Po dnešku víme víc o strategii dobrovolného očkování proti covidu 19 v České republice

Datum vydání: 05.01.2021, Zdroj: ČRo Radiožurnál | Rubrika: 18:10 Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře | Téma: Zdeněk Hřib

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Po dnešku víme víc o strategii dobrovolného očkování proti covidu 19 v České republice. Rezervační systém bude spuštěný 15. ledna pro lidi nad 80 let, pro ostatní pak 1. února. Těm bude přidělen termín podle věku, doložených závažných onemocnění a zaměstnání. Očkování lidí z prioritních skupin tedy zdravotníků, klientů zaměstnanců, domovů seniorů. Lidí nad 80 let by mělo být podle ministra zdravotnictví Blatného hotové nejpozději v březnu. Na mladé lidi bez jakýchkoliv zdravotních problémů by se s vakcínou proti covidu 19 mohl dostat nejspíš v létě. V očkovací strategii hrají zásadní roli kraje, které budou mít krajské koordinátory očkování. Musí také stanovit síť center pro očkování a vytipovávají síť nemocnic zdravotnických zařízení, kde se budou vakcíny skladovat. Ministr Blatný dnes o očkovací strategii jednal s hejtmany krajů a primátorem Prahy, a právě Zdeněk Hřib pražský primátor je teď ve vysílání. Dobrý den.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Dobrý den.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Jak zatím hodnotíte tu očkovací strategii? Je v ní vše vysvětleno a má to logiku nebo tam vidíte nějaká problémová místa?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Tak já jsem chtěl na tom jednání hlavně od vlády, aby jsme se dozvěděli, kolik vlastně vakcíny kdy a kam bude doručeno, protože zrovna v průběhu toho jednání se začaly důvod zprávy, že dodávka, která měla dorazit až 7. 1. vlastně byla částečně rozvezena už dnes. Takže se ukazuje, že to plánování bude ještě opravdu velká výzva. My potřebujeme mít ty čísla jasně na stole proto, abychom si v Praze mohli připravit jasný krajský plán vakcinace těch prioritních skupin obyvatel ještě před tím zavedením toho státního rezervačního systému.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
No a má v tom vláda jasno, kdy jaké vakcíny dorazí, když ono to do značné míry závisí na výrobcích těch vakcín?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Jak se ukázalo, ten harmonogram bude nutné brát spíše jako orientační. Já pevně doufám, že budou teda dodrženy aspekt celkové součty těch dávek, které by měly dorazit do Prahy, tak jak nám to ministerstvo přislíbí.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
V té samotné strategii, vidíte tam nějaké problematické místo něco, co vypadá na papíře ale nemuselo by to potom v praxi fungovat?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Tak zásadní otázkou je především fungování toho státního rezervačního systému, protože tam bude nutné, aby on poskytoval i dostatečnou technickou podporu praktickým lékařům, u kterých se potom v dalších fází bude očekávat to dohledávání těch pacientů staršího věku, kteří třeba nejsou schopni se na to očkování zaregistrovat sami, ale zároveň není možné ty praktické lékaře přetěžovat nějakou neefektivní činností. Takže tak, aby nevolali každému vlastně ale, aby kontaktovali jen ty lidi u kterých bude známé, že zatím nejsou vůbec objednáni na to očkování. Takže my jsme dostali vlastně tu aktualizovanou strategii očkování. Poslední máme z těsně před Vánoci, teď dorazila aktualizovaná. Připomínky máme poslat do pátku, takže budeme nad tím teď sedět tak, aby jsme všechny ty připomínky, z nichž část jsem tam zmiňoval na tom jednání měli podchycené.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Vy už jste řekl, že z pohledu Prahy je zásadní, aby byla organizace vakcinací na úrovni metropole co nejvíce pod kontrolou toho krajského koordinátora. Ta strategie to takhle představuje tak, z čeho pramení vaše obavy?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Pramení z toho, že doteď měly nemocnice pokyn vlastně primárně očkovat zdravotníky a teď tedy vlastně my chceme začít očkovat domovy pro seniory, což je trochu jiná záležitost, takže je nutné, aby byl jasný pokyn, že i v těch krajích, kde vlastně mají to očkovací centrum se závozem vakcín v přímo řízené organizaci, jako například fakultní nemocnici tak, aby tedy ty kraje s fakultní nemocnicí měli toho krajského koordinátora postaveného v tom systému, takže potom řekne je vlastně závazné tak, aby vlastně nedocházelo k nějakým žádající zásahům vládních politiků do další distribuce vakcín v rámci kraje protože, co se dělo na konci prázdnin, kdy docházelo k těmto politickým zásahům do těch odborných doporučení třeba k nošení roušek, tak tam tu situaci, ty důsledky vlastně do tady těch zásahů nevhodných z konce léta mi sklidíme ještě teď.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Co je tedy teď pro kraje prioritní, co musejí především zajistit?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Ty priority v té fázi 1A jsou dané jasně v té očkovací strategii ale z mého pohledu musí potom o jednotlivých těch skupinách v rámci té první prioritně rozhodovat ten krajský koordinátor tak, aby to mělo jednotné velení. To znamená prohlásil nejvyšší prioritou naočkovat ty domovy pro seniory. To znamená jednak jejich obyvatelé, ale i ty jejich pečovatele tak, aby tyto vlastně nejrizikovější pacienti byli chránění a zároveň oni nezatěžovali dál už ten zdravotní systém, tím že budou zaplňovat ta covidová oddělení v nemocnicích, to je tedy zásadní záležitost. Zdravotníci jsou už teď částečně proočkovaní. Ti, kteří by měli přicházet do přímého kontaktu s těmi covidovými pacienty ty jsou tedy také v té první skupině a pak jsou tam ještě nějaké další řádově menší skupiny typu pracovníci operačních středisek těch linek typu 150 nebo 155. Takovéhle menší skupiny ale zásadní pro nás skutečně je teď očkovat ty rizikové skupiny, na ty to dopadá nejvíc.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Když se podívám dál do budoucnosti tak stát určil v metropoli 9 očkovacích center plus jedno připravuje Praha ve Spálené ulici. Kolik lidí tam tedy bude při maximálním provozu možné denně naočkovat?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Co jsem už zjišťoval od vlastně vedení těch očkovacích center, která už jsou v Praze určená, tak mi potvrdilo několik z nich jsou schopni aplikovat denně 600 dávek vakcíny. To znamená dohromady, kdyby to tady bylo schopné skutečně každé z těch očkovacích míst v Praze i udělat těch 600 denně, tak to máte nějakých 5400 denně. Celkem to tedy by vycházelo na nějakých téměř 120 000 měsíčně, kdyby se očkovalo jenom ve všední, a když víme, že teď to vychází nějaký průměrný závoz za měsíc pro Prahu kolem 40 000 vakcín tak je jasné, že v první fázi nebude problémem kapacita těch očkovacích center. Nicméně stejně pro jistotu chystáme i vlastní očkovací centrum na městské poliklinice a případně ty další mobilní týmy. Uvidíme, pokud by se najednou zjistilo, že se podařilo zajistit státu té vakcíny více tak, abysme byli schopni velice flexibilně se přizpůsobit.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Ještě jedna věc. Nemobilní senioři a lidé s vážným handicapem se obávají, že se není tak trochu zapomnělo, že se nebudou mít možnost na očkování dostat. Jak to budete řešit v Praze?

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Nezapomnělo se na ně určitě. Ti senioři, kteří jsou v domovech pro seniory.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Tam je to jasné, ano. Tam přijedu ty mobilní týmy.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Ty jsou jasné, tam je oočkuje buď jejich praktik, který tam dochází nebo případně ten mobil tým. Potom zjišťujeme možnosti očkování seniorů, například nějakých denních stacionářích do kterých senioři, případně docházejí. Další možnost. A potom další případy se budou řešit individuálně, pochopitelně pro lidí ve věku 80 a více let to nebude jejich první návštěva u lékaře, takže oni často navštěvují lékaře pravidelně to znamená předpokládám, že se to bude možné vyřešit obdobným způsobem jako dnes navštěvují dnes třeba svého praktika nebo specialistu z úplně jiných důvodů.

Věra ŠTECHROVÁ, moderátorka
Primátor Prahy za Piráty Zdeněk Hřib byl naším hostem ve vysílání. Děkuju, na slyšenou.

Zdeněk HŘIB, primátor hl. m. Prahy, lékař /Piráti/
Děkuji za pozvání, na shledanou

 

5. ledna 2021
5. ledna 2021