Otevření stacionáře domova důchodců hl. m. Prahy v Šolínově ulici v Praze 6

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém spolu se starostou městské části Praha 6 Mgr. Tomášem Chalupou se dnes odpoledne zúčastnil slavnostního otevření stacionáře domova důchodců hl. m. Prahy v Šolínově ulici.

  • 4 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva
_________________________________________________________________________MUDr. Pavel Bém - primátor hlavního města Prahy  

 

 

 

Otevření stacionáře domova důchodců hl. m. Prahy v Šolínově ulici v Praze 6

 

Primátor hl. m. Prahy MUDr. Pavel Bém spolu se starostou městské části Praha 6 Mgr. Tomášem Chalupou se dnes odpoledne zúčastnil slavnostního otevření stacionáře domova důchodců hl. m. Prahy v Šolínově ulici.

Jedná se o první stacionář v působnosti hl. m. Prahy a prostory pro něj vznikly rekonstrukcí ubytovny zahraničních dělníků. Stacionář bude poskytovat celodenní péči, v jejímž rámci se klienti mohou např. naučit používat počítač. Ředitelka domova důchodců Eva Kalhousová poděkovala zástupcům hlavního města Prahy „nejen za finanční pomoc, ale především za morální podporu.“

„Je neoddiskutovatelným faktem, že česká populace stárne a státu se ne zcela daří na tento trend reagovat. Tlak na město, které je zřizovatelem domovů pro seniory, bude tak čím dál větší, a proto je vítán každý nápad jak zabezpečit levnější systém péče,“ zahájil slavnostní ceremoniál, jehož se účastnil personál domova důchodců i jeho obyvatelé, pražský primátor. „Jako lékař - psychiatr stále věřím, že základním kamenem společnosti je rodina. Stacionář svým způsobem udržuje podstatu rodinných vztahů, když umožňuje, aby příslušníci mladší generace přes den chodili do zaměstnání a večery sdíleli se staršími členy rodiny.“

Po symbolickém přestřižení pásky se slova ujal starosta MČ Praha 6 Mgr. Tomáš Chalupa: „Jsem jedním z nejmladších pražských starostů, proto by se mohlo zdát, že je mi tato problematika vzdálená. Také mám ale třiadevadesátiletou babičku, která s námi žije v domácnosti, takže každodenní rozhodování kdo jí zajistí léky a jídlo, ale především kdo jí věnuje svůj čas a uspokojí potřebu společenského kontaktu, velmi dobře znám.“

Domov důchodců, Šolínova 3, Praha 6, byl zřízen Magistrátem hl. m. Prahy na základě usnesení č. 1574 ze dne 12. 12. 2000 jako příspěvková organizace s hlavním předmětem činnosti ústavní péče o občany, kteří dosáhli věku rozhodného pro přiznání starobního důchodu a kteří pro trvalé změny zdravotního stavu potřebují komplexní péči, jež jim nemůže být zajištěna členy rodiny ani pečovatelskou službou nebo jinými službami sociální péče a dále občany, kteří toto umístění potřebují z jiných vážných důvodů. V současné době DD Praha 6 vlastní a obhospodařuje tři objekty v Šolínově ulici a tři objekty v ulici Thákurova.

Místostarostka Prahy 6 a členka sociálního výboru Magistrátu hl. m. Prahy Marie Kousalíková dodala, že „problém většiny domovů důchodců spočívá právě v tom, že se nacházejí mimo Prahu. Umístění seniora do takového domova pak v podstatě znamená jeho vyřazení z rodinného života. Stacionáře toto, pro rodinu většinou velmi těžké, rozhodování do značné míry usnadňují.“

Domov důchodců hl. m. Prahy patří k domovům s nejstarší tradicí na území města s plnou kvalitní péčí odpovídající všem moderním trendům. Zakladatelé Domova patří k významným osobnostem české prvorepublikové politiky a kultury. Lze připomenout tehdejší poslankyni Národního shromáždění a zároveň první ředitelku ústavu, který byl založen jako nezisková družstevně charitativní organizace pod názvem "Útulný domov osamělým ženám", paní Elišku Purkyňovou, dále spisovatelku Elišku Krásnohorskou nebo spisovatelku a sběratelku staropražských pověstí paní Popelku Biliánovou a v neposlední řadě tehdejšího premiéra. Dr. Kramáře.

Pod vedením současné ředitelky paní Evy Kalhousové dosahuje domov důchodců skvělých výsledků zejména přesunem těžiště péče od čistě zdravotní na sociální. Největší sociální oddělení ze všech domovů důchodců tvoří většinou vysokoškolsky vzdělané pracovnice – ergoterapeutky, dále sedm rehabilitačních pracovnic a první klinický logoped pracující v rámci domovů pro seniory. Domov důchodců hl. m. Prahy si zakládá na plnění standardů kvality stanovených EU, které jsou zaměřeny na úroveň péče – což sledoval nedávný pilotní projekt pod dohledem Evropské komise – i na dodržování lidských práv zejména s ohledem na zachování důstojnosti našich starších spoluobčanů, kde funguje dohoda s Českým helsinským výborem.

Domov důchodců hl. m. Prahy má mezi svými 260 klienty dvě stoleté stařenky a mnoho zajímavých osobností díky dohodě s Českým svazem umělců a sportovců a Svazem legionářů o přednostním umisťování jejich členů s ohledem na skutečnost, že se většinou jedná o občany bez rodinného zázemí.

 

V Praze dne 20.10. 2004

 

do funkce zvolen 28. 11. 2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl. m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl. m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl. m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl. m. Prahy k městským částem

___________________________________________________________________________________

 

 

Fotografickou dokumentaci k tiskové zprávě naleznete na http://www.praha-noviny.cz/servis2/obrgal.aspx?ido=110

 

 

 Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

 Za správnost: Tereza M. Dvořáčková / l. 2945
 oddělení Public Relations OPR MHMP
 Tel.:  236 002 355
 Fax: 236 007 093
 E-mail: Tisk@cityofprague.cz

 Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
21. října 2004
21. října 2004