Praha důrazně varuje, aby se lidé nepřibližovali k vodním tokům. Všechny složky a subjekty zůstávají i nadále v pohotovosti
V neděli od 10:30 hodin se opět sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci s hrozícími povodněmi. Hlavní město chce důrazně varovat obyvatele, aby se nepřibližovali k vodním tokům, jelikož terén v okolí Vltavy a menších toků je v souvislosti s dešti podmáčený a může zde hrozit nebezpečí. Veškeré jednotky dobrovolných hasičů a dalších subjektů jsou v pohotovosti a připraveny operativně začít stavět další zábrany podle povodňového plánu, pokud by se zvyšoval průtok vody ve Vltavě. Metropole je také připravena pomoci ostatním krajům s řešením povodňové situace a jejími následky. Povodňová komise opět zasedne nejpozději v pondělí od 10:30 hodin.
- 3 minuty čtení
Hlavní město stále aktivně sleduje povodňovou situaci. V neděli se sešla povodňová komise, která projednala aktuální situaci v Praze a okolí. Podle složek IZS se v současnosti množí případy, kdy i celé rodiny s dětmi chodí k Vltavě a dalším vodním tokům či rybníkům, což může mít v souvislosti s deštěm a silným větrem za následek nehody, které mohou ohrozit zdraví či dokonce životy. Praha proto důrazně vyzývá obyvatele, aby nechodili k vodním tokům a vyvarovali se veškerých volnočasových venkovních aktivit.
„Apeluji na Pražany i návštěvníky hlavního města, aby se v zájmu bezpečnosti nepřibližovali k rozvodněným tokům, zvláště s dětmi. Proud je silný, břehy jsou kluzké a podmáčené. Zároveň bych chtěl poděkoval všem, kteří se podíleli na stavbě zábran k ochraně Prahy před velkou vodou – od hasičů po dobrovolníky. Odvádíte skvělou práci,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.
„První stupeň povodňové aktivity bude v Praze panovat ještě minimálně týden. V tuto chvíli jsme na hranici tzv. jednoleté vody. Stále je zakázána plavba lodí na Vltavě a žádáme obyvatele, aby se nepřibližovali nejen k Vltavě, ale i dalším vodním tokům a rybníkům po Praze, kde může hrozit nebezpečí úrazu. Vše bude nyní záležet na vývoji počasí, budeme veřejnost dále informovat,“ dodává náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.
Veškeré jednotky a další organizace zůstávají v pohotovosti a budou operativně reagovat v případě, že by se zvýšil průtok Vltavy. V tuto chvíli však není plánována další stavba protipovodňových zábran, v případě změny situace bude ihned postupováno podle povodňového plánu. Praha je také připravena materiálně pomoci ostatním krajům s řešením povodňové situace, o čemž jednotlivé hejtmany primátor hl. m. Prahy již informoval. Pražští hasiči, záchranná služba i policie jsou připraveni v případě požadavků vyslat své jednotky na nejvíce postižená místa, do některých krajů již pražské jednotky odjely.
Hlavní město vyzývá obyvatele, aby omezili veškeré venkovní volnočasové aktivity a vyvarovali se parkům, lesoparkům a dalším místům, kde by mohla být z důvodu dešťů podmáčená půda a mohl hrozit pád stromů nebo větví. Současně doporučuje Praha všem obyvatelům, aby omezili veškeré cesty auty a dalšími dopravními prostředky na minimum, jelikož z důvodu velkého množství vody na vozovkách mohou hrozit nehody například z důvodu aquaplaningu. To platí i pro pondělí a úterý. Nižší provoz také pomáhá složkách IZS rychleji reagovat na jakékoli nepředvídatelné situace.
Pražští hasiči již řešili přibližně 300 událostí v souvislosti s vodou a dalších 100 událostí v souvislosti se silným větrem. Městským částem bylo vydáno asi 4 800 pytlů s pískem, přičemž metropole má ještě nezbytné zásoby pro případ změny situace.
Primátor hl. m. Prahy také o všech opatřeních informoval starosty městských částí a aktuální situaci s nimi projednal, i nadále s nimi zůstává v úzkém kontaktu.
Povodňová komise se opět sejde nejpozději v pondělí v 10:30 hodin a upřesní veškerá opatření. Hlavní město tímto žádá obyvatele, aby sledovali média, stránky praha.eu a další kanály metropole, kde budou veškerá opatření aktualizována.