Plnění Programového prohlášení Rady hlavního města Prahy v oblasti protikorupčních opatření pro volební období 2006 – 2010

Lze konstatovat, že všechny body programového prohlášení v této oblasti jsou postupně naplňovány.

  • 5 minuta čtení

 

Lze konstatovat, že všechny body programového prohlášení v této oblasti jsou postupně naplňovány.

 

Trvalý zájem Rady hlavního města Prahy o zvyšování transparentnosti veřejné správy a snižování korupčních rizik se v oblasti zadávání veřejných zakázek promítl do přijetí zásadních dokumentů, kterými byla novelizace Pravidel pro zadávání veřejných zakázek  v podmínkách hlavního města Prahy podle zákona o veřejných zakázkách, a k omezení prostoru pro možné korupční jednání při zadávání veřejných zakázek zadávaných přímo  příspěvkovými organizacemi zřízenými hlavním městem Prahou došlo v důsledku přijetí Základních pravidel postupu příspěvkových organizací zřízených hlavním městem Prahou při zadávání veřejných zakázek. Obdobný postup bude po dopracování a schválení příslušného materiálu uplatňován také u obchodních společností založených hlavním městem Prahou.

Praktickým příkladem opatření, které slouží k dosažení maximální míry transparentnosti a k zamezení možnosti pro případné ovlivňování procesů při zadávání veřejných zakázek hlavním městem Prahou, je zavedení podrobné vnitřní evidence veřejných zakázek v elektronickém programu eTender, který je úzce provázán s aplikací Zakázky pod lupou, veřejně dostupné na internetových stránkách hlavního města Prahy. Tato aplikace umožňuje okamžitý přístup veřejnosti k informacím o zakázkách na dodávky zboží a služeb v ceně nad 500 000 Kč a stavebních zakázkách v ceně nad 1 000 000 Kč. Program obsahuje informace o zakázkách ve čtyřech fázích jejich životního cyklu: zakázky vypsané (od okamžiku zveřejnění výzvy k podání nabídek či oslovení dodavatelů nebo zájemců do podepsání kontraktu s dodavatelem), zakázky probíhající (od podpisu smlouvy s dodavatelem do okamžiku ukončení realizace celé operace, tj. do převzetí plnění nebo data kolaudace), zakázky ukončené (archiv již ukončených zakázek) a zakázky zrušené (zakázky, které byly zrušeny před podpisem smlouvy s dodavatelem). Program umožňuje široké veřejnosti vyhledávat zakázky podle řady různých kritérií, např. stavu zakázky, jejího druhu a typu, druhu zadávacího řízení, data vypsání zakázky, podpisu smlouvy apod.  

Velká pozornost členů Rady hlavního města Prahy je věnována výsledkům projektu Protikorupčního portálu hlavního města Prahy, který umožňuje nejen občanům hlavního města Prahy upozornit na korupční jednání nebo jeho riziko, se kterým se setkali. Občané od jeho spuštění na podzim roku 2007 do současnosti zaslali více než  200 podání. Všechny přijaté podněty jsou pečlivě prověřovány a o výsledcích šetření a přijatých opatřeních jsou informováni nejen jejich oznamovatelé, ale pravidelně i orgány hlavního města Prahy, Magistrátu hlavního města Prahy a zástupci Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality služby kriminální policie a vyšetřování Policie ČR a služby kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie hl. m. Prahy, kteří jsou členy Komise Rady hl. m. Prahy pro transparentní veřejnou správu. V případě, že výsledky šetření nasvědčují podezření ze spáchání trestného činu, jsou podněty a výsledky šetření postoupeny orgánům činným v trestním řízení. Na základě  podnětů občanů podaných na Protikorupční portál došlo i k přijetí opatření snižujících korupční rizika, na která bylo poukazováno, například byla zavedena elektronizace přidělování spisového materiálu ve správním řízení v agendě dopravních přestupků, vedoucí k rovnoměrnému a náhodnému přerozdělování spisů mezi jednotlivé zaměstnance.

V zájmu zvyšování transparentnosti veřejné správy je postupně zaváděna elektronizace informací o jejím fungování. Byla spuštěna aplikace nazvaná Sdílený web (www.praha.eu, elektronické služby – informace z webů). Jedná se o internetovou stránku, na které naleznou občané informace z elektronických úředních desek vybraných úřadů městských částí hlavního města Prahy a Magistrátu hlavního města Prahy a nemusí tak procházet webové stránky jednotlivých úřadů. Kromě kontaktních údajů úřadů nabízí nová služba informace o nabídce nemovitostí, volných pracovních místech, veřejných zakázkách nebo grantových řízeních. Aplikaci Sdílený web naleznou návštěvníci portálu hlavního města Prahy www.praha.eu. Zobrazované informace jsou přístupné široké veřejnosti, ale služba umožňuje i personalizovaný přístup. Registrovaní uživatelé mají možnost vytvořit si svoji osobní schránku s informacemi, o něž mají zájem, například nabídku volných bytů, pozemků, ale i pracovních míst. Informace poskytované na Sdíleném webu jsou aktualizovány dvakrát denně

Díky další aplikaci - službě InterSpis mohou Pražané učinit elektronické podání na úřad městské části  hlavního města Prahy a sledovat, jak probíhá jeho vyřizování, a to i v případě, kdy podání vyřizovali osobně. Aplikace je rozvíjena postupně, týká se prozatím městských částí Praha 1, Praha 8, Praha 9, Praha 14, Praha 15, Praha 19, Praha – Běchovice, Praha – Dolní Počernice, Praha – Klánovice. Občané ji naleznou na adrese portálu hl. m. Prahy www.praha.eu  v horní nabídkové liště pod ikonou „Moje podání“. Neregistrovaní uživatelé jí mohou využít a stáhnout si nejrůznější formuláře. Pokud se návštěvník portálu (zdarma) zaregistruje, může učinit své podání elektronicky  a v záložce „Seznam podání“ sledovat stav jeho vyřizování.

Nadále pokračují intenzivní práce na dokončení zásadního koncepčního materiálu, kterým je Protikorupční strategie hlavního města Prahy. Tento materiál vychází z výsledků projektu Mapa korupčních rizik, který byl dokončen v prvním pololetí roku 2009 a jeho zpracování bylo jedním z úkolů, jež si Rada hlavního města Prahy vytýčila ve svém programovém prohlášení. Návrh Protikorupční strategie byl v uplynulém období projednáván v Komisi Rady hlavního města Prahy  pro transparentní veřejnou správu, v Kontrolním výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy a zabývala se jím i Rada hlavního města Prahy. Bylo rozhodnuto, že materiál bude dále dopracován a rozšířen.

 

 

V Praze 24. 2. 2010

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17.12.2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti provozu informační infrastruktury a eGovernmentu hl. m. Prahy, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.  


 

 

24. února 2010
24. února 2010