Poplatek za komunální odpad
Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila se záměrem na vydání nové obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad.
- 3 minuty čtení
Mgr. Rudolf Blažek – náměstek primátora hl. m. Prahydo funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako radní hl. m. Prahy, působnost v oblasti právní a bezpečnostní, oblast legislativní činnosti
Poplatek za komunální odpad
Rada hl. m. Prahy dnes souhlasila se záměrem na vydání nové obecně závazné vyhlášky hl. m. Prahy, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad. „Důvodem ke změně výše poplatků pro zajištění shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů vznikajících na území hl. m. Prahy je zvýšení sazby daně z přidané hodnoty, která podle zákona platného od letošního května činí pro tento druh služeb 19 procent,“ uvedl náměstek primátora Mgr. Rudolf Blažek, který návrh předkládal. „Usilovali jsme o snížení výše sazby zpět na 5 procent, naposledy tento měsíc prostřednictvím pozměňovacího návrhu senátora Miroslava Škalouda. Senát návrh podpořil, avšak Poslanecká sněmovna jej neschválila.“ Pro Prahu tato změna daně z přidané hodnoty (DPH) znamenala v letošním roce zvýšené výdaje ve výši zhruba 40 milionů korun. „Letos Praha zvýšené náklady uhradila, takže se poplatek nemusel zvyšovat. A, jak řekl pan náměstek Blažek, Praha učinila maximum pro to, aby se sazba DPH vrátila do původní 5procentní výše. Neuspěli jsme, a tedy pro příští rok je, bohužel, nutné s ohledem na možnosti rozpočtu Prahy přenést tuto finanční zátěž i na Pražany,“ zdůraznil primátor MUDr. Pavel Bém. Je potřeba uvést, že Pražané si v poplatcích platí svoz a likvidaci komunálního odpadu, který sami vyprodukují, a město tedy vybírá peníze pouze na krytí nákladů na tuto nezbytnou činnost bez jakéhokoli zisku. A Praha ještě z rozpočtu města tyto náklady pěti procenty dotuje. Dosud počítalo s dotací ve výši 5 procent z finančních prostředků plánovaných na nakládání s odpady. Při přípravě návrhu nového poplatku za odpad byly zvažovány dopady zvýšených nákladů na výši této dotace. „V závislosti na výši dotace byly navrženy čtyři varianty poplatku,“ vysvětlil náměstek Blažek. „První je měsíční poplatek při zvýšeném DPH 19 procent bez dotace hl. m. Prahy. Varianta číslo dvě předpokládá zachování 5procentní dotace města. Další možnost představuje varianta tři, která zachovává původně schválenou výši dotace města pro rok 2004, což při objemu nákladů předpokládaných pro rok 2005 představuje dotaci 4,37 procenta. Poslední, čtvrtá varianta, plně zohledňuje zvýšení DPH u nákladů z 5 na 19 %, a proto předpokládá zvýšení poplatku průměrně o 13,5 % vzhledem k výši poplatku v roce 2004. Při této variantě by dotace činila 5,24 % předpokládaných nákladů pro rok 2005.“ Příklad dopadu zvýšení poplatku u čtyřčlenné rodiny, která vlastní 120 l nádobu s četností svozu 1 x týdně:
Návrh vyhlášky hl. m. Prahy, kterou se stanoví poplatek za komunální odpad, bude projednán odbory Magistrátu hl. m. Prahy, městskými částmi a Ministerstvem vnitra ČR ve zkrácené lhůtě 15 dnů. Náměstek Blažek předloží Radě hl. m. Prahy návrh 4.1.2005.
V Praze dne 30.11. 2004 |
Denní aktuální informace na http:// www.praha-noviny.cz
Za správnost: Eva Kubátová / l. 2061
oddělení Public Relations OPR MHMP
Tel.: 236 002 355
Fax: 236 007 093
E-mail: Tisk@cityofprague.cz
Sídlo: | Magistrát hl. m. Prahy Mariánské nám. 2, 110 01 Praha 1 |