Podzim v Národní galerii
Národní galerie Praha (NGP) připravila pro nadcházející podzimní sezónu řadu programových novinek. Veletržní palác osvěží první retrospektivní výstava mezinárodně uznávané fotografky Libuše Jarcovjákové. A s objevnou výstavou École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž se vrací do prostor Valdštejnské jízdárny.
- 3 minuty čtení
Pro rodiny s dětmi
V sobotu 14. září pořádá NGP v klášteře sv. Anežky České tradiční „Anežku dětem“ - tvůrčí, zábavné a poznávací odpoledne v zahradách i expozicích. Zahradní slavnost pro celou rodinu s dílnami, hudbou, pohybem a pátrací hrou bude přístupná zdarma.
Poznej Vltavu
O týden později, v neděli 22. září, se NGP zapojí do akce Poznej Vltavu. Okolí řeky ožije unikátním programem, který spojí zábavu s poznáním. NGP nabídne bezplatné komentované prohlídky Anežského kláštera. Návštěvníci všech věkových kategorií při nich budou mít příležitost poznat jedinečný genius loci této památky.
Podzimní Opening 2024
Ve čtvrtek 26. září se při tradičním podzimním Openingu NGP ve Veletržním paláci veřejnosti otevře vůbec první retrospektivní výstava Libuše Jarcovjákové. Představí tvorbu fotografky, jež přes půl století přirozeně a živelně mapuje svůj život a blízké okolí. Kurátorka Lucie Černá provede diváky archivem i současnou tvorbou umělkyně a širokým spektrem jejích analogových i digitálních fotografií, z nichž některé dosud nebyly vystaveny.
Součástí openingového programu se stane také instalace „1924–1974–2024: Pražský Veletržní palác”. Vzniká v přízemním prostoru Korzo a představí důležité momenty historie budovy, která je nejnavštěvovanějším uměleckým muzeem v České republice.
Noc literatury a Signal Festival
NGP se letos stane součástí Noci literatury, jež na atraktivních a běžně nedostupných místech přibližuje široké veřejnosti ukázky z nové tvorby evropských spisovatelů v podání známých osobností. Akce se uskuteční ve středu 18. září a čtení se konají mezi 18:00 a 23:00 hodinou ve Šternberském a Schwarzenberském paláci.
Jako partner se NGP zapojí do Signal Festivalu, přehlídky digitální a kreativní kultury v Praze, který se ve vybraných pražských lokalitách odehraje od 10. do 13. října. V prostorách Šternberského paláce si návštěvníci budou moci užít tři instalace sochaře Jiřího Příhody. Jeho konstrukce na pomezí sochy a architektury nabízejí nezvyklou denní i noční světelnou podívanou. Na nádvoří Schwarzenberského paláce se s interaktivní projekcí představí průkopník novomediálního umění Michael Bielický.
Jedinečný pohled na meziválečnou Paříž
Ve Valdštejnské jízdárně bude ve čtvrtek 7. listopadu zahájena výstava École de Paris: Umělci z Čech a meziválečná Paříž. Bude věnovaná těm umělcům, kteří se nejvíce prosadili v meziválečné Francii. Patří k nim především Georges Kars, Othon Coubine a François Zdenek Eberl, jehož práce budou v Praze vystaveny vůbec poprvé. Chybět nebude ani prezentace Coubinových obrazů ze sbírky Leo Steina. Výstava též připomene 80. výročí úmrtí dosud nedoceněného česko-německo-židovského malíře Georgese Karse. Na výstavě budou k vidění obrazy s charakteristickými náměty pařížské školy: portréty současníků, městské krajiny, výjevy z pouličního života chudinských čtvrtí Paříže, modelky, prostitutky nebo scény z kabaretů, cirkusů či kaváren.
140. výročí připojení Holešovic-Buben k velké Praze
Ve čtvrtek 14. listopadu se ve Veletržním paláci otevře výstava ke 140. výročí připojení Holešovic-Buben k velké Praze, kterou NGP připravila ve spolupráci s městskou částí Praha 7. Prostřednictvím více než stovky obrazů, grafik, kreseb, plastik a architektonických plánů z fondů NGP představí různé podoby Prahy 7 19. a 20. století. Srdcem výstavy bude soubor děl Antonína Slavíčka (1870–1910), který bydlel v Dobrovského ulici. Podobu Letné a Holešovic na počátku 20. století zachytil na řadě studií, obrazů i na monumentálním pohledu na Prahu z Letné, jenž patří ke klíčovým dílům českého moderního umění. Společně s dalšími ikonickými pracemi 19. století bude tento výběr přístupný v rámci sbírkové expozice 1796-1918: Umění dlouhého století až do 25. května 2025.
Mezi priority Národní galerie Praha patří také umělecká nabídka v regionech mimo hlavní město. Své aktivity proto nově rozšiřuje mj. do Karviné, zámku Fryštát, Kroměříže či Telče.
Více informací o podzimním programu Národní galerie Praha je k dispozici zde. |