Pirátů silnic ubylo, změny čekají parkovací zóny
Situace v bezpečnosti silničního provozu se v minulém roce na pražských silnicích zlepšila. Pro strážníky městské policie to byla priorita. Výsledkem je nižší počet spáchaných dopravních přestupků v řadě oblastí, například u jízdy na červenou téměř o polovinu. Letos se strážníci zaměří na dodržování veřejného pořádku. Bezpečnost v dopravě ale dál zůstane důležitou součástí jejich práce. Důraz budou klást na důsledné dořešení případů hrubého porušení dopravních předpisů.
- 5 minuta čtení
Situace v bezpečnosti silničního provozu se v minulém roce na pražských silnicích zlepšila. Pro strážníky městské policie to byla priorita. Výsledkem je nižší počet spáchaných dopravních přestupků v řadě oblastí, například u jízdy na červenou téměř o polovinu. Letos se strážníci zaměří na dodržování veřejného pořádku. Bezpečnost v dopravě ale dál zůstane důležitou součástí jejich práce. Důraz budou klást na důsledné dořešení případů hrubého porušení dopravních předpisů.
„Národní strategie bezpečnosti silničního provozu z roku 2004 si klade za cíl snížit počet mrtvých na evropských silnicích do roku 2010 o polovinu, přičemž za výchozí bere stav v roce 2002. Praha, také díky práci městské policie, se pohybuje kolem této hodnoty již dva roky,“ upozornil první náměstek pražského primátora Rudolf Blažek. „Ukazuje se, že převedení pravomocí v oblasti dopravy na městské strážníky bylo správné. Nehodovost v hlavním městě neustále klesá, jednoznačně se snižuje počet překročení rychlosti, řidiči stále více respektují dopravní značení. Praze to přineslo větší bezpečí, pořádek a klid,“ dodal.
Větší míra respektování dopravních předpisů se projevila poklesem přestupků v řadě sledovaných kategorií. Například jízda na červenou se snížila v roce 2008
o 46 procent, ubyla čtvrtina případů parkování ve druhé řadě, třicetiprocentní snížení zaznamenali strážníci u stání v křižovatce a o více než pětinu klesl i počet stání na přechodu pro chodce. Městská policie většinou pokutu uděluje pouze při závažných dopravních přestupcích. „Objem peněz vybraných na pokutách za přestupky v dopravě je menší o čtrnáct procent, protože spoustu drobnějších provinění řeší strážníci domluvou. V tomto trendu chtějí pokračovat i v roce 2009, protože prvotním záměrem není vybírat pokuty, ale vychovávat řidiče. Například i prostřednictvím informačních kartiček, které řidiče upozorní na nesprávné parkování,“ doplnil náměstek Blažek.
Ubyla téměř polovina „pirátů silnic“
Samostatnou kapitolou je dodržování nejvyšší povolené rychlosti. I tady vykazují celoroční výsledky pokles přestupků ve všech třech kategoriích – u překročení povolené rychlosti o méně než 20 km/h to je o pětinu méně a pro kategorii 20 až 39 km/h se jedná o snížení o 37 procent. „Velmi povzbuzující je výsledek u řidičů, kteří porušili předpisy tím nejhrubším způsobem, to znamená, že překročili rychlost
o čtyřicet kilometrů a více. Tady je pokles dokonce o čtyřiačtyřicet procent oproti předchozímu roku,“ informoval Blažek. Úspěšně pokračoval také projekt „100 bezpečných míst“, který městská policie spustila v dubnu 2007.
„Velkým varováním je však prosincová statistika, kdy zavládla nejistota, zda pravomoc k měření rychlosti městské policii zůstane. Řidiči ihned zareagovali snížením ukázněnosti a počet přestupků ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku rázem radikálně vzrostl,“ upozornil náměstek Blažek. V kategorii do 20 km/h to bylo o 156 procent, 20 až 39 km/h o 176 procent a u překročení o 40 km/h a více činilo zvýšení o 81 procent. „Z toho jasně vyplývá, že konečné rozhodnutí zákonodárců, kterým se obecním a městským policiím možnost měřit rychlost ponechává, je z hlediska bezpečnosti občanů rozhodnutím správným,“ dodal Blažek.
Pražská městská policie ani před úpravou zákona neprováděla měření rychlosti potají. Jak úseková měření, tak i místa pro mobilní radary v rámci akce „100 bezpečných míst“ jsou zveřejněna od počátku na internetu. „I značky s obrázkem kamery už v místech s úsekovými měřiči byly, jen jsme je v souladu s novelou doplnili nápisy MĚŘENÍ RYCHLOSTI a KONEC MĚŘENÍ RYCHLOSTI. Jsme přesvědčeni, že zákonné podmínky splňujeme a v měření na úsecích pokračujeme,“ informoval ředitel Městské policie hlavního města Prahy Vladimír Kotrouš. Kromě toho se jednoznačně prokázal pozitivní přínos měření v místech s pevnými radary se čtyřiadvacetihodinovým provozem, které mělo zásadní podíl na poklesu počtu nehod se smrtelnými a vážnými poraněními. Nevyjasněná zatím zůstává situace u mobilních radarů. Je třeba upřesnit administrativní a technické podmínky pro jejich používání, a to co nejdříve.
Novinky v parkovacích zónách
Novým úkolem městské policie je kontrola respektování parkovacích zón, které po Praze 1 a 2 zavedli také v Praze 3 a 7. Situace se pro řadu řidičů zkomplikovala, nicméně městská policie musí zajistit dodržování pravidel pro správné parkování.
„Strážníci nedělají kontroly v parkovacích zónách o své vůli, ale protože si to přeje město. Po prvních zkušenostech jsme provedli vyhodnocení provozu parkovacích zón a chystáme některé změny, které by měly pro řidiče-návštěvníky zón přinést uživatelsky příjemnější prostředí,“ připomněl náměstek Blažek. Na jednu stranu tedy městská policie bude striktně vyžadovat dodržování pravidel pro parkování, na druhou stranu novinky přinesou lepší využitelnost parkovacích míst a lidem umožní lépe a snadněji parkovat, aniž by to bylo na úkor rezidentů. „Mezi připravovaná vylepšení patří například smíšené zóny, kde budou moci kromě rezidentů parkovat i návštěvníci, nebo SMS parking, který poskytne možnost placeného parkování na podobném principu, jaký už nyní funguje například u SMS jízdenek pro městskou hromadnou dopravu,“ uzavřel Blažek.
Meziroční srovnání u některých dalších ukazatelů v práci městské policie:
Přestupky:
- porušení zákazu vjezdu - 6 %
- porušení zákazu zastavení - 9 %
- stání na chodníku - 4 %
Vlastní činnost:
- počet hodin odpracovaných strážníky ve službě +10 %
- počet najetých kilometrů ve službě +22 %
Příloha | |
---|---|
Městská policie hl. m. Prahy |
V Praze 4. 2. 2009
JUDr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví. V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.