Pokračování výstavy Srdce města na Staroměstském náměstí
Pokračování letošní úspěšné výstavy Srdce města, které je zpřístupněno veřejnosti na Staroměstském náměstí v parku na šesti panelech, tento týden končí. Vystaveny tu jsou vybrané návrhy architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu Staroměstské radnice.
- 2 minuty čtení
Pokračování letošní úspěšné výstavy Srdce města, které je zpřístupněno veřejnosti na Staroměstském náměstí v parku na šesti panelech, tento týden končí. Vystaveny tu jsou vybrané návrhy architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu Staroměstské radnice.
K vidění je zde téměř šedesát projektů od asi stovky architektů. Projekty pochází z osmi kol soutěží z let 1899 –1901,1903–1904, 1909, 1938, 1946, 1963, 1967, 1987–1988. Vystaveny jsou všechny vítězné projekty oceněné v uvedených letech, dále návrhy odměněné, i ty nejzajímavější a nejodvážnější. Návrhy budou vystaveny do pátku 2. listopadu 2008. Pořadatelem výstavy je Útvar rozvoje hl. m. Prahy.
Představení historických projektů zabývajících se otázkou, zda a jak nejlépe dostavět západní stranu Staroměstského náměstí poté, co v květnu roku 1945 radniční křídlo vyhořelo, volně navazuje na úspěšnou výstavu, která proběhla na Staroměstské radnici v Sále architektů od 15. dubna do 13. července a pro velký úspěch byla prodloužena do 7. září 2008. Vidělo ji téměř 18 tisíc lidí.
Veřejnost mohla zhlédnout asi dvě stě z celkových 537 návrhů. Nyní je na panelech opět k vidění výběr všech nejzajímavějších projektů, kterými se zabývaly celé generace architektů. Otázka potřebnosti dostavět v současné době radnici stále zůstává nezodpovězena a inspiruje odbornou i laickou veřejnost k dalším debatám.
Téměř třísetstránkový katalog v české a anglické verzi, s více než 500 obrázky všech návrhů Srdce města přibližuje vývoj významného prostoru, kde se odehrávaly významné události českých dějin od tržiště k náměstí, je možné zakoupit v Sále architektů, 4. patro Staroměstská radnice za 290 korun.
Výstava se koná v souvislosti s otázkou řešení dostavby západní strany Staroměstského náměstí. Po vyhoření východního radničního křídla byly jeho zbytky strženy a prostor je přes šedesát let volný. Nejdříve tu byla volná plocha, kde byl po letech vysázen parčík a stojí tam stánky. Pokusy výtvarně a architektonicky dobudovat prostor se nenaplnily, protože uspokojivé návrhy řešení nevzešly ani z poválečných architektonických soutěží. „Pokud by byla vypsána nová soutěž, muselo by jí předcházet náročné studium a odborné zkoumání řady aspektů, a to nejen zhodnocení dosavadních poznatků ze soutěží, ale také stavebně-historického průzkumu prostoru, vyhodnocení architektonických a uměleckých i historických hodnot a poznatků, včetně provedení předběžného archeologického výzkumu v této lokalitě,“ říká k výstavě ředitel Útvaru rozvoje hlavního města Prahy Bořek Votava.
Veřejnost se však vůči dostavbě staví většinou odmítavě, jak uvádí ve svých citacích v knize návštěv například jeden z návštěvníků: „Výstava je velmi poučná a pěkná. Hlavně prosím, nic nedostavujte. Nápady mě zaujaly, přesto však bych ponechal krásný park pro oddech unavených návštěvníků naší překrásné Prahy. V jednoduchosti je krása a proto nic nestavět nevymýšlet a ponechat zde vzdušný prostor.“
Pro novináře jsou k dispozici i vizualizace některých vítězných návrhů vystavených na Staroměstském náměstí.
V Praze 29.10.2008