod petici podepsali, bude ochotno se vzdát pohodlí svého vlastního vozu a jezdit MHD.
"Chceme, aby byly za účasti veřejnosti a nezávislých odborníků zodpovězeny závažné otázky spojené se zamýšleným záměrem," říká Michaela Valentová za koalici SOS Praha.
"Letná je již nyní silně zamořena exhalacemi, hlukem a prachem. Zlepší se tento stav výstavbou dalších velkých silničních tunelů a křižovatek?" SOS Praha žádá zastupitele hl. m. Prahy, aby se stávající dopravní situací ve městě vážně zabývali. To však bezesporu zastupitelé dělají. Už nyní se ví, že v roce 2015 by mělo denně projet Letenskou plání přibližně 165 tisíc automobilů. A proto se snaží vytvořit podmínky, aby všechna vozidla neprojížděla po povrchu, ale větší část jich byla soustavou podzemních tunelů odvedena ze středu města na navazující komunikace.
EVA POSPÍŠILOVÁ, MICHAL RATHAN

Redakce IN, Schreib
K tvrzení SOS, že městský okruh dopravu v Praze bez dalších regulačních opatření nezklidní, není co dodat. Je to pravda. Ale druhá část této pravdy je, že regulovat dopravu lze až tehdy, když bude kam ji převést, tedy až bude městský a silniční okruh. To už ovšem SOS neříká, protože by muselo Pražanům i návštěvníkům města na rovinu říci, že musí přestat používat osobní vozy. A to zní daleko méně líbivě, než obviňovat vedení města z toho, že staví nové silnice, takže se do toho ekologická sdružení neženou. Přitom o zbytečnosti těchto silnic si lze udělat dobrou představu kdykoli v průběhu dne prostým pohledem do pražských ulic, které už auta prostě nepojmou. Takže zbývá buď je odstavit, nebo jim zajistit dostatečně kapictní průjezd kolem města i před mesto. Potom sice budou také jezdit a neubude jich, ale budou jezdit alespoň plynule a tím i o něco méně škodit. Že jich potom bude jezdit více, to je tvrzení, které popírá vývoj na celém světě i všichni dopravní odborníci, jejichž nezávislé posouzení SOS požaduje. Z nich se ostatně k řešení pražské dopravy už vyjádřil každý, takže volání po dalších "nezávislých posudcích" je většinou více méně jen obezlička jak zdržet řešení a dát vydělat dalším firmám. Ty už ostatně Praze prodávají své "nezávislé" posudky léta a v odborných kruzích není velkým tajemstvím, že řada z těchto posudků jsou i hodně staré a jen mírně předělané expertizy vzniklé často ještě v dobách posuzování původního ZAKOSU. Při filozofii ekologických uskupení, že každý posudek, který novou stavbu nezavrhne, je "závislý" a tendenční, lze takto posuzovat cokoli do nekonečna.
Parkoviště P+R se samozřejmě staví, hromadná doprava "konzumuje" ročně největší část městského rozpočtu...ale problém aut to neřeší. Protože toto vše je součástí celého komplexu opatření, jehož základem jsou i nové silnice, které v tomto případě mají převedením dopravy pod zem zklidnit i Letnou. Říkat cokoli jiného, aniž by se současně tvrdě řeklo, že bez nových komunikací by bylo potřeba zakázat lidem jezdit dnes už prakticky do celé Prahy, a že tedy nebudou moci jet autem do města nakoupit a dokonce, že nemají s auty ani jezdit domů, je pouhý poměrně laciný populismus...Který sice vyjařuje hezkou myšlenku, ale je v naprostém rozporu s přáním veřejnosti alespoň tam, kde se každého bezprostředně dotýká. Nebo přesněji a jednoznačněji, kde se dotýká jeho osobního auta. Přičemž podstata problému je právě tady, protože problémem města nejsou auta, která Prahou pouze projíždějí, ale auta, která tady svou jízdu začínájí i končí. A těch je z objemu individuální dopravy v hlavním městě přes osmdesát procent. Budou li ekologická sdružení říkat toto a půjdou li tvrdě a veřejně i za tímto cílem, je to regulérní názor.

16. října 2000
16. října 2000