Otázka pro...-rozhovor náměskta primátora hl. m. Prahy Ing. Jana Bürgemeistera, uveřejněný v deníku Metro dne 25.5. 2005

Ročně stavíme kolem šesti sedmi stovek bytů, o jejichž přidělení ale rozhodují podle svých pravidel městské části. Od příštího roku chceme, aby město nestavělo byty ze svého rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků, ale chceme využít spolupráce se soukromým sektorem.

Zdroj: Metro
Datum: 25.05.2005
Název: OTÁZKA PRO...
Číslo: 101
Autor: IVAN KUPTÍK
Strana: 8 - BYDLENÍ
Rubrika: Bydlení

Fotografie: JANA BÜRGEMEISTERA, náměstka pražského primátora

METRO: Uvedl jste, že město už nebude za své peníze stavět byty, jak to tedy bude v následujících letech?

Ročně stavíme kolem šesti sedmi stovek bytů, o jejichž přidělení ale rozhodují podle svých pravidel městské části. Od příštího roku chceme, aby město nestavělo byty ze svého rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků, ale chceme využít spolupráce se soukromým sektorem. Město může nabídnout soukromníkům své pozemky za připravený projekt pro stavbu bytů, a tak by po dostavbě část bytů připadla městu. Takže by systém přidělování bytů, jak běží u městských částí, mohl pokračovat bez problémů dál.

METRO: Jak bude město při spolupráci se soukromníky postupovat?

Chceme postupovat formou jednoduché veřejné soutěže, podstatou bude to, kdo nabídne za naše pozemky co nejvíce bytů. Pokud jde o bytovou výstavbu soukromým sektorem, město ji může ovlivnit jen územním plánem a stanovisky územní správy, vše ostatní totiž reguluje trh. Musím konstatovat, že Praze zoufale chybí soukromý kapitál, který by investoval do nájemního bydlení, což je ovšem následek tuhé regulace nájmů. Tuto situaci může vyřešit snad až nový parlament.

METRO: Má-li město ročně několik stovek bytů k dispozici, pro koho jsou určeny?

I o povodních se ukázalo, že město určitý bytový fond potřebuje. Musí sloužit obyvatelům města, kteří se ocitli ne vlastní vinou v nouzi a nemají na to, aby se v danou chvíli postarali o vlastní bydlení. Část bytů slouží i jako stabilizační, dostávají je odborníci, které město potřebuje, například učitelé, strážníci, policisté, ale i mnoho dalších profesí.

METRO: Kolik bytů se vrací městu?

Zatím jen velmi málo, od roku 1990 město Praha postavilo na 10 tisíc bytů, ale ročně se jich uvolní k dalšímu použití sotva stovka. Takový stav je bohužel nevyhovující.

METRO: Jak vidíte extenzivní výstavbu na okrajích Prahy?

Považuji za chybu stavět za hranicemi Prahy taková sídla. Příliš zatěžují infrastrukturu města, protože zvyšují nároky na individuální automobilovou dopravu apod. I když chápu chuť lidí bydlet v novém bytě někde v přírodě. Proto musí město udělat hodně pro to, aby zatraktivnilo pražskou zástavbu. Jako jeden z příkladů bych uvedl plány na vybudování sportovišť a rekreačních ploch v oblasti Rohanského ostrova.

1. června 2005
1. června 2005