Poradna pro rodinu je tu 40 let, zájem lidí stále stoupá

Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Centra sociálních služeb Praha vstupuje v těchto dnech do pátého desetiletí nepřetržité existence. Osobní či zprostředkované zkušenosti s poradnou má každý sedmý obyvatel Prahy a zájem o pomoc pracovníků poradny stále stoupá.

  • 3 minuty čtení

 

Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Centra sociálních služeb Praha vstupuje v těchto dnech do pátého desetiletí nepřetržité existence. Osobní či zprostředkované zkušenosti s poradnou má každý sedmý obyvatel Prahy a zájem o pomoc pracovníků poradny stále stoupá.

 

„Od letošního ledna do listopadu tu poskytli bezmála 15 tisíc konzultací, což je téměř o 10 procent více, než ve stejném období loňského roku,“ upřesnil radní pro sociální oblast Jiří Janeček, do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb Praha.

Oproti loňsku letos v souladu se zaměřením poradny ubylo klientů, u nichž převládá osobní problematika, současně však zhruba o pětinu přibylo konzultací s párovou problematikou a o 30 procent konzultací s převládající rodinnou problematikou. „Dramaticky, téměř dva a půlkrát, se také zvýšil počet konzultací spojených s problematikou domácího násilí. Je zřejmé, že toto téma už konečně přestává být pro veřejnost tabu,“ řekl radní Janeček. Zatímco od loňského ledna do listopadu zaznamenali pracovníci poradny na 130 konzultací týkajících se tohoto problému, letos jich za stejné období řešili už přibližně 300.  

Poradna v současnosti poskytuje své služby na osmi místech v Praze; v lednu příštího roku otevírá nové pracoviště v Mánesově ulici č.53 v Praze 2. Poradna patří mezi nízkoprahová zařízení, k její návštěvě není třeba žádné doporučení. Je zřizována dle Zákona č. 108/2006 Sb. v platném znění, jako jedna z forem odborného sociálního poradenství. Její služby jsou ze zákona bezplatné, pracovníci poradny jsou vázáni povinnou mlčenlivostí, klienti mají právo vystupovat anonymně.

Návštěvu poradny by rozhodně neměli odkládat ani lidé, kteří mají partnerské problémy, ale jsou přesvědčeni, že svého partnera by na konzultaci nikdy nedostali. „Přítomnost druhého z dvojice totiž mnohdy ani není třeba. Změní-li se vaše jednání, změní se i fungování celého rodinného systému. Usoudíme-li, že by přesto bylo vhodné kontaktovat i druhého z partnerů, pak se nám to v 82 procentech případů nakonec zdaří,“ uvedl psycholog Petr Šmolka, který pražské rodinné poradny patřící pod CSSP vede.

Přibližně 40 procent klientů zpětně uvádí, že se problém podařilo zcela vyřešit, dalších zhruba 40 procent vnímá poradenskou pomoc alespoň jako významný osobní přínos, což jim mimo jiné umožňuje zvládat i lépe jejich stávající životní situaci.

Bez zajímavosti není ani zjištěný údaj u klientů, kteří vyhledali poradnu až v průběhu rozvodového řízení. „V těchto případech totiž ještě stále mají dvaadvaceti procentní šanci, že se jejich vztahy upraví natolik, že v manželství nakonec setrvají,“ dodal Šmolka. U mnoha ostatních přispívá kontakt s poradnou alespoň ke klidnějšímu průběhu rozvodu a ke konstruktivnějšímu řešení porozvodové situace.

Pracovníci poradny ve své činnosti samozřejmě reflektují i změny, jimiž po roce 1989 prochází česká rodina. Mezi hlavní sociodemografické změny patří nižší počet uzavíraných sňatků, vzrůst počtu nesedaných soužití, výrazně vyšší počet dětí narozených mimo manželství či zvýšení průměrného věku snoubenců. K nejčastějším vztahovým změnám náleží prohlubování ekonomických rozdílů mezi rodinami i v rámci jedné rodiny, společně podnikající partneři a redukce společně s rodinou stráveného času.

Další informace lze získat na stránkách Centra sociálních služeb Praha (www. csspraha. cz), případně na stránkách Asociace manželských a rodinných poradců (www. amrp. cz).

 

 Přílohy 
 Poradna pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy   Word
 Manželské a rodinné poradenství   Word
 Změny v životě českých rodin po roce 1989   Word

 

 

V Praze 11.12.2008

 


Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.


 

11. prosince 2008
11. prosince 2008