Olympiáda v Praze ano, či ne-článek náměstka primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgermeistera, uveřejněný v měsíčníku Listy hl. m. Prahy , čísle březen 2005

Schopnost Prahy pořádat olympijské hry musí být hodnocena na základě přesných ekonomických a urbanistických úvah. Olympijské hry v Praze nejsou a nemohou být cílem samy o sobě. Praha má jasnou ambici být městem hostitelským, které je schopné poskytnout podmínky pro pořádání významných sportovních, kulturních a společenských akcí. Chceme, aby byla sídlem významných evropských a světových organizací a firem. Musíme obstát v konkurenci významných evropských měst.

Olympiáda v Praze ano, či ne

 

 

 

Listy hlavního města Prahy | 1.3.2005 | rubrika: Pražské zpravodajství - Finance, Legislativa, Zastupitelstvo, Bezpečnost, Infrastruktura, Doprava | strana: 3 | autor: Ing. JAN BÜRGERMEISTER, (jb)

Olympijské hry by zajistily prosperitu hlavního města v dlouhodobém horizontu

Schopnost Prahy pořádat olympijské hry musí být hodnocena na základě přesných ekonomických a urbanistických úvah. Olympijské hry v Praze nejsou a nemohou být cílem samy o sobě. Praha má jasnou ambici být městem hostitelským, které je schopné poskytnout podmínky pro pořádání významných sportovních, kulturních a společenských akcí. Chceme, aby byla sídlem významných evropských a světových organizací a firem. Musíme obstát v konkurenci významných evropských měst. Je to jediná šance, jak zajistit v dlouhém časovém horizontu prosperitu našeho města. A pořádání olympijských her může být tím nejefektivnějším nástrojem, jak tohoto cíle dosáhnout. Pořádání olympijských her bude vyžadovat, aby Praha a celá Česká republika splnily požadavky na dopravní infrastrukturu. Samotné pořádání olympijských her ale výstavbu této infrastruktury nijak nevyvolává. Jsou totiž součástí dlouhodobého rozvoje Prahy a ČR se k řadě těchto investic zavázala již při vstupu do EU. Celkové náklady na tuto infrastrukturu dosahují 485 miliard Kč, z toho investice do Prahy 160 miliard. Pořádání olympijských her může pouze dát větší důraz na tyto investice v čase. V případě Prahy znamenají výstavbu městského okruhu, metra, dálničního obchvatu Prahy, železničních koridorů a inženýrských sítí. Klíčovou otázkou zůstává soulad dlouhodobého pečlivého plánování potřeb rozvoje Prahy s potřebami, které vyvolává pořádání olympijských her. To je nutná podmínka. Aby Praha mohla nabídnout divácky atraktivní koncept krásných her spočívající ve využití očekávaného tlaku na zmenšení rozměru olympijských her, musíme zajistit symbiózu těchto čtyř aspektů:
* promyšleného umístění sportovišť uvnitř i vně Prahy, umožňujícího viditelné vtažení krásy města do olympijského dění
* využití volných rozvojových území, která jsou právě teď k dispozici po zmizení těžkého průmyslu
* vytvořením sítě tréninkových sportovišť zlepšit podmínky pro aktivní trávení volného času obyvatel hustě urbanizovaných částí města * souladu ostatních potřeb budoucího rozvoje města s potřebami olympiády Jestliže ekonomická analýza odhaduje přímé náklady vyvolané OH v Praze na 132 miliard, je nutné si říct, které z projektů v této vysoké částce by přispěly k řešení řady problémů, které Praha pociťuje, např.:
* chybějící moderní vysokoškolské koleje s přidruženými funkcemi
* uvažovaná výstavba veletržního areálu v Letňanech
* nový plavecký stadion v centru Prahy v prostoru Karlína
* výstavba nájemních bytů soukromými investory
* výstavba kapacitního fotbalového stadionu
To všechno jsou záměry, které je potřebné realizovat, často za spolupráce soukromého sektoru, v případě vysokoškolského areálu za přispění státu. Proto je třeba zpracovat další podrobné studie proveditelnosti všech těchto záměrů. Z hlediska makroekonomické analýzy se na úrovni české ekonomiky olympiáda nejen splatí, ale přinese všem ekonomickým subjektům navýšení mezd a zisků o 25 miliard. Z hlediska pražských projektů a investic pak musíme mít jistotu, že za prvé známe způsob financování a za druhé jde o projekty, které po olympiádě budeme umět využít. Dokonce má smysl do toho jít jen za předpokladu, že budeme vědět, že tyto projekty se v Praze v časovém horizontu příštích 15 let musí realizovat tak jako tak. Pevně věřím, že další analýzy ukážou pořádání olympijských her nejen jako ambiciózní, ale pro cíle města i praktický záměr.

O autorovi| náměstek primátora hlavního města Prahy

11. března 2005
11. března 2005