Podzim na pražských rybnících
Na rybnících v Praze, kterých je více než 120, je v tomto ročním období rušno. A to nejen proto, že je čas výlovů, ale i proto, že některé se opravují či jsou součástí rozsáhlé obnovy původního území.
- 1 minuta čtení
„Ačkoli pražské rybníky jsou na tom mnohem lépe než pražské mosty a většina jich je ve výborném technickém stavu, je stále co opravovat a vylepšovat,“ říká radní Jana Plamínková.
Zejména se to týká nově získaných vodních ploch. V plném proudu jsou například práce na Olšanském rybníce v Kunraticích, který byl letos již odbahněn a v současné době kameníci dokončují obklady vypouštěcího zařízení a hráze. Práce budou kompletně hotové do konce listopadu a rybník bude ještě letos napuštěn.
Naopak na Biologickém rybníce v Horních Počernicích práce začaly teprve nedávno. Bude opravena celá hráz, vypouštěcí zařízení i bezpečnostní přeliv. Opravený rybník pak bude středem nového lesoparku, v jehož rámci vzniká nejen protihlukový val podél nedaleké dálnice, ale i nové mlatové cesty a revitalizuje se Svépravický potok. Potok zde dostane přírodní ráz a bude obohacen o několik tůní a dřevěný povalový chodník. Dokončení celého lesoparku o ploše více než 13 ha je plánováno na rok 2020.
Neméně významnou akci představuje obnova velkého Lítožnického rybníka, který zanikl někdy v 17. století. Na jeho místě pak byly v 50. letech 20. století vybudovány tři menší rybníky. Ty byly ale v tak havarijním stavu, že bylo rozhodnuto tyto novodobé rybníky zrušit a obnovit původní více než 12ha rybník. V současné době jsou cca 2/3 plochy budoucího rybníka zbaveny nánosů bahna, dělící hráze mezi bývalými rybníky jsou odstraněny a začíná oprava původní historické hráze a výstavba nového vypouštěcího zařízení. Velkou senzací v rámci archeologického průzkumu prováděného na této stavbě byl nález rozlehlé germánské osady z doby římské na dně rybníka s dochovanými četnými nálezy včetně pozůstatků železářských pecí a původních kůlových staveb. Obnova Lítožnického rybníka navazuje na nově vznikající lesopark Robotka a bude součástí rozsáhlého revitalizovaného území mezi Dubčí a Běchovicemi, kde bude vytvořeno kvalitní přírodně-rekreační zázemí pro obyvatele širšího okolí východní části Prahy.
Všechny tyto práce připravuje a řídí magistrátní odbor ochrany prostředí a jsou financovány z rozpočtu hl. m. Prahy.