Petr Dolínek. Libeňský most je důkaz, že musíme opravovat

Zdroj: Metro - Praha | Deník | TN: 205 000 ks Strana: 18 Kategorie: Regionální zprávy Vydavatel: MAFRA, a.s. 2. února 2018

Dopravní uzavírky kvůli opravám komunikací štvou pražské řidiče. Jsou ale nezbytné. Havarijní stav Libeňského mostu, který musel být uzavřen pro dopravu, je toho jasným důkazem. „V minulých desetiletích Praha v oblasti údržby komunikací zaspala, my tento dluh nyní doháníme,“ uvedl náměstek primátorky pro dopravu, sport a volný čas PetrDolínek.

Pane náměstku, proč musel být uzavřen Libeňský most? Nešlo zabránit tomu, aby se most dostal do havarijního stavu?

Samozřejmě že šlo. Když jsem na konci roku 2014 nastoupil do pozice radního pro dopravu, pokračoval jsem v již započatém výběrovém řízení na zhotovitele rekonstrukce Libeňského mostu. Praha měla platné stavební povolení. Opravovat se mohlo začít již v roce 2015, letos by již byl hotový nový most. Bohužel se do celé věci vložili aktivisté, kterým se povedlo rekonstrukci zablokovat tím, že podali žádost o posouzení, zda most není památkově chráněn. Tlaku aktivistů navíc podlehlo i Zastupitelstvo hlavního města Prahy, které na jaře 2016 přijalo usnesení, že se nevyužije platné stavební povolení, ale má se připravovat „citlivá“ rekonstrukce. Ta však nebyla projekčně připravena.

Proč se Libeňský most neopravoval již dříve? O jeho špatném stavu se přece vědělo dlouho.

To je otázka na minulé politické reprezentace. Existuje posudek z roku 2005, že most není kulturní památkou. Ze zpráv Technické správy komunikací vyplývá, že i když žádala o finanční prostředky na opravu mostu, v letech 2009 – 2013 neuvolnila Praha na opravu Libeňského mostu ani korunu. Vše šlo ještě zachránit později, bohužel zvítězil aktivistický pohled nad pohledem pragmatickým.

Co teď s mostem bude?

Již probíhají práce na podepření kritických částí mostu. Z mého pohledu je klíčové, aby se na most alespoň v nějaké formě mohla vrátit MHD. Vše bude záležet na posouzení statiků. Následně je nutné co nejrychleji rozhodnout, co s mostem dál. Podle aktuální zprávy Kloknerova ústavu lze požadovanou zatížitelnost mostu zajistit dvěma způsoby: buď komplexní rekonstrukcí, nebo stavbou zcela nového mostu bez využití spodní stavby stávajícího tělesa. Odborníci zároveň zdůraznili, že požadovanou životnost a trvanlivost mostu (100 let) lze dosáhnout pouze stavbou zcela nové konstrukce.

V Praze je celá spousta uzavírek. Proč je jich tolik najednou?

V Praze se v minulých letech či spíše desítkách let na rekonstrukce bohužel dost zapomínalo. Zastávám jasný názor, že opravovat se musí. A to bez ohledu na to, jestli jsou, nebo nejsou volby. Styděl bych se, kdybych nějakému svému nástupci jednou předal Prahu, kde se dluh v oblasti oprav neumazal. Ale ještě více bych se styděl vůči Pražanům. Za Dolínka je holt Praha rozkopaná. Kdyby nebyla, za pár let by byl havarijní stav na každém rohu. A dokonce jsem přesvědčen, že by se mělo opravovat ještě rychleji, ale TSK bohužel nestíhá připravovat projekty dostatečně rychle. Proto tam dojde k personálním změnám.

 

 

2. února 2018
2. února 2018