Pořad Odpolední Plus: Radní schválili proměnu magistrály. "První změny k lepšímu by Pražané měli zaznamenat už příští rok," říká Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky

Zdroj: ČRo Plus Stanice: Český rozhlas Vydavatel: Český rozhlas 29. srpna 2017, 13:09

Pořad Odpolední Plus: Radní schválili proměnu magistrály. "První změny k lepšímu by Pražané měli zaznamenat už příští rok," říká Petra Kolínská, náměstkyně pražské primátorky

Jan Burda, moderátor: Když řeknu "Severojižní magistrála v Praze", tak mnozí (ať už to jsou řidiči, cyklisté nebo chodci) se otřesou. A právem. Dálnice uprostřed metropole ji rozřezává na dvě poloviny, znehodnocuje okolí, ve kterém se téměř nedá žít anebo velmi nekvalitně. Pražští radní proto dnes jednali o návrhu na přeměnu okolí magistrály. Tento návrh připravilo studio dánského architekta Jana Gehla. Na podrobnosti se teď ptám náměstkyně pražské primátorky Petry Kolínské ze Strany zelených: Jaké změny Severojižní magistrály a jejího okolí doporučuje Praze to dánské architektonické studio?

Petra Kolínská: Architekt Gehl doporučil Praze rozdělit opatření na ty, co se dají udělat hned; na ty, co se dají udělat třeba za deset let; a pak ty opravdu v daleké budoucnosti. My jsme se teď zaměřili právě na ty, které bychom mohli udělat tento a příští rok a které nebudou mít zásadní nebo žádný vliv na kapacitu té komunikace a zároveň právě pomohou zlepšit kvalitu veřejných prostranství, které jsou v okolí, např. kolem Národního muzea nebo kolem náměstí I. P. Pavlova, které je teďka spíš parkovištěm než náměstím... A ta proměna by se měla dotknout i předprostoru hlavního nádraží. Zejména nám jde o to, doplnit přechody přes magistrálu, protože již dnes ji překračuje 100 tisíc chodců – a to už je počet, který si zaslouží lepší podmínky než ty, které jsou dnes – ty ošklivé smrdící podchody nebo dokonce ploty, jak je známe z ulice 5. května.

Jan Burda, moderátor: Já si dovolím osobní poznámku: Právě prostorem okolo magistrály denně chodím z hlavního nádraží směrem na Vinohrady a ty podchody jsou skutečně děsivé. Plánujete také nějakým způsobem dostat bezpečně chodce, kteří se chtějí např. z hlavního nádraží dostat pěšky po vlastních směrem na Vinohrady?

Petra Kolínská: Určitě. To je jeden z tahů, který by lidé rádi využívali, ale jak jste sám řekl – není to skoro téměř možné...

Jan Burda, moderátor: Chce to odvahu...

Petra Kolínská: ... Takže kromě doplnění přechodů chceme zlepšit i navigaci, tak aby lidé věděli, kudy vlastně mohou jít. A jenom u těch přechodů taková poznámka: Kolega Petr Dolínek se na ně zaměřil. Zadal TSK, aby je maximálně vyčistilo, vymalovalo, hlídalo ten úklid a po dvou měsících musel konstatovat, že ten stav těch podchodů je opět velmi špatný... Takže ta cesta je, je úplně zrušit a nahradit je úrovňovými přechody.

Jan Burda, moderátor: Ono samotná doprava na pražské magistrále je také velice komplikovaná. Půjde podle vás dosáhnout na této dopravní tepně jakési symbiózy mezi lidmi, kteří chtějí využívat ten veřejný prostor, mezi lidmi, co chodí pěšky nebo kteří by např. rádi jeli na kole, ale samozřejmě i mezi motoristy, kteří velmi často zkrátka nemají jinou možnost, jak se dostat z bodu A do bodu B, aniž by tedy využili tuto dopravní komunikaci, která způsobuje to, že jsme snad jediná země na světě, která má budovu Národního muzea mezi dvěma pruhy dálnice?

Petra Kolínská: Ta revitalizace určitě chce respektovat to, že magistrála je důležitou tepnou pro automobily, ale chceme právě dát možnost i jiným způsobům dopravy... Chceme využít toho, že na I. P. Pavlova již dnes v poměrně krátkých intervalech musejí auta stát na červenou, protože tam projíždí tramvaj a jsou tam velmi vytížené přechody pro chodce, a chceme využít toho, že máme kvalitní telematiku, která nám umožní doplněné přechody osadit světly, které budou právě synchronizovány s tímto již dneska existujícím uzlem, tak aby ta auta mohla jezdit maximálně plynule a zároveň se zlepšila prostupnost přes magistrálu i v jiných místech. Co se týče těch cyklistů, tak v těch, řekněme, střednědobých opatřeních si umíme představit, že budou pruhy na magistrále zúženy, tak aby tam mohl vzniknout ještě jeden pruh, který využijeme pro přednostní jízdu taxislužby, autobusů, cyklistů a v některých místech i pro parkování.

Jan Burda, moderátor: Těch nápadů a návrhů je bezpochyby mnoho. Vy už jste trochu, paní Kolínská, naznačila, že některá doporučení toho dánského architekta, resp. jeho týmu, jeho studia, jsou okamžitě proveditelná – některá ve střednědobém horizontu, některá si vyžádají opravdu mnoho let. Jak rychle by se mohla podle vás ta magistrála změnit, aby to zkrátka byla běžná ulice nebo alespoň připomínala běžnou ulici, na které žijí lidé ve městě?

Petra Kolínská: Ta první sada opatření by se měla realizovat do r. 2020. Jejich harmonogram a jaká přesně to budou opatření, to nám předloží Institut plánování a rozvoje v říjnu tohoto roku a ty změny budou postupné – nebude to žádná radikální změna ze dne na den, ale ty první změny k lepšímu by určitě Pražané měli zaznamenat již příští rok. To bude také test toho, nakolik obyvatelé chtějí tu úpravu, nakolik jsou ochotni těm změnám vyjít vstříc, a pak věřím, že i politická reprezentace bude mít třeba větší chuť a odvahu urychlit celkovou revitalizaci magistrály.

Jan Burda, moderátor: Jedna věc je revitalizace magistrály, druhá věc (a vy jste se jí, paní Kolínská, vlastně už taktéž dotkla) je celková bezpečnostní situace např. kolem toho hlavního nádraží a směrem na Václavské náměstí nebo na Vinohrady. Tam se schází různí lidé, vesměs problémoví (kdo občas vystupuje na hlavním nádraží z metra nebo z vlaku a jde po svých do centra, tak to může vidět) ... Jak moc např. městská policie, ale i město, tedy magistrát, se budou snažit tu situaci tam zlepšit? Protože můžete podchody vymalovat kolikrát chcete, ale pokud se tam budou scházet lidé, kteří mají evidentně spoustu svých problémů, tak ty podchody vám vydrží skutečně jen pár dnů...

Petra Kolínská: Jak jsem už zmínila – tím cílem je maximum podchodů uzavřít a nahradit je úrovňovými přechody, a to se týká jak oblasti kolem hlavního nádraží, tak té oblasti kolem muzea, a i na jiných místech vidíme, že tou nejlepší prevencí těch sociálně-patologických jevů je, že se tam pohybují jaksi normální návštěvníci, normální Pražané, kteří tím místem rádi procházejí, chodí jich tam dostatečné množství, a pak právě ti lidé, kteří tam třeba mají tendenci dělat věci, které do veřejného prostoru nepatří, tak se z těchto míst sami stáhnou. A městská policie o těch problémech kolem muzea a hlavního nádraží ví – ty kontroly tam probíhají, ale vaše i moje zkušenost říká, že to nepomáhá... Takže jak i mnohé socio-urbanistické výzkumy dokazují – živé, bezpečné a příjemné město vzniká tam, kde přirozeně chodí dostatečný počet lidí.

Jan Burda, moderátor: Tak se na to živé, bezpečné a příjemné město kolem pražské magistrály do budoucna budeme těšit! – Petra Kolínská ze Strany zelených (SZ). Doplním, že je to náměstkyně pražské primátorky, a zároveň i to, že paní Kolínská kandiduje v nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny. Děkuji vám!

Petra Kolínská: Hezké odpoledne vám i posluchačům!

29. srpna 2017
29. srpna 2017