Počet odhalených případů domácího násilí v Praze stoupá
Za první polovinu letošního roku bylo v Praze vykázáno 104 násilných osob, což je nejvíce od vzniku Intervenčního centra. Rekordním byl doposud rok 2014, ve kterém bylo za prvních šest měsíců vykázáno 100 osob.
- 2 minuty čtení
„Případy se daří odhalovat zejména dobrou a koordinovanou spoluprací s policií a dalšími složkami, které se na tomto procesu podílí. Navíc si svou činností získávají stále větší důvěru u ohrožených osob. O tom svědčí i stále zvyšující se počet kontaktů s ohroženými osobami. Letos se jejich počet pohyboval v průměru okolo 500 za měsíc,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro sociální oblast Daniel Hodek.
Zatímco za období leden – červen v uplynulého roku se uskutečnilo 2 466 kontaktů, letos za stejné období už 2 934 kontaktů. „Kvůli odborné pomoci či konzultaci se na intervenční centrum obrací stále více lidí, většinou jsou to ženy ohrožené domácím násilím. Pozorujeme v poslední době nárůst těchto případů mezi cizinci, kteří se stali nebo jsou oběťmi násilí ze strany někoho blízkého. Těší nás, že jejich důvěra je dostatečně vysoká, aby se nebáli a oslovili nás se žádostí o pomoc,“ doplnil ředitel Centra sociálních služeb Praha (CSSP) Tomáš Ján.
Nemění se fakt, že ve většině případů domácího násilí bylo přítomno minimálně jedno dítě, které v takové rodině vyrůstá. „Tento fakt považujeme za alarmující, zejména kvůli tomu, že dětem ohroženým domácím násilím se nedostává dostatečné odborné pomoci, absentují odborníci i služby,“ upřesnila vedoucí Intervenčního centra CSSP Zuzana Chomová.
Důvěra u českých institucí v tomto směru stoupá i u cizinců žijících v Praze. Proto se zvyšuje i počet případů ohrožených osob z těchto společných domácností. Jeden takový případ před nedávnem řešili i pracovníci intervenčního centra při vykázání v rodině pocházející z Asie. „Ze společného obydlí byl vykázán manžel, který se po mnoho let dopouštěl na své ženě domácího násilí. Přes obtíže spojené s omezenou znalostí českého jazyka se podařilo s klientkou domluvit schůzku, které se účastnila i tlumočnice. Klíčové v tomto případě bylo získat důvěru klientky v to, že jí můžeme pomoci obtížnou rodinou situaci řešit,“ popisovala vedoucí Chomová.
Intervenční centrum klientce připravilo návrh, kterým byl soud požádán o prodloužení policejního vykázání o měsíc a následně o další 3 měsíce. Soud návrhům vyhověl. V tomto čase klientka několikrát navštívila Intervenční centrum a požádala o přípravu návrhu na úpravu poměrů k dcerám a návrhu na rozvod. „Muž původně naprosto nepřipouštěl jakoukoliv zmínku o rozvodu. Nyní byl nucen akceptovat rozhodnutí své ženy,“ doplnila Chomová. Ze společného obydlí se muž odstěhoval, s dcerami se nadále stýká mimo domov a hradí soudem určené výživné. „I v tomto případě hrála důležitou roli odvaha ženy, která svou bezvýchodnou situaci chtěla řešit a vyhledala odbornou pomoc,“ uzavřela Chomová.