Otevření infostánku projektu ŘEMESLO ŽIJE! a učňovské prodejny květin
Dne 11. 10. 2010 v 10.30 hodin náměstkyně primátora a iniciátorka projektu ŘEMESLO ŽIJE! Marie Kousalíková slavnostně zahájí provoz infostánku projektu a učňovské prodejny květin v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy ve Škodově paláci (Jungmannova 35/29, Praha 1).
- 3 minuty čtení
Dne 11. 10. 2010 v 10.30 hodin náměstkyně primátora a iniciátorka projektu ŘEMESLO ŽIJE! Marie Kousalíková slavnostně zahájí provoz infostánku projektu a učňovské prodejny květin v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy ve Škodově paláci (Jungmannova 35/29, Praha 1).
Učňovskou prodejnu květin bude provozovat Střední odborná škola stavební a zahradnická (Učňovská 1, Praha 9, http://www.skolajarov.cz) jako své odloučené pracoviště pro výuku oboru vzdělání s výučním listem Zahradník. Žáci tohoto učebního oboru budou pod vedením učitelů odborného výcviku a dalších pracovníků rozvíjet své odborné znalosti a dovednosti v přímém kontaktu se zákazníkem. Učňovská prodejna bude sloužit jak zaměstnancům úřadu, tak návštěvníkům po celou obvyklou prodejní dobu.
Infostánek projektu ŘEMESLO ŽIJE! bude na jednom z nejrušnějších míst Prahy, kam při cestě za úředním jednáním projde denně několik tisíc lidí, propagovat jak projekt, tak jednotlivé střední školy vyučující učební i další odborné obory. Při využívání tohoto stánku se školy budou střídat rotačním způsobem, takže bude možné se zde setkat jak s ukázkami práce truhlářů, zámečníků a elektrikářů, ale bude možné si zde v omezeném množství ve vybrané dny zakoupit i učňovské výrobky od pečiva a zákusků až po výrobky mladých sedlářů.
„Učňovská prodejna je výsledkem snahy o zapojení žáků prostřednictvím produktivní činnosti do uceleného technologického procesu co nejvíce podobnému reálnému prostředí výrobního podniku nebo provozovně služeb,“ řekla na adresu nové prodejny náměstkyně primátora. Dodala, že podle jejího názoru bude činnost prodejny a infostánku současně také tou nejlepší propagací učňovského a odborného školství, jakou si jen lze představit.
Projekt ŘEMESLO ŽIJE! je souborem opatření dlouhodobé podpory učňovského školství a řemesel v hlavním městě. Projekt je financován z veřejných prostředků (z rozpočtu hlavního města) i z prostředků strukturálních fondů Evropské unie. Jeho hlavními cíli jsou jednak prosazení středního odborného vzdělávání jako reálné alternativy při rozhodování žáků základních škol o dalším studiu i při volbě budoucí profese a jednak strukturální změna vyučovaných oborů v závislosti na potřebách trhu práce tak, aby se tato oblast školství opětovně stala zdrojem kvalifikovaných sil pro pražské podniky. Mezi nejdůležitější opatření k jejich dosažení patří podpora polytechnické výchovy na základních školách, zlepšení transferu odborníků, technologií i know – how mezi středními školami a na projektu participujícími podniky nebo vytváření optimálních podmínek pro adaptaci absolventů učebních oborů včetně obnovené tradice vandrů a další. Projekt je příkladem odlišného, systémového přístupu k problematice učňovského a odborného školství, který Praha zvolila na rozdíl od dílčích řešení jako v jiných krajích. K projektu samotnému Marie Kousalíková uvedla: „V rámci projektu ŘEMESLO ŽIJE! se snažíme zacelit rány, které učňovskému školství zasadilo necitlivé oddělení od podniků na počátku devadesátých let. Současně chceme také využít dobré výsledky rozvoje našich škol k prohloubení vzájemné provázanosti s budoucími zaměstnavateli“.
Střední odborná škola stavební a zahradnická v Praze 9 byla založena v roce 1973 a vyučuje kromě učebního oboru Zahradník i další obory převážně stavebních profesí (čtyřleté studijní obory zakončené maturitní zkouškou, tříleté učební obory a také dvouleté učební obory). Školu navštěvuje přibližně 1 000 žáků denního studia.
V Praze 8. 10. 2010
Ing. Marie Kousalíková – náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro školství, vzdělávání a volný čas
do funkce zvolena 30.11.2006. Působnost v oblasti pražského školství a vzdělávání, rozvoje školství včetně školství alternativního, sledování a hodnocení kvality vzdělávání, činnost v oblasti správy školních a předškolních zařízení. V oblasti volného času spolupráce s organizacemi mládeže, občanskými sdruženími a organizacemi, které se zabývají péčí o mládež, zejména v oblasti volného času mládeže.