Podpořili jsme učitele z vlastní kasičky-rozhovor radního hl. m. Prahy Jana Štrofa s redaktorem Petrem Hrabáněm otištěný v deníku Právo dne 12.11.2004

Financování škol probíhá z prostředků, které přiděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V letošním roce se nám podařilo najít finanční prostředky na podporu pedagogů a každý učitel dostal alespoň tisíc korun. Jsme první kraj, který učitele podpořil a přidal jim finanční prostředky ze své kasičky. Hodláme v tomto trendu nadále pokračovat.

Podpořili jsme učitele z vlastní kasičky

 

 

Právo | 12.11.2004 | rubrika: Praha - Střední Čechy | strana: 12 | autor: Petr Habáň

NOVÝ PRAŽSKÝ RADNÍ PRO OBLAST ŠKOLSTVÍ JAN ŠTROF (ČSSD):

Novým radním pro oblast školství byl po odstoupivším Janu Slezákovi (ČSSD) pražskými zastupiteli 22. října jmenován Jan Štrof (ČSSD). Pětatřicetiletý Štrof před svým jmenováním působil jako uvolněný předseda finančního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy, v minulosti působil také jako tajemník ministryně školství.

* Čím odstartovala vaše práce v roli radního pro oblast školství?

Připravujeme rozpočet na příští rok, který je v současné době krácen. Snažím se pro školství uhájit co nejlepší finanční prostředky tak, abychom mohli pokračovat v tempu investic a abychom mohli dále podporovat pedagogy. To znamená, abychom měli finance na podporu jejich platů.

* Na magistrátu jste působil kromě jiného jako předseda finančního výboru. Jak chcete zkušeností z této oblasti využít ke zlepšení situace ve financování pražských škol a školských zařízení?

Financování škol probíhá z prostředků, které přiděluje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR. V letošním roce se nám podařilo najít finanční prostředky na podporu pedagogů a každý učitel dostal alespoň tisíc korun. Jsme první kraj, který učitele podpořil a přidal jim finanční prostředky ze své kasičky. Hodláme v tomto trendu nadále pokračovat. Uvidíme, kolik nám v rozpočtu na tyto účely zbude finančních prostředků a kolik budeme moci učitelům dát na celý rok, tedy ne pouze na poslední čtvrtletí.

* Problémem řady pražských sídlišť jsou jsou dnes mimo jiné party bezcílně se potulujících dětí, které často inklinují k páchání kriminální činnosti či konzumaci drog. Jakým způsobem chcete proti tomuto jevu z pozice radního bojovat?

Tento problém znám, sám žiji také na sídlišti. Myslím si, že je potřeba i nadále formou grantů od hlavního města podporovat volnočasové aktivity. Chceme i nadále takto podporovat domy dětí a mládeže, školy a neziskové organizace, kde se vlastně vytváří program pro volnočasové aktivity tak, aby mládež měla kde vyplnit svůj volný čas v době, kdy nemají školu nebo se nevěnují svým zálibám.

* Pracujete v současné době na projektu, který je bezprostředně před dokončením?

Právě se chystá výstava všech škol na území hl. m. Prahy pod názvem „Pragensis“. Jde o akci, která svým významem převyšuje všechny akce, které se týkají školství tím, co vlastně nabízí. Jednotlivé školy předvádějí, co všechno dovedou, jaké školské předměty vyučují, ukazují možnosti, kam je možné po absolvování jedné školy dále jít. Důležité je, že rodiče školu vidí, jak se aktivně zapojuje do výchovy jejich dětí, co může nabídnout a co z těch dětí může být. Rodiče tak mají možnost si na této výstavě přímo osahat, kolik projektů školy mají a co vlastně pro výchovu jejich dětí dělají. Výstava začíná 18. a končí 20. listopadu.

12. listopadu 2004
12. listopadu 2004