Partie: Jan Grolich (KDU-ČSL), Martin Netolický (ČSSD), Zdeněk Hřib (Piráti), Ivo Vondrák (ANO)

Datum vydání: 07.02.2021, Zdroj: CNN Prima News | Rubrika: 12:00 Partie II | Téma: Zdeněk Hřib

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Krásné nedělní poledne vám přeji. Na CNN Prima News vás vítám u druhé části Partie. Mými hosty jsou, naše pozvání přijali pan Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje z KDU-ČSL. Dobrý den. Díky, že jste přijel.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pan Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje z ČSSD. Dobrý den. I díky vám.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pan Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy z Pirátské strany. Dobrý den.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Dobrý den.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Vítejte. A ve spojení bychom měli být i s panem Ivo Vondrákem, hejtmanem Moravskoslezského kraje z hnutí ANO. Dobrý den, pane hejtmane.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Dobré poledne přeji.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Díky, že jste se připojil. Pánové, opatření nefungují, situace je špatná, to jsou slova ministra zdravotnictví Jana Blatného z konce tohoto týdne, zkuste to vydržet, apeloval na občany. Co dál, zítra bude rozhodovat vláda, co čekáte, že se stane, že by se mělo stát ideálně? Pane Grolichu.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Já musím říct, že už nečekám, co se stane, protože my vždycky něco předpokládáme, podle toho se připravujeme a zjistíme, že to dopadne ve finále úplně jinak, takže já se nechám překvapit, tak jako ty předchozí týdny.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Rozumím. Zpřísnil byste, nebo naopak byste šel cestou, kterou navrhuje Roman Prymula, který říká, že další bezbřehé utahování šroubů už nedává smysl a nebylo by funkční.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Tak ono fakticky už není moc kam zpřísňovat, tady se bavíme opravdu o jednom, jednom opatření, které zatím já jsem slyšel, a to je to cestování mezi kraji, a to si myslím, že je opravdu už nadbytečné opatření.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jak byste se na to díval, je to vůbec možné logisticky, technicky proveditelné.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Já opravdu nevím, jestli to má nebo nemá vláda promyšlené, vzhledem k tomu...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Zatím je to, promiňte, zatím je to jedna z variant, kterou ministr zdravotnictví zvažoval, ani nevíme, jestli bude navrhovat, ale teoreticky.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Tak, to je ale právě opravdu už jediné další opatření, které si dokážu představit a o jiném jsem zatím neslyšel, takže ono je možné, že z vlády vypadne cokoliv, ale pokud toto opatření, tak já si nedokážu představit, že budeme tady budovat hranice mezi kraji.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Vondráku, jestli se slyšíme, pane hejtmane. Vy víte, co z vlády vypadne, pokud bych měla si půjčit slova pana hejtmana Grolicha. Vy víte, jestli se bude zpřísňovat, nebo naopak se půjde cestou jakési buď pozitivní motivace nebo možná i rozvolňování.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Tak já mám určitě stejné informace jako všichni ostatní hejtmani. Víte, já nejsem názoru, že bychom měli nutně něco dále zpřísňovat, nicméně považuji za strašně důležité, aby se dodržovalo to, co už nařízeno je, takže já spíš vidím, že bychom se měli soustředit na vymáhání těch nařízení, která jsou vyhlášena, protože bez toho to skutečně může být problém.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Cestování mezi kraji, respektive zákaz cestování pohybu mezi kraji, který zmínil pan ministr Blatný, to vám dává smysl, je to je to možné vůbec v České republice?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Víte, já si to úplně nedovedu představit. Pan vicepremiér Hamáček říká, že v podstatě je možné takováto opatření přijmout, nicméně jsou dle mého názoru fakt zbytečná, protože pokud už lidé dneska nedodržují pravidla a jsou velmi jednoduše daná, tak si myslím, že pak nebudou dodržovat ani tato pravidla a budou hledat cesty, jak to obejít, takže já bych se spíš soustředil na to, jak teda zajistit dodržování těch pravidel, která jsou vyhlášena, to vidím jako prioritu číslo 1.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Dodržování pravidel a lepší vymáhání navrhuje i předseda ČSSD Jan Hamáček. Paní Maláčová tady před chvílí v první části Partie říkala, že určitě vaše strana nebude podporovat další zpřísňování. Je to v pořádku takto, pane hejtmane, za vás.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Tak já si nemyslím, že zpřísňování je opravdu na pořadu dne, protože každé opatření, které se zavádí tohoto poměrně razantní způsobu, tak ta efektivnost postupně se vytrácí, to je normální a ostatně na toto upozorňovali epidemiologové už před rokem v té první vlně, čili my jsme tady svědky toho, že prostě opatření jsou tady dlouhodobá, zatím nám nikdo neřekl, jak dlouho budou trvat. A já si myslím, že to je už právě i důvod, proč veřejnost jim příliš nevěří, protože i já jsem nedostal odpověď na celou řadu poměrně zásadních opatření, která tady v České republice v současné době máme z hlediska epidemiologického.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Například.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Například já jsem pořád úplně nezaznamenal, jak velkou virovou zátěž mohu dostat na lanovce, když tam budou 2 lidé v nějakém režimu s respirátorem, jestli je to skutečně nebezpečné, když sjíždím kopec shora dolů a mám tady nějaká opatření, která všichni dodržují. Víte, to jsou přesně věci které bohužel ta česká veřejnost vnímá, že jsou nevysvětleny, zvláště za situace, kdy okolní státy jako Polsko, Itálie a další už rozvolňují, to znamená, my bychom se měli říct opravdu, jestli ta stávající opatření jsou efektivní, rozhodně nějaké kontroly na hranicích krajů já odmítám, protože to je nesmysl, to já doufám, že s tím vůbec nikdo nepřijde. A pevně věřím, vy jste se ptala, co čekám od vlády, nebo co čekám od vlády zítra, já především čekám, že nás nikdo ničím zase nepřekvapí, že pan ministr Blatný, byť můžeme mít milion výhrad, tak musím konstatovat, že s námi komunikuje, že zůstane ministrem, a proboha, že doufám, že nenastane ten scénář, že se nechá pověřit pan premiér sebe, protože to už by byla katastrofa.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Zeptám se na to pana Vondráka z hnutí ANO. Nicméně, pane primátore, co vy čekáte od vlády, jak se díváte na ten návrh zákazu cestování mezi kraji, protože to vzbudilo velké pozdvižení hlavně mezi Středočechy, protože spousta z nás dojíždí do Prahy.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já musím potvrdit, co tady říkali mí předřečníci, protože skutečně ten návrh zakázat cestování mezi kraje nás dost vyděsil, mě i paní hejtmanku Peckovou, hejtmanku Středočeského kraje, a proto jsme vlastně požádali pana premiéra Babiše, aby skutečně nic takového zavedeno nebylo, minimálně tedy na hranicích Prahy a Středočeského kraje, protože ten region vlastně funguje dohromady jako jedna funkční ekonomická jednotka, je to propojené dopravně i v mnoha dalších ohledech, to znamená, za nás určitě to není vhodná cesta, nemluvě o tom, že já si moc nedokážu opravdu představit, jak by se to vlastně vymáhalo. Druhá věc je, že skutečně to, co mi velice vadí, je ten způsob komunikace, kdy tady prostě neustále se objevují jakési nové, ani se nedá říct ani návrh, ale takové nápady prostě nějaké, nějaké neprodiskutované, odborně nepodložené záležitosti, protože to dělají támhle někde, tak mi to tady budeme teďka dělat tady, i když jsme v úplně jiném kontextu, takových návrhů tady bylo x. Já namátkou si vzpomínám na to, že jsme museli řešit, co tedy, když by vláda nařídila povinně respirátory v MHD, to jsou prostě všechno záležitosti, které nejsou nijak připravené, nijak prodiskutované, zejména tedy ne s hejtmany prodiskutované. A vláda s tím nějak jakoby pracuje, vypouští to jako balonky, co na to veřejnost řekne. Tímhle způsobem se to opravdu nedá dělat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Promiňte, pan Netolický říkal, že pan Blatný komunikuje. Jak to hodnotíte vy, tu komunikaci mezi, mezi vládou, tím centrem a jednotlivými regiony.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Za mě pan ministr Blatný s námi komunikuje, měli jsme vlastně teďka schůzku tento týden, kde jsme si vyjasnili to, jakým způsobem tedy Praha chce postupovat v rámci, v rámci toho očkování, takže já, co se týče pana ministra Blatného, tak to si vyloženě nemohu stěžovat, že by tam nějaký problém byl, ty balonky chodí spíš od pana premiéra, který to prostě tak nějak jako průběžně vypouští jako nějakou nehotovou úvahu, a to je záležitost, která nás pochopitelně zaměstnává a odčerpává cenné zdroje, které by byly potřeba v tuto chvíli jinde.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane Vondráku, připojíte se k té kritice, že vlastně se objevují, ať už ze strany pana premiéra nebo ministra zdravotnictví, nebo prostě tak jako ve vzduchu nějaké nápady, které, jak říká pan primátor, respektive pan primátor Hřib, že ho zaměstnávají, jak to vnímáte vy, nápad cestování mezi kraji, respirátory povinné, a tak dál?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Já si myslím, že ono to spíš vyplývá z té situace, co s tím. Těch problémů je celá řada. Víte dobře, že se tady objevuje britská mutace, jsme uprostřed očkování vakcinace, která neprobíhá úplně ideálně, protože není dostatek vakcín, takže já chápu, že ta doba jako vede k nějakým, řekněme, názorům, nápadům, ale já teda jsem přísný zástupce nebo zastánce systémového řešení, takže já jsem pro to, aby se skutečně jednou a definitivně nastavil systém, o kterém budeme všichni vědět, jak funguje a všichni budeme vědět, jaká je v něm naše úloha. Takže já si myslím, že to je cesta do budoucna, ale samozřejmě je také důležité vnímat to, co říká odborná veřejnost. A ona se někdy netají tím, že říká já nevím, a to si myslím, že si je třeba uvědomit, že v podstatě těch řešení v této době není mnoho a nemůžeme říct, že existuje někde nějaké ideální řešení. Žádná ze zemí nemá, řekněme, v ruce něco, co by řekla, tohle nám pomohlo, takhle to fungovalo. Takže já si myslím, že zase budu tvrdit to, co říkám celý rok, protože jsem tady od začátku vlastně celé epidemie, je třeba nastavit systém, delegovat kompetence, vědět, kdo co má v daný okamžik dělat, být připraven na to, že dojde na té cestě k něčemu, co je, řekněme, problém a ten je třeba řešit, soustředit se na to, takže je to skutečně o managementu rizik.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Zvládá dobře vláda tento krizový management, pane hejtmane, vím, že teď se vás ptám jako zástupce hnutí ANO, které má ve vládě většinu a má tam premiéra, ale zvládá to dobře. Vy ve vašem kraji jste spokojeni tím, jak vláda deleguje, rozhoduje?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
No, já musím říct, že my tady v našem kraji nemáme s tím nějaké problémy, ale samozřejmě to, co tady zaznělo, nemůžu vyloučit, skutečně se tak stávalo, stávaly se tady, nebo dělaly se zmatky ohledně nošení nenošení roušek, já si myslím, že to je právě ten základní problém. Mě docela mrzí, že ten PES, který tady vznikl, který tady byl postaven před námi, pro mě skýtal jakousi šanci, že se dostaneme zase zpátky do nějakého režimu, který bude řízený, bohužel se ukázalo, že to naladění toho "psa" není úplně ideální a dostal se teďka do situace, že ho nikdo prostě nebere vážně, a to je zásadní chyba, takže já si myslím, že by to chtělo opět se zase vrátit k tomu, co tady má být, to znamená k tomu říci, je takový a takový stav epidemie, je takový a takový stav v nemocnicích, musíme přijmout taková a taková opatření a musí být jasně daná a vymahatelná, takže já jsem zastáncem tohoto. A myslím si, že o tom je i krizový management o tom, že musíte nastavit systém.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jako zvládá, pánové, tady ve studiu, vláda ten krizový management, vědí hejtmani, vědí kraje, co mají dělat, jak mají postupovat, pane Netolický.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Já vnímám, že ústřední krizový štáb, jak funguje, tak ten za prvé komunikuje bez větších problémů, je-li něco potřeba, tak naše požadavky, a teď nemám namysli jeho předsedu, ale skutečně celý krizový štáb tady těch požadavků na armádu a na další je tolik, že mám pocit, že krizový štáb funguje. Ona se z toho ale trošku vyčlenila ta pracovní skupina pro zdravotnictví a tam už mám trošku pocit, že ne všechny věci jsou mezi těmito orgány konzultovány, a to, co tady říkali kolegové, já můžu potvrdit, protože nahodilost nejrůznějších nápadů, dneska je neděle, tak se zase těším, co se dozvíme v Čau lidi, protože to je neustále, my reagujeme na často nápady, které vznikají opravdu neprodiskutované, bohužel...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Co máte namysli, promiňte, konkrétně.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Tak já myslím, že jsme se dozvěděli z novoročního proslovu, že 15. ledna například budou očkováni, mají být očkováni senioři nad 80 let a od 1. února celá česká veřejnost.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Promiňte, myslím, že to bylo tak, že se mohou registrovat.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
No, v podstatě, ale registrovat a vyvolávali jsme očekávání de facto počínaje těmito termíny budou moci být občané očkování, a to v době, kdy ta očkovací strategie ještě vůbec neobsahovala úlohu jednotlivých vakcinačních center, míst, krajů a podobně, to znamená takovéto balonky, které se vypouští, tak jsou super potom na druhý den do palcových titulků novin, ale já teda si troufnu říct, že někdo to musí zorganizovat. A já nechci zpochybňovat, řekněme, organizační schopnosti pana premiéra, ostatně furt říká, jak je schopný. Nicméně myslím, že každý z nás by si měl vyzkoušet si zorganizovat aspoň školní výlet, aby mohl do toho co mluvit, protože...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A to podle vás pan premiér neumí?

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Troufnu si říct, že celá řada těch návrhů je tak nekompetentních, že opravdu bychom měli přemýšlet a diskutovat zejména s odborníky a možná i ty nápady některé nekomentovat, ani média jim neměla věnovat tu pozornost, protože to vždycky akorát vyvolává další a další debaty. My se tím zaměstnáváme. Přitom my teď opravdu musíme se soustředit na ty klíčové otázky, a to je snížit, řekněme, to zamoření společnosti epidemií a samozřejmě očkování. Já se domnívám, že u toho prvního, já bych souhlasil s kolegou Vondrákem, že určitě by někdo měl odborně vyhodnotit, jestli epidemie je tady v takovém stavu, že je potřeba ještě třeba zpřísňovat, ale vždycky musí být řečen jasný časový úsek do kdy, protože ta veřejnost, pokud nevidí to světélko na konci tunelu, tak už je z toho nervózní a logicky prostě, já žiju na venkovském kraji, a mohl bych vám vyprávět spoustu případů, kdy ti lidi jsou otrávení a už prostě nechtějí.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jenom k médiím, musím se zastat, on, když něco řekne jako nápad, nebo to, že to chce udělat premiér této země, tak to média těžko mohu ignorovat.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Já tomu rozumím.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane Grolichu, jak vláda zvládá to krizové řízení a vlastně naznačil tady pan Netolický, že premiér v tom vnáší chaos.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Já, když navážu na kolegy, se kterými v podstatě souhlasím, tak já si myslím, že problém je v tom, že tady byl čas, kdy ta vláda se opírala o odborníky, odborníci něco radili, teď se bavím o podzimu. A vláda, respektive pan premiér všechny tyto návrhy vždycky potlačil a udělal si to po svém. Kam jsme se dostali na podzim, všichni víme. A teď jsme už dlouhodobě ve stadiu, kde vlastně my i ty návrhy odborníků už se vůbec na veřejnost, nebo ani k nám hejtmanům vůbec nedostávají a dostávají se opravdu jenom ty, jak tady kolega řekl, ani ne návrhy, ale nápady, a to si myslím, že by vláda, která řídí nějaký nouzový stav, takhle fungovat neměla. My tady nemáme žádný poradní orgán odborníků, který by dával nějaké výstupy a vláda s nimi nějakým způsobem pracovala, tady opravdu jenom vláda vyhazuje balonky a já teda se taky musím zastat tady pana ministra zdravotnictví, já si myslím, že on je vypouští pan premiér a pan ministr má tu úlohu ty balonky tou injekční jehlou jako popraskat, aby, aby se na veřejnosti dostalo co nejméně.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Takhle si to představujete. Pane Hřibe, vy jste chtěl ještě reagovat.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Ano, ten zásadní problém, který já tady opravdu vidím, je skutečnost, že se vlastně vláda neřídí těmi vlastními opatřeními, tak těžko může vyžadovat, aby vlastně se jimi řídili lidé. Ono to začíná už u těch osobních příkladů, takže, a začalo to už v létě vlastně, kdy pan premiér odjel na tu dovolenou do zahraničí, když sám vyzýval všechny ostatní, ať zůstanou v České republice, potom tady máme to očkování těch VIP, kdy tedy i pan premiér vlastně si nechal píchnout vakcínu mimo pořadí, bylo takových víc.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Vy jste, promiňte, vy jste nerozuměl té jeho motivaci, že byl první, aby přesvědčil ty lidi o tom, že ty vakcíny jsou bezpečné.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já myslím, že to, co, když se podíváte po světě, jakým způsobem kde kdy byl kdy očkován jako první v okolních státech, tak tam můžete zaznamenat ten vzorek, že vlastně v těch státech, kde ten, kde, kde vlastně se selhává na to zajistit očkování těch rizikových skupin, tak tam se často očkovali jako první politici právě pro to, aby ukázali, aby jako že šli příkladem, ale ve skutečnosti to byl jenom zastírací manévr pro to, že reálně tady nebyla zorganizovaná, nebylo zorganizované to, co být zorganizované mělo už od okamžiku, kdy byly zajištěné ty vakcíny od Evropské unie, to znamená, z mého pohledu mělo být především dbáno na to, aby byly očkovány ty rizikové skupiny, na to nebylo dbáno a díky tomu se tady píchala vakcína i příbuzným od úředníků ze Státního zdravotního ústavu. A opravdu ten zásadní problém, který já tady teď vidím, je, že ten PES se teďka stalo vlastně něčím, co už vlastně ani vláda sama nerespektuje. A mezi námi to začalo vlastně hned první den po jeho platnosti, protože vlastně už hned první den začali někteří ministři této vlády rozporovat, jestli tam mají být 1 nebo 2 lidi na 15 m2 a v tomhle tom my tady žijeme vlastně od počátku, takže lze těžko spravedlivě požadovat po lidech, aby respektovali ta pravidla, která vláda vydává, i když ona sama je buď porušuje, nebo neustále rozporuje.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Poprosím o spojení s panem Vondrákem. Pane hejtmane, zazněla tady kritika na adresu vlády i vašeho pana předsedy. Pojďte, prosím, reagovat.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
No, tak já si myslím, že my máme s panem předsedou občas na celou řadu věcí rozdílné názory, nakonec o tom svědčily naše videokonference, které jsme měli. Já jsem totiž názoru, že právě v takovémto krizovém řízení musíte delegovat pravomoci. A musíte delegovat ty pravomoci a pak samozřejmě těm lidem musíte důvěřovat, a to si myslím, že je klíčové, to znamená, tady ten mikro management skutečně selhává. Na druhou stranu mu docela někdy rozumím, když v podstatě chcete nějaké věci udělat a ono se to nestane, tak potom máte tu tendenci do toho vstoupit, takže já si myslím, a já to budu pořád prosazovat, že v podstatě řešení této situace v tom, že delegujete pravomoci a delegujete lidem, kteří jsou kompetentní, jinými slovy řečeno, když mám řešit problematiku kompenzací, tak se musí delegovat ty pravomoci na ministra průmyslu a obchodu a na ministryni financí, když řešíte problém zdravotnictví, tak to musíte delegovat na ministra a ti by měli v podstatě říct, jak to bude a v podstatě premiér by měl nějakým způsobem ten, který to zastřeší a v podstatě to bude vydávat ven jako rozhodnutí vlády, čili tak to vnímám já.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
K tomu přednostním očkování, které zmínil pan primátor, vy jste se stal tento týden, pane hejtmane, terčem kritiky za to, že jste dostal vakcínu už někdy na přelomu roku. Z toho vaše vyjádření jsem pochopila, že to vnímáte tak, že jste vlastně byl jakousi obětí toho, toho ne úplně daného pravidla, kdo koho jak má očkovat nebo...?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Víte, já bych nechtěl říct obětí. Ta strategie očkování, která by byla vydána ve druhé verzi 22. 12. loňského roku, hovořila o tom, že právě integrovaný záchranný systém patří do prioritní skupiny 1A, čili jinými slovy řečeno, to rozhodnutí nebylo v rozporu s tím, co bylo tehdy platné, takže já jsem se stal samozřejmě obětí jakési této kampaně, ale já bych tady chtěl říct a znovu bych to chtěl zdůraznit, já jsem o tom očkování už 15. 1. v podstatě informoval veřejnost na našem brífinku a naše média, která tady máme v kraji, to znamená moravskoslezských /nesrozumitelné/ a ostatní je převzali, takže já bych chtěl říct, že já bych to nebral jako oběť, ale já si právě myslím, že je třeba si uvědomit, že jedna věc je samozřejmě se postarat o tu první linii, o ty staré, ale pak tady máte samozřejmě jakési řízení a to je to, co jsem říkal, jestliže máte delegovat řízení a hejtmani v tom sehrávají klíčovou roli, tak si myslím, že je tady třeba pracovat s tímto, že musí být nějakým způsobem tato část řídící infrastruktury také hlídána a vlastně preventivně očkována.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Souhlasíte s panem hejtmanem Vondrákem, pane Grolichu, měl by být naočkován jako šéf toho krizového štábu v daném kraji?

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Tak v určitou fázi určitě. Já jsem tu nabídku v tom úvodním chaosu taky dostala a jsem rád, že jsem jí odmítnul.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Proč jste rád?

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Prosím.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Proč jste rád?

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Protože si myslím, že teď je hon na čarodějnice. My máme jako i na jižní Moravě někteří z kolegů, kteří tu vakcínu dostali a opravdu, já jsem to říkal i kolegům hejtmanům, protože ne všechny kraje v tom období mezi svátky ty vakcíny dostaly, a to byl obrovský tlak na to, aby se všechno vyočkovalo. A samozřejmě, že se stávalo to, že se očkovali ti lidi z těch prioritních skupin standardně a ke konci dne vždycky zbyl nějaký zbytek těch vakcín namíchaných a podobně. A já si nemyslím opravdu, že na tom bylo něco špatného, že například starosta města, nebo například hejtman tu nabídku dostali a nechali se naočkovat, ale mně opravdu přijde od pana premiéra, který se symbolicky takhle nechal naočkovat, a tomu já nevytýkám, takže potom vytýká dalším lidem, že se ve stejném čase nechali naočkovat, je to úplně stejná situace.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pan Netolický.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Já souhlasím s kolegy. Ono to není opravdu žádné drama, protože ta jedna vakcína zas tak zásadní problém nedělá. Musím potvrdit i to, co říkal Ivo Vondrák, protože když jsme si četli tu koncepci nebo tu strategii, která byla z 22., z 23. prosince, tak skutečně obsahovala, že krizový management má být odočkován také. My jsme tak neučinili, prostě já už po těch zkušenostech, po těch 8 letech jsem opatrnější, protože člověk jako už zažil taky ledasco, protože se dalo předpokládat, že ten hon na čarodějnice vznikne, nicméně to, co tady říkají pánové, je klíčové, prostě nemůžeme kritizovat...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Promiňte, je to hon na čarodějnice, pokud tady máme prostě seniory, kteří čekají marně na registraci, domáhají se vakcíny a ta situace je taková, jaká je.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
No, protože to není to nejpodstatnější, ten nejpodstatnější problém celé vakcinace. Já myslím, že jsou důležitější a možná bysme se na ně měli zaměřit. A potom slova premiéra, který už je odočkovaný a kritizuje ostatní, že se nechali přednostně, tak jsou poněkud falešná, to já teda musím potvrdit. Takže já, pokud mohu, tak já se kolegy Vondráka musím zastat, protože v tomto smyslu z mého pohledu se nestalo nic dramatického. Já samozřejmě chápu potom třeba nějaké podrážděné reakce, protože samozřejmě ten tlak je enormní a my, kdybychom vám vyprávěli, co všechno zažíváme s očkováním, tak byste se možná divili, co hejtmani musí na jedné straně poslouchat ze strany úst pana premiéra a na druhé, co musí potom realizovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Já věřím, že se k tomu dostaneme.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Já si myslím, že to je fakt marginálie a už bych se k tomu nevyjdařoval.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Reakce vaše, pane primátore.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Tak mně bylo také nabídnuto očkování z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, protože tam mám pracovní smlouvu, protože jsem pracoval na té covidové jednotce, ale já jsem to odmítnul z toho důvodu, že skutečně v tuto chvíli tady vidím lidi, kteří by měli mít přednost, to jsou tedy zranitelní senioři a ti lidi nad 80, které podle mě je nutné naočkovat přednostně, protože ti vlastně plní ty špitály a ty urgentní příjmy, a to je to, co chceme vyřešit.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Včera dorazila do České republiky dodávka vakcín od AstraZeneca. Jak to s nimi je, leží v ledničkách, nebo vy už víte, jak je budete používat, nebudete používat, kdo je dostane. Pane hejtmane Vondráku, máte k tomu vy už nějaké instrukce?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
My nedostaneme AstraZenecu v této fázi, protože jí je málo. A já si myslím, že z logistického pohledu je lepší to skutečně zavést na jedno či dvě místa. My s AstrouZenecou určitě počítáme. My jsme předpokládali, že to bude dominující vakcína právě pro očkování v ordinacích praktických lékařů, protože nemá tak tvrdé a přísné podmínky užití, jako například Pfizer, BioNTech či Moderna, takže z tohoto pohledu si myslím, že toto bude třeba dořešit. A to je to, o čem jsme se bavili i na minulém setkání s vládou, konkrétně s panem premiérem a s panem ministrem zdravotnictví, že je třeba velmi urgentně dořešit problematiku toho, jak se bude očkovat u praktických lékařů, protože skutečně to zavážení jednotlivých ampulí Pfizer/BioNtech není úplně ideální z pohledu toho, aby byla využita právě v ordinacích, takže AstraZeneca určitě předpokládáme, že bude v našich ordinacích praktických lékařů, nicméně sebou nese jakýsi trošku problém, že z pohledu využití a použití této vakcíny vzhledem ke starším seniorům, tam se ukazuje, že ten vzorek byl nedostatečně velký, aby byla tato vakcína dobře otestována, takže se to trošku dostává do jakéhosi sporu, že tam, kde jsme předpokládali, že AstraZenecu použijeme, to znamená vlastně v těch ordinacích praktických lékařů, které ti senioři znají a přijdou si tam, tak samozřejmě teďka se ukazuje, že to není úplně to ideální řešení, ale já pevně věřím, že se to ještě nějakým způsobem dotáhne do konce. U nás teda platí to, co teda neplatí v jiných zemích, že teda AstraZeneca bude používána i pro těch, řekněme, pro tu skupinu obyvatel starších 75, 80 let.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane Grolichu, vy jste tento týden vzbudil takové malé pozdvižení na Twitteru, kdy jste napsal, že vláda zakázala, aby praktici očkovali, natočil jste k tomu takové vtipné video, kdy tlučete hlavou do dveří. Opravdu to vláda zakázala, máte už jasno, jak budete používat vakcínu AstraZeneca, která nemá tak přísné podmínky pro to skladování.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Klidně v rámci debaty to přeformuluje, že, ne, že vláda zakázala, ale že nebude umožněno praktikům v této fázi očkovat u nich v ordinaci, klidně to takhle přeformulujme, abych byl přesnější, a to si myslím, že je přesně ta věc, která zazněla na tom našem videohovoru. My jsme se bavili hlavně o tom, aby mohli očkovat, jak právě říkal kolega Vondrák, praktici teď v této fázi, aby ti lidé 80 plus, ale i 70 plus mohli chodit právě ke svým lékařům, protože ti mají problém překonávat ty vzdálenosti a podobně. A my samozřejmě počítáme s tím, jak je nám často vytýkáno, že chceme obcházet nějakou registraci. Ne, my počítáme se systémem, kdy praktik byl normálně součástí toho registračního systému a lidé by se k němu registrovali, myslím si, že jsme připraveni splnit veškeré podmínky, ale už to nám...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Kdy se to stane, že lidé budou moci přijít ke svému praktickému lékaři, kterého znají, mají k němu důvěru.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
To je přesně to, co já doufám, že se konečně dozvím, protože my tady tuto cestu už razíme několik týdnů a my každý týden se připravíme na podmínky, které jsou aktuálně platné a potom nám dá někdo další podmínky. Zase se připravíme na nějaké podmínky, nikdo nám je zase shodí se stolu. Teď nám bylo panem premiérem řečeno úplně natvrdo, že to doslova není na stole, úplně to shodil ze stolu. A já se budu snažit, aby tahle varianta se na ten stůl vrátil, aby praktici opravdu v této fázi očkovat mohli.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Také se bude snažit, pane primátore, je to varianta, která by měla co nejdříve začít platit?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
My se o to určitě snažíme. Problém trochu je v tom, jak říkal tady pan hejtman Vondrák, že oni tu vakcínu AstraZeneca v této fázi nedostanou, tak my také spadáme do těch krajů, které to nedostanou, protože to bude směřováno jinam. Já mám pocit, že ani jeden vlastně z nás, co tady jsme, zrovna tu AstraZeneca teďka nedostane. Pokud vím, tak pravděpodobně do Prahy nebude směřovaný ani ten závoz příští, ten 18. února a vlastně do Prahy tedy dorazí ta AstraZeneca pravděpodobně až v březnu. Ten důvod je i v tom, že vlastně dochází ke směnám těch vakcín na úrovni ministerstva tak, aby do Prahy přiteklo víc Pfizeru místo té AstraZenecy, prostě je tam směna jedna k jedný s ostatními kraji, protože je nutné dokončit druhé dávky toho, co už je v Praze rozočkováno. To znamená, my chceme zapojit praktické lékaře, mě taky velice překvapilo na tom videohovoru, když jsem slyšel z úst pana premiéra, že ta koordinace a zapojení praktiků vlastně v tuto chvíli není na stole. My jsme se o tom bavili s panem ministrem zdravotnictví a pochopitelně s praktiky se počítá. Já jenom pevně doufám, že to bude pro ně skutečně administrativně co nejméně náročné. My osobně tedy v Praze se připravujeme tak, že jsme například nakoupili ten komplementární materiál asi 2 500, pardon, 250 000 těch aplikačních jehel, máme skladem, 200 000 dalších je na cestě, dohromady až 800 000 můžeme nakoupit, takže ty přípravy jsou, řekl bych, v plném proudu.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Čili, jestli tomu dobře rozumím, očkování u praktiků opravdu není na pořadu dne, je to prostě otázka týdnů, možná měsíců. Pane Netolický.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Ano i ne. Určitě zapojení praktiků v současné době, a my jsme o tom diskutovali s kolegy v předsálí, že je možné už v současné době, a to v těch vakcinačních místech, protože naše nemocnice, my jsme třeba kraj, zastupuji jeden z těch krajů, kolegové ani vlastně jeden to tak nemají nastaveno, protože mají na svém území fakultní či jinou státem řízenou nemocnici, my ne, takže my musíme organizovat všechno. A my v současné době už nejsme schopni zorganizovat očkování tak, abychom nevyužili pomoci ambulantního sektoru, čili i v těch vakcinačních místech, v těch centrálních místech v současné době počítáme se zapojením praktických lékařů a dalších lékařů, kteří jsou ochotni. Ale samozřejmě ta druhá fáze, ta je mnohem důležitější, protože to bude ta plošná fáze, řekněme, decentralizovaná, kde praktičtí lékaři by měli být zapojeni, a to nejenom v rámci svých obvodů, ale tak, jak říkal pan hejtman, v rámci vakcinačního místa, což bych chtěl zdůraznit, že umožňuje přihlásit se k lékaři i osobě, která není u něho registrovaná. Každý musíme počítat s tím, že je-li někdo vakcinační místem, je to vakcinační místo pro každého, nikoliv jenom pro ten daný obvod. Čili my v tomto smyslu jednáme samozřejmě se zástupci praktických lékařů. A já teda musím poděkovat, protože ten ohlas obecně zapojit se do očkování je poměrně dobrý. Říkám zhruba polovina praktických lékařů, ambulantních specialistů jsou připraveni nám pomoci, protože vnímají, že to je opravdu mimořádná událost, kterou jsme nikdy nezažili.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pánové, já vám děkuji. Za malou chvíli budeme zpátky. Po krátké pauze pánů hejtmanů a pana primátora se budu ptát na možnost použití ruské vakcíny Sputnik V. A také to, co by pro kraje prakticky znamenalo neprodloužení nouzového stavu. Děkuju, že se díváte. /Reklama/

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Krásné nedělní poledne na Primě, sledujete na CNN Prima New sledujete nedělní Partii. Mými hosty jsou hejtmani Martin Netolický, Jan Grolich a ve spojení jsme s panem Ivo Vondrákem a primátor Zdeněk Hřib. Pánové, premiér v pátek jednal v Maďarsku Viktorem Orbánem se skupinou expertů, tam sbírali a ptali se na zkušenosti mimo jiné také o použití ruské vakcíny Sputnik V. Maďarsko šlo svou vlastní cestou, nečekalo na schválení evropského regulačního orgánu, schválil to pouze jejich národní orgán v případě nouze a začne očkovat Sputnikem. Má to vaši důvěru, má to vaši podporu, nechali byste si tím očkovat a občany svého kraje, pane Grolichu.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Tak já myslím, že narážíme na to, o čem jsme se už jednou bavili, to přece není o tom, že si premiér popovídá s premiérem a podle toho se rozhodneme, jestli budeme používat nějakou vakcínu, tady musíme vycházet z konkrétních dat, z konkrétních výzkumů a mají o tom rozhodovat odborníci, to přece není o tom, že...

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Promiňte, s panem premiérem tam jela skupina odborníků, lékařů, jeho poradce, epidemiolog Roman Prymula, vakcinolog. Jeli tam odborníci.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
No, tak mě zajímá to, co potom řeknou ti odborníci, ne, co řekne pan premiér. A já jsem od odborníků žádný závěr tady k tomuto neslyšel.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
V tuto chvíli má Sputnik V vaši důvěru?

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Já k tomu nemám žádná data, žádné informace a vím, že existuje ruská vakcína, to je všechno, o co tom vím.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane Vondráku, jak vy se díváte na tu snahu nebo možnost, že by se v Česku dostal do portfolia vakcín i Sputnik V.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Já tady souhlasím s panem hejtmanem Grolichem. Já, když si vzpomenu na slova pana profesora Konvalinky, říká, že má velkou důvěru vědcům, kteří vlastně tu vakcínu vyvíjeli, ale samozřejmě má už mnohem menší uvedl k tomu, do jaké míry proběhly všechny ty klinické testy, které proběhnout měly, takže já si myslím, že to je skutečně teďka výhradně jenom na těch odborných kruzích, aby v podstatě k tomu daly jasné stanovisko. Jinak samozřejmě zase chápu na druhou stranu tu snahu hledat řešení, protože tak, jak vnímáme dodávky vakcín díky Evropské unii, tak bych řekl, že to je velké selhání, takže my jsme teďka v situaci, že máme velká zpoždění a řeknu to narovinu, ten boj s časem s koronavirem prohráváme díky tomu, že ta vakcinace neprobíhá dostatečně rychle.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Já vás ještě možná doplním, i profesor Grubhoffer z Akademie věd říkal, že má ještě nedůvěru i ve způsob výroby v ruských farmaceutických závodech. Nicméně stačil by vám v případě Sputniku, pokud ano, jestli vůbec, souhlas SÚKLu, českého národního regulátora, nebo byste čekal až na požehnání tou Evropskou lékovou agenturou, tou takzvanou EMA.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Za mne. Já bych tady jako skutečně SÚKLu. Já v ten daný okamžik si myslím, že skutečně je třeba najít tu autoritu. Mně teďka nepřipadá, že by ta evropská autorita byla nějak přísnější, nebo byla lepší než ty naše autority, takže já v tomhle nevidím zas až takový problém, ale, jak říkám, bylo by lepší, bylo by to určitě výhodnější, kdyby skutečně to posvěcení šlo ze strany Evropské unie.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane Netolický, očkovat Sputnikem V. Pokud ano, jestli vůbec a za jakých okolností a podmínek.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Já ještě řeknu jeden pohled. My už v současné době počítáme s tím, že budeme mít dodávku asi 5 druhů vakcíny, toto je šestý druh. Já už vám všechny ani nevyjmenuju, protože takhle jsem byl informován našimi nemocnicemi, že těch objednávek je velké množství. A my třeba už dneska máme docela velký problém, anebo hlavně ho budeme mít ve chvíli, kdy ty dodávky jednotlivých druhů se budou objevovat a je potřeba přeočkovávat, tak ono není úplně jednoduché organizovat očkování, když během, já nevím, jednoho dne naočkujete část lidí s Pfizerem, část Modernou, pak přeočkování musí probíhat úplně stejnou vakcínou, to znamená, není to úplně organizačně jednoduché a my už to teď pociťujeme, protože jsme s kolegy diskutovali o, v uvozovkách, výměně druhů vakcín z toho důvodu, že tady tuším v Praze a v jižních Čechách hrozilo, že není dostatek vakcíny Pfizer pro druhou dávku očkování, čili já bych rozhodně se přimlouval především nebýt zbrklý, opět bych počkal především na odborníky. Já už před Vánoci jsem měl nějaké dílčí informace, ale berte to tak, že jsem jenom živý reproduktor, opravdu moje vzdělání není na nějaké úrovni biochemické a určitě ne medicíny, takže jsem spíše živý reproduktor a bylo mně řečeno, že ta vakcína může být bezpečná, protože ten vývoj skutečně probíhal standardně, nicméně počkejme si, od toho tady jsou autority. Státní ústav pro kontrolu léčiv je pro nás ta zásadní a já myslím, že si nikdo nedovolí dát, tak jak se říká, kulaté razítko k rozhodnutí, které by bylo nebezpečné pro lidi.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Stejná otázka na vás, pane primátore, pan premiér a jeho skupina expertů jeli do Maďarska, pojedou do Srbska, kde Sputnikem V, i čínskou vakcínou už očkují. Sputnik V ano, ne, za jakých okolností.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Já myslím, že je nutné ty záležitosti vidět v celém kontextu. A musíme si říct úvodem jednu velice zásadní a důležitou věc, která vyplývá z toho, že cokoliv, co pan premiér dělá, ve skutečnosti není pro blaho lidí této země, je to primárně jeho osobní PR. A stejně tak je to i v tomto případě. Protože když pan premiér chtěl vědět, jakým způsobem nejlépe naočkovat obyvatelstvo, tak by se nejel podívat v únoru do Maďarska, pravděpodobně by jel už někdy v prosinci do Izraele, se kterým máme výborné vztahy a pravděpodobně tam by hledal odpověď na své otázky, ale ne. A ten důvod je ten, že se nám blíží volby a pochopitelně pravděpodobně PR poradci pana premiéra mu vysvětlili, že jediný, koho může ještě, v uvozovkách, ožužlat o nějaké voliče na naší politické scéně, je SPD, a proto se jede podívat do Maďarska, proto se jede podívat do Srbska, protože to si od toho slibuje, že mu to přiláká nové voliče SPD. Druhá věc, se kterou se musíme vypořádat ještě, je skutečně to, co už tady vlastně zaznělo. Ten můj pohled na tu ruskou vakcínu je vlastně dost podobný jako pohled, řekněme, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost na ten ruský reaktor v Dukovanech. Na papíře to vypadá výborně, ta vakcína je vlastně technologicky obdobná té AstraZenece, není to ta další generace jako Pfizer, anebo Moderna, to je ještě o generaci dál, nicméně teoreticky na papíře to vypadá výborně, ale ty pochybnosti pochopitelně, které tady jsou, jsou s tím provedením, takže já osobně bych si ruskou vakcínu píchnout nenechal. Nicméně zdůrazňuji, že je tady zákon o zdravotních službách, Ústava České republiky a úmluva o biomedicíně, která vlastně říká, že nikdo vám nemůže vnutit ani ruskou vakcínu a stejně tak vám nikdo nemůže vnutit ne-ruskou vakcínu, pokud se chcete nechat očkovat tou ruskou za předpokladu, že by tady nějakým způsobem byla, to znamená o tom, čím se, kdo nechá očkovat, si vlastně každý bude vždycky rozhodovat sám.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Nicméně, promiňte, třeba ale v Maďarsku je ten systém poměrně přísný, pokud odmítnete ruskou vakcínu, jdete na konec fronty a třeba 6 měsíců máte smůlu. To je špatná cesta?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Nejsem jistý, jestli tímto způsobem to tady bude fungovat, myslím si, že tady by to bylo v rozporu s českou legislativou. Nicméně pokud jsem zaznamenal, tak vlastně tu ruskou vakcínu v Maďarsku akceptuje pouze 20 % Maďarů, ta akceptace těch vakcín ostatních je vlastně na tom mnohem lépe, to znamená, tahle záležitost prostě vždycky bude záležet na tom, jak to vnímají lidé. Co se týče mě, tak jako můj pohled jako lékaře vystudovaného je pochopitelně takový, že kdyby cokoliv, co zvýší tu akceptaci očkování mezi obyvatelstvem, je vlastně dobrá věc, ale jak zmiňuju, já bych si teda píchnout nenechal už jenom proto, že tady existují vakcíny vyšší generace, to je tedy první věc, které stát zajistil, respektive přes Evropskou unii. A potom pochopitelně skutečnost, že to bude každopádně politické rozhodnutí. Ono se říká že to rozhodne SÚKL, ale reálně já si myslím, že to pojede spíš v režimu nějaké výjimky, kterou udělí ministerstvo svým rozhodnutím, SÚKL tam možná bude dávat nějaké odborné stanovisko, ale bude to každopádně politické rozhodnutí. Tak já jsem k tomu jako osobně skeptický.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuji, než přejdeme k dalšímu tématu, a to je nouzový stav a případné jeho možné neschválení, nechám zareagovat pana hejtmana Vondráka, znovu poprosím o spojení do Moravskoslezského kraje. Od pana primátora tady zazněla poměrně ostrá kritika pana premiéra, že cesty do Maďarska a Srbska jsou pouze jeho PR aktivita, aby přilákal voliče z jiných stran.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Víte, já se omlouvám, ale tohle mi připadá skutečně při silné politické tvrzení. My máme s panem premiérem spolu často výměnu názorů, máme na věc jiný, řekněme, stav mysli, než bychom chtěli mít společný. Ale toto je dle mého názoru příliš za čarou toho politického vyjádření. Já si myslím, že ta hlavní motivace je skutečně zajistit očkování. Takže já bych v tomto důvěřoval tomu, že cílem těchto návštěv je ověřit, zdali Sputnik V je přijatelný, protože pravda je taková, že jak AstraZeneca, tak Pfizer, tak i Moderna nás v podstatě nechaly tak trochu ve štychu, to znamená, dostala se Evropská unie do situace, že máme nedostatek vakcín a jsme v situaci, kdy skutečně teďka jde o čas, my potřeme vakcinovat co nejlépe a důkazem je to, že právě zdravotníci, kteří byli očkováni v nemocnici, skutečně teďka odolávají té nemoci a můžou plně být funkční v našich, řekněme, u těch lůžek, takže z tohoto pohledu mi to nepřipadá zase úplně fér, myslím si, že bychom měli se držet toho odborného stanoviska.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Rovnou další otázka na vás, pane hejtmane Vondráku. Komunisté už odmítají vládě podpořit prodloužení nouzového stavu. Řekli, že vláda v tom minulém případě nesplnila podmínky, neotevřela skiareály a první stupeň základních škol, nechtějí už ani definovat ty nové podmínky. Co by to pro váš kraj znamenalo, pokud by se nouzový stav neprodloužil. My nevíme, jak to dopadne, jestli vláda si vyjedná podporu nepodporu, ale co by to znamenalo pro občany vašeho kraje?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
No. Já si myslím, že to bude velký problém, protože všechna ta opatření přestanou fungovat, bude problém přizvat armádu, bude problém přiřadit práci, povinnost pracovní některým lidem, které potřebujeme v terénu. Dle mého názoru to bude velký problém, ale co bych tady chtěl dodat. Mně skutečně připadá jako zcela nevhodné, že se to, zdali někdo podpoří nouzový stav, bere jako obchod v Poslanecké sněmovně. Já si myslím, že to mi nepřipadá jako rozumné, myslím si, že dokonce je to iracionální a nevkusné. Já si myslím, že tady je nějaký stav, který není jednoduché řešit. A dle mého názoru nemáme jinou možnost, než jít tou cestou nouzového stavu, protože přenechat to na jednotlivých hejtmanech, na vyhlášení stavu nebezpečí, to je dle mého názoru fatální chyba, a to nemůže fungovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Jenom doplňující otázka, ta vaše kritika o handlování politickém míří ke komunistům nebo k opozici, kteří nechtějí s vládou spolupracovat?

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Já mám teda tu výhodu, nebo spíš nevýhodu, že sedím v Poslanecké sněmovně a slyším to, prostě my vám to schválíme, když nám schválíte to či ono. Dle mého názoru to by takto nemělo fungovat. My máme nouzový stav, protože tady je stav nouze daný pandemií, která se skutečně šíří a je velmi nebezpečná, takže zkusme prostě se oprostit od toho, co za to chci, když to prodloužím a zkusme jít tou cestou, že tyto věci by měly běžet paralelně vedle sebe.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Děkuju. Pane hejtmane Netolický, co by to znamenalo, pokud by vláda nedostala dostatečný počet hlasů ve sněmovně pro podporu?

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Podívejte, podle mého názoru bylo už poměrně i dost času připravit náhradní legislativu, která by řešila skutečně pandemický stav. A já se domnívám, že ten moment možná nyní nastává, že místo toho, abysme každých 14 dní, 3 neděle se na úrovni sněmovny zabývali tím, jestli bude prodloužen či nebude prodloužen nouzový stav, mimochodem já si myslím, že z velké části to prodlužování o kratší čas, než vláda žádá, tak je právě z toho důvodu, aby se ta debata ve sněmovně vedla, protože ostatně média tomu věnují pozornost a poslanci mají příležitost vystoupit, samozřejmě i prezentovat své názory, což je normální legitimní politický cíl a já tomu i rozumím. Na druhou stranu, pokud mají fungovat nejrůznější opatření, tak podle mě není úplně nutné, aby to bylo v režimu nouzového stavu, hledejme opravdu nějakou cestu, která to dostane do stabilnější polohy, protože ten krizový zákon tak, jak byl nastaven, tak nepočítal s pandemií tohoto rozsahu. A jestli si vzpomínáte, tak my jsme úplně před asi tím rokem žádali vyhlášení nouzového stavu zejména z toho důvodu, že nebylo dostatek ochranných prostředků, pomůcek a tehdy bylo nutné mít mimořádné příděly mimo režim různých zakázek a podobně, a to byl hlavní důvod, proč se tehdy nouzový stav vyhlašoval. Já se domnívám, že celá řada těch záležitostí je řešitelná v rámci naší legislativy, skutečně ten zákon o veřejném zdraví umožňuje poměrně hodně záležitostí, ale nedomnívám se, že by se prostě dělo nějaké drama, z těch médií to vypadá, nebude nouzový stav, bude to špatně, já myslím, že se to samozřejmě řešit dá, ale hledejme cesty a především hledejme taky třeba ve zkráceném řízení novou legislativu, někdo by jí teda už měl připravit, pravděpodobně ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s ministerstvem vnitra. A nemuseli bysme být potom každý měsíc svědky těch různých debat, které jsme si všimli naposled, že nebyly úplně důstojné.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane hejtmane Grolichu, měli by vaši, máte možná informace od vašich poslanců, jestli jsou připraveni za nějakých podmínek podpořit prodloužení nouzového stavu. Stejná otázka, co by to znamenalo, pokud by neprošlo to prodloužení.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Tak za mě je podstatné, že jsme se dostali z toho stavu, kdy o nouzovém stavu rozhodli komunisti v České republice, tady pokud jsme se bavili o nějakém handlu a nakupování něco za něco, tak my jsme dostali z toho stavu, kdy si vláda mohla velice lacino koupit hlasy komunistů a měli vyřešeno. A my až v této fázi se dostáváme do té věcné debaty, já to nazvu se standardními politickými opozičními stranami, za jakého, za jakých podmínek, a teď myslím věcných podmínek jsou ochotni ten nouzový stav podpořit, takže to si myslím, že tady takhle mělo probíhat od začátku. Vláda měla jednoduchou situaci v tom, že si prostě lacino koupila hlasy komunistů a tím pádem toto skončilo. Za mě osobně nebudu mluvit za kolegy v Poslanecké sněmovně, já o tom nerozhoduji, já jim to nediktuji, tak já v podstatě souhlasím s tím, co tady říkal kolega Netolický a hlavně si myslím, že my si musíme uvědomit, že pro lidi, jestli je nouzový stav, nebo není nouzový stav, jim je to úplně jedno, to není o tom, že by najednou tady COVID nebyl, že by se nemocnice vyprázdnily, že když skončí nouzový stav, tak se všechno otevře. Najdou se jenom cesty pro to, aby zase dál platila ta stejná opatření jako platí dnes, a to není ze dne na den, že se zbavíme Covidu, protože se zruší nouzový stav, my budeme pořád dělat ty stejné kroky dál a musíme je dělat a musíme se co nejdříve dostat k tomu, abychom proočkovali lidi.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pane primátore Hřibe, a poprosím vás už, omlouvám se, o stručnost. Co to bude znamenat, pokud něco a jsou Piráti připraveni podpořit prodloužení nouzového stavu a za jakých podmínek?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Piráti v tomhle ohledu drží kurz, už 4krát se to prodlužovalo a ty požadavky Pirátů byly stále stejné, to znamená, ta diskuze je podmíněna o prodloužení nouzového stavu ze strany Pirátů, ta podpora je podmíněna tím, že dojde k nedostatečným kompenzacím pro zasažené lidi a firmy, že budou jasná pravidla pro školy a umožní ředitelům v těchto pravidlech umožní výuku i jinak, než distančně. A za třetí schválení pandemického zákona, který bude mnohem šetrnější k právům a svobodám lidí, než je současný nouzový stav.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
To, co tady říkal pan Netolický.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Zmiňoval pan hejtman Netolický. A tímhle tím je podmíněna vlastně ta diskuze o té podpoře. Tohle není nová věc. 4krát už se to řešilo ve sněmovně. 4krát to dopadlo vždycky stejně, prostě to podpořili komunisté. Vláda se na to vlastně vykašlala. A teď přijde, že ta záležitost, kdy pan premiér to vlastně hází na ministra zdravotnictví, že to je vlastně jeho problém vyjednat ten nouzový stav, i když vlastně ministerstvo zdravotnictví není tím hlavním aktérem v době ani nouzového stavu. A pan ministr není ani poslanec, to mně přijde jako klasická ukázka selhání Andreje Babiše v tomto ohledu v té klasické politické práci, kterou on si prostě měl, měl odpracovat.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pánové, já vám děkuji, že jste byli hosty Partie. Poděkování na dálku, pan Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje z hnutí ANO. Děkuji vám. Na shledanou.

Ivo VONDRÁK, hejtman Moravskoslezského kraje /ANO/
Děkuji. Na shledanou.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A ve studiu Jan Grolich, hejtman Jihomoravského kraje z KDU-ČSL. Děkuji vám.

Jan GROLICH, hejtman Jihomoravského kraje /KDU-ČSL/
Děkuji a hezký zbytek neděle všem posluchačům.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
Pan Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje, sociální demokrat. I vám děkuju.

Martin NETOLICKÝ, hejtman Pardubického kraje /ČSSD/
Také děkuji. Na shledanou.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
A díky i vám, pane primátore, Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy z Pirátské strany. Děkuji vám.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy /Piráti/
Děkuji za pozvání a přeji hezkou neděli.

Terezie TOMÁNKOVÁ, moderátorka
To dělám také. Přeji vám hezkou neděli, budu na vás těšit opět příští týden v 11. hodin na Primě a CNN Prima News. Na shledanou. Děkuju, že jste se dívali.

 

7. února 2021
7. února 2021