Práce na předláždění náplavek zahájeny

Po několikaletém úsilí, které mělo za cíl dosáhnout zlepšení kvality jízdy i bezpečnosti samotné, začala koncem října 2007 na obou pravobřežních vltavských náplavkách výměna pásu dlažby za cyklisticky vhodnější povrch. Dokončení celé akce se očekává na jaře roku 2008, takže s oteplením budou moci pohodlnost jízdy těsně podél Vltavy vychutnávat všechny skupiny cyklistů. Celkové náklady na tuto rekonstrukci budou 13 362 tisíc korun.

  • 3 minuty čtení

 

Po několikaletém úsilí, které mělo za cíl dosáhnout zlepšení kvality jízdy i bezpečnosti samotné, začala koncem října 2007 na obou pravobřežních vltavských náplavkách výměna pásu dlažby za cyklisticky vhodnější povrch. Dokončení celé akce se očekává na jaře roku 2008, takže s oteplením budou moci pohodlnost jízdy těsně podél Vltavy vychutnávat všechny skupiny cyklistů. Celkové náklady na tuto rekonstrukci budou 13 362 tisíc korun.

 

Novoměstská i staroměstská náplavka je součástí páteřní pražské cyklotrasy A2 (Na Libušince – Myslíkova + Na Rejdišti – Štefánikův most) měřící 2,4 kilometrů. Význam těchto náplavek pro cyklisty byl vždy výrazně snižován kvalitou povrchu i dopravním režimem. „Dlažba největším rozměrem kostek se zaobleným povrchem se kvalitou pojezdu blíží proslulým „kočičím hlavám“ a rovněž původní dopravní režim téměř neomezující automobily byly důvodem výrazné neobliby náplavek mezi cyklisty. Velká část cyklistů tak raději volila pohodlnější paralelní jízdu mezi auty či dokonce nelegálně po chodnících nebo po  tramvajových tělesech - a to i přes jiné překážky, jako křižovatky, obrubníky a oddělovací prahy“ upozornil radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek.

Koncem roku 2006 byla na staroměstské náplavce (přibližně na úrovni nemocnice Na Františku) v rámci rekonstrukce provedena část dlažby v menších kostkách a dále byl učiněn na novoměstské náplavce pokus o úpravu povrchu zbroušením a nadstandardním zalitím spár.Tyto úpravy však nepřinesly odpovídající zlepšení a tak bylo dále hledáno řešení přijatelné pro všechny zúčastněné instituce a organizace. To na základě řady jednání a po zpracování projektové dokumentace představuje předláždění pásu širokého 1,7 resp. 2,5 metru v celé délce obou náplavek. Koridor je na stranách tvořen dvěma hladkými pásy šířky 35 cm z kamenných desek, které jsou opracovány tak, aby neklouzaly (tj. povrch desek je neleštěný, hrubě štokovaný). Tímto je vyhověno jak památkářům, tak cyklistům, kteří mohou po náplavkách jezdit na silničních kolech. Prostor mezi pásy je vyplněn drobnou dlažbou. Tento střední pás bude sloužit pro objíždění a vyhýbání.

Dne 1.11. 2007 proběhl poblíž Železničního mostu první kontrolní den, na kterém byl hodnocen první úsek dlažby. Na základě porovnání variant vnitřní dlažby (šikmo nebo kolmo na pojízdné pásy) byla jako definitivní varianta zvolena dlažba kolmá s nenavazujícími podélnými spárami.

„Souběžně s přípravou předlažby došlo v průběhu roku 2007 na obou náplavkách ke změně dopravního režimu, který vytvořil podmínky pro výrazné omezení a zpomalení provozu motorové dopravy. Dokončení celé akce se očekává v dubnu příštího roku, takže s oteplením budou moci pohodlnost jízdy těsně podél Vltavy vychutnávat všechny skupiny cyklistů“ dodal radní Petr Štěpánek.

 

 

V Praze 12.11. 2007

Za správnost: Michal Mikšík / tel. 236 004 402

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


12. listopadu 2007
12. listopadu 2007