Plachty sloužící jen reklamě do Pražské památkové rezervace nepatří
Od 1. září platí nařízení hl. m. Prahy, které výrazně omezuje na území Pražské památkové rezervace reklamu šířenou na plachtách a převěsech. Jejich umístění na objektech bude možné pouze po dobu provádění výstavby, stavebních oprav nebo úprav objektu. Zákaz šíření reklamy těmito způsoby se týká také soch a stromů v historickém centru města.
- 3 minuty čtení
Od 1. září platí nařízení hl. m. Prahy, které výrazně omezuje na území Pražské památkové rezervace reklamu šířenou na plachtách a převěsech. Jejich umístění na objektech bude možné pouze po dobu provádění výstavby, stavebních oprav nebo úprav objektu. Zákaz šíření reklamy těmito způsoby se týká také soch a stromů v historickém centru města.
„Chceme tak omezit různé velkoformátové plachty a převěsy s reklamním obsahem, které mají čistě reklamní účel a které mnohdy slouží spíše k dlouhodobému zakrytí neutěšeného stavu objektu,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek a připomněl:
„Praha není jediná, kdo se rozhodl chránit své historické centrum před zakrýváním často historicky cenných objektů různými reklamními plachtami. Podobná opatření platí například v Paříži, kde reklamy nesmí být umisťovány ani v blízkosti historických budov a kde jsou navíc v památkových objektech všechny formy reklamy zakázány.“
Jak ale náměstek primátora Blažek zdůraznil, zákaz šíření tohoto způsobu reklamy v Pražské památkové rezervaci není absolutní. „Reklamní zařízení je možno umístit na stavbu podle stavebního zákona na základě povolení stavebního úřadu, zavěšená plachta či převěs, kterých se týká novela nařízení hlavního města Prahy, však takovýmto zařízením nejsou, a je proto možné je umístit na stavbách po dobu provádění jejich výstavby, stavebních úprav nebo oprav. V případě instalace reklamního poutače na národní kulturní památce je bezpodmínečně nutný souhlas orgánu památkové péče.“
Podle stavebního zákona podléhají řízení před stavebním úřadem reklamní zařízení větší než 0,6 čtverečního metru, v rámci územního rozhodnutí či souhlasu mohou být řešena reklamní zařízení s omezenou dobu trvání, jejichž celková výška nepřekračuje 10 metrů a celková plocha 20 čtverečních metrů. Orgánem památkové péče pro hl. m. Prahu je odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Magistrátu hlavního města Prahy.
Za porušení nově platného nařízení může být uložena sankce podle zákona o hl. m. Praze. Pokuta může dosáhnout až 200 000 korun, a to i opakovaně.
Praxe v jiných evropských městech:
Například Řím věnuje umisťování reklam značnou pozornost a zvažuje řadu hledisek. Reklama je zakázána na nábřeží řeky Tibery, na historických palácích a v přilehlých ulicích i ve veřejných parcích.
Také Paříž se brání tomu, aby historické centrum zakrývaly reklamy. Pro jejich umístění je stanovena vzdálenost nejméně 500 m od historických budov. Jsou také zakázány všechny formy reklamy v památkově chráněných objektech, v budovách zapsaných v dodatečném seznamu historických památek a v památkově chráněných lokalitách. V místech, kde je reklama zakázána, se nemohou pohybovat ani reklamní vozidla. Nemohou stát či parkovat tam, kde by reklamu na nich umístěnou bylo vidět z veřejné komunikace.
V Praze 3.9.2007
Za správnost: Eva Kubátová /236 002 061
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví
V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.