Ostrovy se změní k nepoznání

Mladá fronta Dnes - 17.4.2003
Podtitulek: Z pražských ostrovů zmizí zahrádky, nahradí je louky k opalování a sportoviště
Autor: LENKA PETRÁŠOVÁ
Místo zahrádkářských kolonií a jiných staveb mají na ostrovech v Praze vzniknout zelené zóny s loukami, stromy a hřišti, kde se lidé budou moci slunit a sportovat.
Praha Už žádné ředkvičky a rybíz na záhoncích zahrádkářů, ale barevné deky a lidé, kteří se opalují. Taková je představa vedení města o budoucnosti pražských ostrovů. Hlavním důvodem pro radikální změnu je to, že stavby na ostrovech by v případě další povodně bránily vodě v toku. Podle firmy Hydroinform, která zpracovávala povodňový model města, tvoří i zahrádkářské kolonie při záplavě vodě hráz srovnatelnou s betonovou stěnou. "Každá záplava vedla k budování jiné tváře města. Po roce 1890, kdy byla velká povodeň, Praha získala nábřeží. Teď se změní díky protipovodňovým opatřením na březích a zeleným klidovým zónám na ostrovech," uvedl náměstek primátora Jan Bürgermeister.
Zahrádkáři protestují
Lidé z kolonií už většinou dostali výpovědi z nájmu nebo je brzy obdrží. Mnohé osady už dokonce ani neexistují. Zahrádkáři však protestují a chystají demonstraci. "Nikdo nám nezdůvodnil, proč my musíme odejít a jiné stavby nevadí. Město neměří stejným metrem a to nám vadí," tvrdí předsedkyně občanského sdružení Libeňský ostrov Božena Petrová, která bojuje za zachování zahrádek. "Proč se třeba na ostrově Štvanice vesele staví, přestože leží v přímém toku řeky, na rozdíl od nás? Zdá se, že jde jen o populistická prohlášení politiků." Sdružení proto plánuje na 29. května demonstraci na Mariánském náměstí. Zahrádkáři chtějí dosáhnout toho, aby zastupitelé vyslechli jejich argumenty.
Ne všechno může zmizet
Ne všechny stavby však mohou jen tak z ostrovů zmizet. Příkladem je Císařský ostrov a čistírna odpadních vod, Střelecký ostrov či právě Štvanice. "Co se Štvanicí? No, to bude zajímavé," řekla vedoucí útvaru rozvoje magistrátu Světlana Kubíková. "Záleží to ještě na projednání s vodohospodáři, kteří posoudí, která stavba vadí a co ne," uvedla. Podle ní by mohlo město mít nový územní plán pro zaplavovaná místa zhruba za rok. Ten by měl určit, jaké stavby a kde mohou na ostrovech stát, a co tam naopak být nesmí. Už teď magistrát počítá s tím, že třeba na Císařském či Libeňském ostrově budou jen louky a stromy. "Nebo může být po obvodu dráha pro jezdce na kolečkových bruslích či podobná sportoviště. Rozhodně ne ploty a jiné překážky vodě," nastínila představu města vedoucí odboru životního prostředí Kateřina Vaculová.
Ostrovy se mění už teď
S představou radnice souhlasí i ochránci přírody. Ti také včera v rámci obnovy zasadili na Císařském ostrově spolu se známými osobnostmi topol černý.
"Ten je základem budoucího stromořadí. Nechceme jen nečinně přihlížet změnám, kterými krajina prochází," uvedla Marcela Mikesková z Českého svazu ochránců přírody.
17. dubna 2003
17. dubna 2003