Počty příchozích uprchlíků do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině ve Vysočanech postupně klesají, provozní doba se tak mírně upraví
Hlavní město eviduje setrvalé snižování počtu lidí utíkajících před válkou na Ukrajině, kteří se registrují v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině (KACPU). Za včerejší den bylo odbaveno 346 osob, což je zhruba desetkrát méně než v začátku krize, kdy byl nápor v asistenčním centru enormní. I z tohoto důvodu se tak nyní zkrátí ve všední dny provoz o hodinu, o víkendu zůstane režim stejný jako dosud.
- 1 minuta čtení
Kapacity pro zajištění registrace v KACPU ve Vysočanech u lidí, kteří byli nuceni opustit svoje domovy na Ukrajině kvůli ruské agresi, jsou aktuálně dostačující a provoz je v posledních týdnech klidný. Ve srovnání s tím v prvních dnech fungování centra, které se tehdy nacházelo v objektu Kongresového centra Praha, pracovníci odbavili v nonstop provozu maximálně až 3 700 lidí za 24 hodin. Tyto počty však následně začaly klesat. Začátkem května už bylo registrováno zhruba kolem 500 osob denně, za včerejší den to bylo 346 uprchlíků. Od zprovoznění až do čtvrtečního večera tak pražským KACPU prošlo celkem 92 964 osob.
Úředníci centra při tom zajistili ubytování dohromady už 8 791 osobám, za včerejší den jich prostřednictvím KACPU našlo novou střechu nad hlavou 42.
V návaznosti na zklidňující se situaci a nadále klesající počty příchozích bylo rozhodnuto o zkrácení provozní doby centra ve všední dny o jednu hodinu. Nově tak služba pro uprchlíky funguje od pondělí do pátku od 8:00 do 18:00 hodin a o víkendu je nadále otevřeno mezi 8:00 a 15:00 hodin.
Situace je v současnosti stabilní také ve Stanovém centru Troja, kam bylo za včerejší den převezeno 56 osob, které byly v KACPU Praha nabrány k prověření. Naopak 37 osobám ze stanového městečka bylo ve čtvrtek uděleno vízum a nově se tak přesunuly do jiných zařízení. Včera ve večerních hodinách bylo ve stanovém centru ubytováno 104 osob, jeho celková kapacita je 150 lůžek.
Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech provozuje hlavní město Praha ve spolupráci se Středočeským krajem. Uprchlíkům se v centru věnují pracovníci cizinecké policie z Policie ČR, Odboru azylové a migrační politiky Ministerstva vnitra ČR, Integračního centra Praha, Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, Českého červeného kříže, Úřadu práce ČR, Hasičského záchranného sboru hl. m. Prahy a Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje. Rovněž jsou zde k dispozici i ukrajinsky mluvící interkulturní pracovnice.