Pietní shromáždění k uctění památky popravy 27 českých pánů

Náměstek pražského primátora Jiří Paroubek se dnes v podvečerních hodinách zúčastnil v kostele Sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí slavnostního pietního shromáždění k uctění památky popravy 27 českých pánů.

  • 3 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva



 

Pietní shromáždění k uctění památky popravy 27 českých pánů

 

Náměstek pražského primátora Jiří Paroubek se dnes v podvečerních hodinách zúčastnil v kostele Sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí slavnostního pietního shromáždění k uctění památky popravy 27 českých pánů.

 

Pietní akt pořádala Kostnická jednota, historická společnost Veritas a Masarykova společnost a akce se konala pod záštitou prezidenta České republiky pana Václava Klause, za podpory primátora hlavního města Prahy a starosty městské části Prahy 1.

 

Náměstek primátora Jiří Paroubek vystoupil po slavnostním zahájení shromáždění s krátkým proslovem, jímž uvítal přítomné hosty a krátce připomenul historickou událost na Staroměstském náměstí z 21.června roku 1621. 

„Scházíme se v den, který právem patří k nejčernějším dnům v české historii“, řekl mimo jiné Jiří Paroubek. „My si dnes připomínáme ovšem nejen den, kdy došlo k popravě 27 čelných představitelů protihabsburského povstání – pánů, rytířů a měšťanů. Poprava nejčelnějších představitelů českých stavů nebyla izolovaným jevem. Byla v kontextu s promyšlenými záměry habsburské protireformační reakce...  Je třeba říci, že v úvodní části třicetileté války, ve válce české, šlo především o boj mezi reformací a protireformací probíhajícímu v té době již v Evropě vlastně sto let. V Čechách, které v té době byly zemí s výraznou nekatolickou většinou obyvatelstva různých denominací,  byla před třicetiletou válkou po desetiletí zachovávána náboženská tolerance. Je třeba říci, že byla v zásadě dodržována i ze strany panovníků. Náboženskou toleranci v Čechách vítězové z Bílé hory, Habsburská dynastie, zničili“.  Jak připomenul, následovaly také obrovské konfiskace pozemkového majetku v Čechách a na Moravě a  přesun tohoto majetku  z rukou tradiční české šlechty do rukou kosmopolitní šlechty, která nikdy v budoucnu ve svém celku neuvažovala o podpoře českých národních zájmů. Podle Palackého po Bílé hoře změnily své vlastnictví tři čtvrtiny pozemkové držby v Čechách. A to doprovázel rozvrat státních financí a obrovský pokles hodnoty nemovitostí. Z bohatých Českých zemí, srovnatelných svou hospodářskou vyspělostí s nejrozvinutějšími oblastmi tehdejší Evropy, se zejména v dalším průběhu třicetileté války, stala zubožená země na periferii zájmu.  Český stát se podařilo obnovit až po dlouhých třech stech letech.

 

Večera se zúčastnili např. také poslanec Parlamentu ČR Jan Zahradil, starosta MČ Praha 1 pan Vladimír Vihan a další. Mezi přítomnými hosty byli také potomci popravených.  U popraviště na Staroměstském náměstí položili zúčastnění na počest popravených věnce a na závěr večera zazněla česká a slovenská hymna.

 

 

Další informace k materiálu poskytne tisku náměstek primátora hl.m.Prahy Ing. Jiří Paroubek, tel.: 2 36 00 25 15, 2 36 00 22 26.

 

 

Tiskovou zprávu naleznete na http://magistrat.praha-mesto.cz – Tiskový servis

Za správnost: Luděk Schreib / l. 2061

 

___________________________________________________________________________________

Ing. Jiří Paroubek – náměstek primátora hl.  m.  Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, působí jako náměstek primátora hl. m. Prahy s  působností v oblasti finanční politiky již druhé volební období

___________________________________________________________________________________

 

 

Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz

Za správnost:
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.:  236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz

Sídlo: Magistrát hl. m. Prahy
Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1
21. června 2004
21. června 2004