Oprava Karlova mostu začala

Od roku 1991 plánovaná oprava Karlova mostu konečně probíhá. Skončí 11. června 2010 a má zabránit pronikání vody a zlepšit infrastrukturu na mostě i jeho nájezdech. Oprava za více než 222 milionů korun se netýká rekonstrukce kamenného pláště mostu, která začne později a bude trvat až 10 let.

18. srpna 2007
Jako základna slouží firmě SMP CZ, která vyhrála výběrové řízení, především lodě, na nichž je umístěno nejen zařízení staveniště, ale také jeřáb, který dodává a odebírá materiál potřebný k opravě. Na mostě se v průběhu rekonstrukce neobjeví žádná větší technika. „Půjde maximálně o malé pěchy či vibrátory, které se používají při práci s betonem,“ uvedl ředitel SMP CZ Martin Doksanský.

Opravy za provozu

Současně s mostovkou se opravuje i kamenné zábradlí. Stavaři pro práci na mostě připravili zvláštní konstrukci, která ale nebude zasahovat celou část vozovky mostu, ale jen její polovinu. Budou postupovat po jednotlivých polích, která budou měřit přibližně stejně jako vzdálenost mezi jednotlivými oblouky. Procházející lidé tak mohou vidět, jak práce postupují.

Průchodnost mostu byla jednou ze základních podmínek pro firmy, které se zúčastnily výběrového řízení. Oprava se nedotkne ani prodeje uměleckých předmětů, který má na mostě letitou tradici. „Jsme rádi, že to tak je,“ uvedl pochopitelně Pavel Kotrč ze Sdružení výtvarníků Karlova mostu. Prodejní stánky zmizí jen v oblasti opravy, jinak život na mostě zůstane zachován. Sdružení samo ostatně také přispívá k dobrému stavu mostu, naposledy investovalo téměř dva miliony korun do opravy sousoší sv. Jana z Mathy, sv. Felixe z Valois a sv. Ivana, které Pražané znají i pod jménem Turek.

Archeologové doufají

Nad opravou budou bdít archeologové. Pokud jde o opravu mostovky, nečekají nijak zvláštní překvapení, průzkum tu probíhal už v 60. letech minulého století. „Co se objeví při úpravách nájezdů na most tak úplně netušíme, například v oblasti mýtního domku, který stál na malostranské straně, může dojít k překvapivým objevům, protože dnes není například známa přesná podoba nájezdu,“ uvedl archeolog Radek Podliska z Národního památkového ústavu. „S archeologickým průzkumem se počítalo už v projektu, pokud by ovšem došlo k nějakému překvapivému nálezu, který by si vyžádal dlouhou dobu na dokumentaci, pak samozřejmě musíme počítat i se zpožděním stavby,“ uvedl Martin Doksanský. Město je v tomto případě schopné zohlednit zdržení rekonstrukce.

„Na konci této první etapy rekonstrukce nejvýznačnější z národních kulturních památek bude nová cesta pro turisty, ale také nové plynové osvětlení mostu, které most přiblíží historické době,“ uvedl primátor Pavel Bém. „Druhá etapa rekonstrukce, která se dotkne kamenného pláště, si vyžádá jiné postupy a také mnohem více času, osm až deset let. Pak bude most skutečně takový, jak bychom ho chtěli všichni mít.“

Vše o současné rekonstrukci i historii novodobých oprav mostu naleznete v sekci portálu Rekonstrukce


Autor: Oskar Exner, redakce portálu

Fotogalerie

27. srpna 2007
27. srpna 2007