Petr Dolínek, náměstek pražské primátorky, byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu

Zdroj: ČRo Radiožurnál Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 23. ledna 2018, 17:05

Moderátor: Praha je šestý nejbohatší region EU, její rozvoj ale vázne. V hlavním městě se nestaví a to, co už stojí, chátrá. V noci ze čtvrtku na pátek dokonce vedení metropole uzavřelo pro dopravu Libeňský most, který spojuje sedmou a osmou pražskou část, a to proto, že hrozí jeho pád. O havarijním stavu mostu se přitom mluví nejméně 10 let. Kdo za to může? V jakém stavu jsou další pražské mosty? Kdy se do města konečně vrátí velké investice a projekty? – Mým dnešním hostem je náměstek pražské primátorky, radní pro dopravu a poslanec za sociální demokracii Petr Dolínek, který je se mnou ve sněmovním studiu. Pane poslanče, nepřemýšlel jste v poslední době o rezignaci, a teď mám na mysli ten náměstkovský post v Praze, nikoliv na poslanecký?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Ne, ne. Já si myslím, že za ty tři roky byl odveden pořádný kus práce – snížení jízdného v MHD, zvýšení rozsahu MHD, integrace městské dopravy se středočeskou dopravou, oprava stovky chodníků, několik miliard nainvestováno do silnic, chodníků a do veřejných schodišť, oprava eskalátorů v metrech, oprava tramvajových tratí, vysoutěžení nových autobusů pro pražskou MHD, zvýšení platů pro zaměstnance dopravního podniku a další. Těch věcí je spousta. Ale bohužel některé projekty jsou blokovány legislativou. A co se týká Pražského okruhu nebo metra D, máme problém získat pozemky. Prosazuji, aby pražské projekty byly v zákonech obsaženy tak, aby měly rychlejší šanci na svou výstavbu.

Moderátor: Mě zase napadá spousta důvodů, proč by třeba to uvažování o rezignaci mohlo být na místě. Kromě toho Libeňského mostu se jedná třeba o řadu uzavírek po Praze, byl náhle uzavřen výstup z metra na Budějovické, což je velmi vytížená stanice, také proto, že je to v havarijním stavu, nedávno spadla Trojská lávka, kde bylo zraněno navíc několik lidí, kteří po té lávce zrovna šli... Jestli přece jenom to nejsou poměrně zásadní nedostatky...?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já díky tomu, že jsem udělal v Praze hodně věcí, tak jsem se stal velmi viditelným, a třeba Budějovická pode mě vůbec nespadá, na starost ji má kolega z hnutí ANO pan Procházka. Tato věc se mě opravdu netýká. Nemohu za všechno v Praze... A co se týká dalšího, vy jste správně řekla, že jsou zde uzavírky a opravy – a ony jsou plánované. Třeba na opravu tramvají na Malostranském náměstí, a vůbec na Malé Straně, je teď nejvýhodnější doba. Za prvé příštích čtrnáct dní máme jarní prázdniny v Praze a za druhé turistů máme zde v lednu, v únoru méně než třeba v prosinci nebo v létě.

Moderátor: Dopravní podnik občas plánuje také dost, řekla bych, nelogicky pro řadu Pražanů, např. jako když chtěl uzavřít výstup z metra na Náměstí Republiky směrem k Palladiu těsně před Vánocemi, kdy vrcholí vánoční nákupy... Takže ono občas to plánování uzavírek také není úplně dokonalé.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: A tam přesně jsem chtěl mířit, že je role toho radního. Radní nechodí po Praze a nezkoumá stav mostů, na to máme odbornou organizaci. Radní v Praze pro dopravu nemění fyzicky ty koleje. A právě tam jsem zasáhl a zajistil jsem to, že jsem se se zhotovitelem – firmou Metrostav – dohodl, že oni začali opravu až 2. ledna. To je přesně ta role, kdy ta samospráva musí říct ‚ne, ne, ne, městská firmo, tady děláš špatně, protože lidé chtějí jezdit na adventní trhy, a to nejen Pražané, ale lidé z celé ČR, chtějí jet nakupovat, a děláš chybu, nemůžeš to takto udělat‘. A všimněte si, že na základě mého tlaku se to opravdu uzavřelo až v lednu.

Moderátor: Pojďme k tomu Libeňskému mostu. Tam na základě i vašeho rozhodnutí byl uzavřen z důvodu varování, že je most v havarijním stavu. Kdo za to ale nese odpovědnost, že jsme se do této fáze dostali? O tom špatném technickém stavu mostu se ví řadu let. Týkalo se to dokonce řady vašich předchůdců, zdaleka to nespadá jen do vašeho období...

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: U drtivé většiny mostů přes Vltavu v Praze se to týká především mých předchůdců, nicméně já jsem o tom havarijním stavu nerozhodl. Ve čtvrtek v devět ráno se dozvěděli zaměstnanci Technické správy komunikací, našeho správce mostů, o tom, že je tam snížená nosnost mostu na pět tun, ve 13 hod. se sešli technici našeho správce a zkonstatovali, že most je třeba uzavřít (z jejich pohledu, most se posuzuje podle nejslabšího článku – a ten byl v havarijním stavu), následně se sešli dopravní podnik a další, aby vyhodnotili objízdné trasy, a potom teprve jsem s tím byl seznámen a následně jsem s tím seznámil starosty městských částí a veřejnost. To znamená, je to odborné rozhodnutí, ne politické. A po pravdě byla spousta lidí, která říkala, proč lávka v Troji byla ještě vůbec otevřena a proč se nezavřela a zřítila se... Vezměte si, že teď se něco zavře, protože odborníci řeknou, že se to má zavřít, a někdo se ptá, proč to bylo tak rychle uzavřeno. A ještě k tomu, abych vám odpověděl na druhou část otázky: Víte, já jsem jasně řekl v r. 2015 i v r. 2016, že je třeba Libeňský most opravit, měl jsem na to peníze v rozpočtu, ale bohužel aktivistický přístup řady zastupitelů, kteří podlehli této věci, a aktivisté v této chvíli zabíjejí Prahu těmito nápady, zamezil tomu, aby se most mohl opravovat. Jinak už by byl dávno opraven...

Moderátor: A proč nebyly dělány alespoň nejnutnější opravy, které by udržely most v provozuschopném stavu? MK (Ministerstvo kultury), na které se často odkazujete, že blokuje opravu mostu tím, že posuzuje to, zda je most památkou nebo není, tvrdí, že to jejich posuzovací řízení vám ale nebránilo v údržbě mostu.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Samozřejmě opravy silnic, chodníků, zábradlí, odstraňování zeleně nebo náletové dřeviny probíhaly. Tyto běžné údržbové investice tam byly. Problém je, že to, kde našli oslabení toho mostu, bylo v rámci rámové konstrukce mostu a na to my jsme neměli stavební povolení, a navíc jsme nevěděli, že zrovna tato část rámové konstrukce již nevydrží, resp. má oslabenou nosnost. A dnes na mimořádném výboru dopravy zaznělo i z úst kolegy Stropnického, předsedy tohoto výboru, že si ověřil z Kloknerova ústavu, že diagnostika mostu – tak velkého mostu (to soumostí 800 m) – trvá více než jeden rok. Když si vezmeme, že jsem dostal za úkol v únoru 2016 začít dělat diagnostiku, já jsem tu diagnostiku zadal našemu správci, on si vysoutěžil toho, kdo ji dělá, následně rok a čtvrt diagnostika probíhala, tak se to právě sešlo do tohoto měsíce, kdy nám oznámili aktuální čísla, která mají naměřena, a tomu jsme se museli nějak přizpůsobit.

Moderátor: Takže když jsem se ptala, kdo za to nese odpovědnost, chápu, že vy to nejste – vy to nepřipouštíte, že by to byla vaše zodpovědnost...?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já v tuto chvíli opravdu neopravuji most za mostem, já mám na starosti jak zabezpečení financí, tak chod dopravy...

Moderátor: Ale ono možná opravovat ty důležité mosty za mostem by bylo potřeba...

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Samozřejmě. My jsme opravili 50 mostů za poslední dva, tři roky, také jsme postavili nové, třeba v Korunovační ulici.

Moderátor: Ale řada dalších klíčových mostů je v havarijním nebo velmi vážném technickém stavu.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: My jsme řadu těch mostů, které byly ještě před dvěma, třemi lety v havarijním stavu, opravili tak, že nyní ty mosty jsou v lepším stavu, ale vzhledem k tomu, že ten dluh je na těch mostech dvacetiletý, tak bohužel ty, které byly v ne tak špatném stavu, se nám do špatnějších dostávají. Nyní je před námi sedm, osm let tvrdé práce dostat ty mosty všechny do lepšího stavu.

Moderátor: A tady je dobré připomenout, že z těch dvaceti let byla sociální demokracie 14 let členem vládní koalice na hl. m. Praze...

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Pro mě je stěžejní, že já tam sedím tři roky a nainvestoval jsem miliardy do opravy pražských silnic, chodníků... Vzpomeňte si loni v létě, kolik vašich posluchačů říkalo, že Praha je celá rozkopaná... To je proto, aby se ty věci opravily. Když se podíváte na mosty, které jsou za mě nově postavené, třeba přes Botič, nebo opravené nebo nová lávka pro pěší v Jinonicích... Za mnou ta práce je.

Moderátor: Jaký bude, pane náměstku, další osud Libeňského mostu? Co jej čeká? Kdy bude zprovozněn?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Ta soutěž, jak byla rozběhnuta ještě za Tomáše Hudečka, započala díky usnesení zastupitelstva, ale bohužel byla přerušena tím památkovým šetřením...

(Moderátor: Já se ptám na tu nejbližší budoucnost – jestli třeba bude ten most ještě vyztužen pro nějakou, řekněme, provizorní dopravu, nebo jestli se máme smířit s tím, že už uzavření zůstane...?)

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: ... A ten předjímal zbourání mostu nahrazením mostem novým a v tuto chvíli (a to jsem chtěl právě navázat) musíme, zatím, než bude jasné rozhodnutí, zda můžeme využít staré stavební povolení či nikoliv, konat něco mezi, a aby ten most mohl fungovat, já jsem požádal Technickou správu komunikací na základě objednávky, aby oni učinili urychleně takové kroky, aby během tří týdnů, což by mělo být technicky možné (jak mi sdělili externí odborníci), vyztužili tu část mostu (ony jsou čtyři ty části mostu, které je třeba vyztužit, ale ta, o které hovoříme, je nejzásadnější – ta rámová část), tak aby tam mohla být aspoň náhradní veřejná doprava, ideálně tramvaje, nebo aspoň autobusová doprava, která by propojila Prahu 6 a 7. Ale naším hlavním úkolem teď je dostat na ten most opět veřejnou dopravu.

Moderátor: A to by tedy mělo být možné za tři týdny?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Jak mi říkali externí odborníci: Když nikdo nebude, lidově řečeno, lelkovat a všichni udělají rychlé kroky, objednají dodavatele, ten udělá rychle projekt, tak v ideálním případě ano. Samozřejmě záleží na tom, až to tam začnou podepírat, co ještě zjistí. Ale i kdyby to bylo třeba náhodou pět týdnů, stěžejní je, aby v řádu týdnů došlo k podepření toho mostu a k návratu ideálně veřejné dopravy v podobě tramvají, při nejhorším aspoň, aby tam mohly projíždět aspoň autobusy (musíme pak na to nechat udělat posudek statika) jako náhradní doprava.

Moderátor: Mimochodem přiblížil se Libeňský most tou současnou situací ke své demolici? Protože tady jsou v zásadě dvě řešení. Jedno je rekonstrukce, oprava toho mostu, druhé řešení je jeho zbourání a postavení nového, širšího mostu. Jestliže se dostal do tak havarijního stavu, dostali jsme se blíže výstavbě toho mostu nového? To je rychlejší řešení a otázkou je, jestli v tomto stavu může ten most ještě být prohlášen za památku...?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já jsem říkal už před dvěma lety, když nám Kloknerův ústav řekl, že by sice mohl být most opraven, ale že většina musí být nahrazena, že si neumím představit, že budeme chránit repliku. Kdybychom tehdy neváhali a ten aktivisticky likvidační způsob nevyhrál, tak jsme mohli v r. 2018 otevírat. Mosty jsou podle mě především proto, aby se po nich jezdilo a chodilo. A ono je sice hezké mít krásné mosty, Karlův most je důležitý a je třeba ochránit mosty, které ochránit lze, ale tento most 90 let nebyl opraven zásadní opravou a ukazuje (analýza Kloknerova ústavu bude během pár dnů), že ty pilíře, které měly být použity na nový most, jsou v horším stavu, než se čekalo. Já už jsem říkal tehdy ‚pojďme most nahradit novým mostem – ono to je soumostí šesti mostů – pojďme minimálně těch pět vedlejších zbourat, ten hlavní, pakliže bude potřeba jej zbourat, a hlavně ho nahradit tak, aby mohl fungovat pro veřejnost.

Moderátor: Libeňský most ale zdaleka není jediný problém, pokud jde o mosty v hl. m. Praze. Ve velmi špatném stavu je také Hlávkův most, opravu – nezbytně nutně – bude potřebovat také Barrandovský most... Jak na tom ty mosty jsou? Nehrozí podobné opatření, jako jsme viděli v případě Libeňského mostu? Nehrozí uzavření Hlávkova mostu?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: V případě Barrandovského mostu nikoliv. Já sám jsem téma Barrandovského mostu poprvé zveřejnil před dvěma lety, protože jsem se dozvěděl, že do pěti let je nutná oprava, a přesně jsem si řekl ‚nemůže to dopadnout jako za mých předchůdců‘, proto jsem nechal rozběhnout práce, již nyní se soutěží projektant, resp. je třeba udělat diagnostiku a návrh, jak se bude řešit doprava v době opravy, a za tři roky bychom chtěli mít stavební povolení, abychom mohli začít most opravovat. Takže tam se to nepodcenilo.

Moderátor: A ten Hlávkův most?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: V případě Hlávkova mostu se letos dokončuje kolektor (což je tunel pod Vltavou, kterým budou vedeny sítě) – a ten je letos dokončován, aby se tam sítě z mostu mohly uložit, a následně most musí být kompletně opraven (zde se určitě nebude bourat, on je i kratší ten most). Budou tam probíhat diagnostiky, byla tam více než rok a půl, dva roky diskuze s památkáři o tom, co a jak má být chráněno a co může být nahrazeno, v tuto chvíli tam proběhne finální diagnostika...

Moderátor: A oprava může začít...?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Myslím si, že do dvou let by ta oprava měla začít.

Moderátor: A most ještě dva roky vydrží?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já v to pevně doufám. Ale tam je problém s tím, že s památkáři nebylo úplně jednoduché se dohodnout, ale neházím to na ně. Ty mosty tady byly sto let před námi a určitě chceme, aby tady byly dvě stě let po nás, a proto ta část diskuze o tom, co a jak udělat v rámci postupů, je namáhavá a bohužel si to vezme svůj čas. A ten mostařský tým na TSK nebyl počtově nejsilnější, proto jsem požádal na konci loňského roku, aby přijali nové zaměstnance, aby jich na to bylo více.

Moderátor: A můžete Pražanům garantovat, že Hlávkův most ještě ty dva roky vydrží a nebude uzavřen?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já mohu garantovat jedinou věc – že podle údajů a čísel, co byly předloženy (opravdu já nejsem tím, kdo ty mosty osobně měří), by neměl být uzavřen. Ale samozřejmě v případě, že by někdo našel nějaký údaj, který by vedl k tomu, že by mohl být provoz na tom mostu nebezpečný, tak určitě odborníci budou konat.

Moderátor: Jak jsme se do celé této situace, kdy máme v havarijním stavu tolik mostů, dostali? Praha má přece spoustu peněz na investice, pravidelně dokonce nestíhá proinvestovávat v poslední době... Jak je to možné?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Když se podíváte na poslední dva, tři roky, já jsem v průběhu roku nad rámec rozpočtu tam nosil stamilionové balíčky na opravy silnic, komunikací a všeho dalšího, ale ono připravit opravu silnice nebo chodníku je výrazně jednodušší, než je tomu u mostu (bohužel z pohledu razítek, stavebních povolení a všeho dalšího). A dvacetiletou díru v opravách nejsem schopen dohnat za dva, za tři roky.

Moderátor: A pro vaše nástupce už ty opravy máte připraveny?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Bezesporu běží takové kroky, aby mohli začít opravovat daleko jednodušším způsobem. Opravit stoletý most není jako postavit novou lávku přes Botič.

Moderátor: Jak byste zhodnotil současné vedení pražského magistrátu? Jste úspěšná koalice?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Bezesporu jsme koalice, která byla schopna vyřešit kostlivce ve skříni. Když jsme nastupovali, tak jsme tam měli řadu JŘBU na osvětlení Prahy, na svoz odpadu a na další věci, informatika byla v úplné křeči, veřejná doprava byla asi nejvíc kritizována v historii, protože byly předtím úsporné balíčky, které vedly k tomu, že na sebe doprava nenavazovala, a pro lidi to nebyla komfortní situace. Tyto všechny věci jsme změnili, ale samozřejmě není všechno ideální. Nepodařila se nastartovat bytová výstavba, což si myslím, že je velká chyba, také se nám nepodařilo prosadit zásadní věci, jako je třeba započetí výstavby metra D, protože nejsme schopni najít shodu s majiteli pozemků, aby nám ty pozemky prodali za peníze, za které my můžeme kupovat. Proto se také snažím ve sněmovně do zákona, který urychlí získání pozemku, prosadit metro D.

Moderátor: Ještě jste zapomněl Pražský okruh.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Pražský okruh nejde za námi, ten jde za Ministerstvem dopravy, a naopak díky nám se to výrazně zrychlilo. Na 511 je již platná EIA v historicky krátké době – za rok a čtvrt jsme to získali – nebo ministerstvo – díky pomoci Prahy, ale i Ministerstva životního prostředí a děkuji panu Brabcovi za to, že se do toho osobně angažoval.

Moderátor: Ale přece jen je tam jedna oblast, která jde za Prahou, což je, tuším, navázání tunelových komplexů, tzv. tunel Blanka 2 (nebo Vlasta?).

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Používá se název Vlasta. Je to pokračování a dokončení Městského okruhu. I tam jsme se výrazně pohnuli. Nyní soutěžíme projektanty na tuto stavbu.

Moderátor: Takže vy jste spokojený?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já neříkám, že jsem spokojený. Já si myslím, že se daří opravovat školy, sportovní hřiště u škol, tělocvičny jsou nové, opravili jsme spoustu stadionů...

Moderátor: Ale klíčové velké projekty chybí.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já bych řekl, že je tam důležitá jedna věc: Když my jsme nastupovali, tak nebylo dokončeno metro A, Blanka se zdála, že nepůjde nikdy otevřít, a to se nám historicky krátce podařilo...

Moderátor: Ale to byly projekty, které jste zdědili velmi rozpracované.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Ale ono je to důležité pro to, co chci říct: A to město bylo zatíženo velkými projekty, které dobíhaly. A město potřebuje také dva, tři roky na to, se dát dohromady. Myslím si, že oprava škol, sportovišť, úprava zeleně, rozšíření parků, oprava chodníků a silnic je také důležitá. Ale rozvoj se nesmí zastavit. V této oblasti nám to úplně nejde, někdy objektivně, jindy určitě i kvůli sporům v koalici, a je potřeba si přiznat, že tempo by mělo být výraznější a je potřeba v tom hodně zabrat.

Moderátor: V jaké fázi připravenosti necháte vašim nástupcům klíčové projekty, pokud neobhájíte své mandáty za svou činnost v předchozích letech na magistrátu? Bude metro D už rozjeté? Bude připraveno? Protože předpokládám, že ten termín výstavby, který měl začít v r. 2018, se nestihne, tak kam se ten rok posune?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: V r. 2018 začnou geologické průzkumy a ty štoly se potom použijí pro samotnou ražbu metra. V rámci té etapizace by mělo dojít k tomu, že následně v příštím roce by měla začít ta první etapa, to znamená přestupní stanice Pankrác a potom jít na Olbrachtovu, aby první část metra byla budována. Ale my jsme v koalici dokázali to, že jsme takřka přes 9 miliard splatili dluhy města, takže jsme umožnili, že až se bude metro D stavět, a město by na něj peníze nemělo, bude si na něj moci od Evropské investiční banky půjčit.

Moderátor: Za to býváte často kritizováni, že jste těch 9 miliard nevyužili k investicím v době levných peněz a že místo toho splácíte dluhy.

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Ano, ale já sám jsem byl toho velkým kritikem a říkal jsem ‚pojďme ty peníze použít‘. Ale na druhou stranu peněz naštěstí teď je na ty jiné projekty dostatek, chybí razítka a získat je v české legislativě je opravdu složité. Ale my jsme udělali (a tam byla ta dohoda, proč jsem nakonec souhlasil se splacením dluhu) takovou předmožnost, až bude město potřebovat a bude dělat ty velké stavby a nebudou peníze (byla by třeba krize nebo něco podobného), tak si bude moct půjčit. A to je také velmi důležité, být dobrým hospodářem a připravit se na ty horší časy.

Moderátor: Tak naštěstí máte čas spořit... Kdy bude metro D otevřeno? Kdy po něm pojede první vlak?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Je to poměrně složité. Ta první etapa by mohla být určitě v horizontu čtyř, pěti let, a kdyby se celé metro podařilo během osmi let, budu velmi rád, ale jak říkám, stěžejní je pro nás zákon, který je nyní ve sněmovně (a kolegové z jiných stran za Prahu se k tomu přidali, a děkuji jim za to) a který umožní, abychom měli předběžnou držbu pozemků, tím pádem tam, kde se nemůžeme dohodnout v rámci vyvlastňovacího procesu, budeme moci začít stavět a následně soud určí cenu, kterou zaplatíme majiteli pozemku za to, že jsme ten pozemek užili na stavbu.

Moderátor: Takže r. 2023?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Nejsem teď schopen přesně říct rok, ale pevně doufám, že to bude v horizontu šesti, sedmi let.

Moderátor: Ono to mělo být v r. 2022. Takže 2024?

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: Já jsem nikdy neřekl přesný letopočet. Já se tomu vyhýbám z důvodu, že dokud nezačneme stavět, tak to nejsem schopen říct a garantovat. Ale důležité je i podívat se na oblasti tramvajové dopravy, kde jsme již získali takřka vše potřebné pro prodloužení tramvaje z Modřan do Písnice, s Ministerstvem obrany je dohoda, aby mohla být stavěna tramvaj na Dědině, a hlavně jsme přijali dokument o tom, že už reálně můžou všechny městské firmy udělat (protože vědí, kam se bude rozvíjet tramvajová síť v celé Praze) investiční předpřípravu, překlady sítí, vodovodů a další věci. To znamená, my jsme skutečně v době, kdy bohužel nebyly povolení – my jsme po nikom ta stavební povolení nezdědili – nemohli jsme stavět ty velké hezké a důležité stavby...

Moderátor: Stavební povolení na Libeňský most je z r. 2009...

Petr Dolínek, náměstek primátorky hl. m. Prahy pro dopravu, ČSSD: A zabránili mi aktivisté v zastupitelstvu... Tohle to jediné, co jsem chtěl mít a použít, mi aktivisté v zastupitelstvu zabili svým usnesením a svou rádoby památkovou ochranou.

 

23. ledna 2018
23. ledna 2018