Praha prostřednictvím programu v oblasti zdravotnictví podpoří rozvoj paliativní péče, zdravotní služby pro znevýhodněné skupiny obyvatel a nově také například vybavení ordinací pediatrů
Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila vyhlášení Programu podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2025. Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro tento účel je 68,9 milionu korun. Smyslem záměru je prostřednictvím dotací podpořit osoby dlouhodobě nemocné nebo s postižením, další rozvoj paliativní péče, ale také zajistit zdravotní péči pro znevýhodněné skupiny obyvatel nebo například podpořit vzdělávací a osvětové akce v oblasti zdravotnictví.
- 2 minuty čtení
„Novinkou programu na příští rok je podpora vybavení nových ordinací. Například ordinací pediatrů nebo praktických lékařů pro dospělé. Lékařů v primární péči ubývá. Nemůžeme sice suplovat roli státu, ale, pokud můžeme jakkoliv motivovat lékaře, aby svou praxi vykonávali právě u nás v Praze, pokusíme se jim i v tomto vyjít vstříc. Stejně tak jako jim například nabízíme nájemní byty pro profese, které jsou pro Pražany potřebné,“ říká náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí a zdravotnictví Alexandra Udženija.
Program naplňuje priority hlavního města v oblasti zdravotní a zdravotně-sociální a je také v souladu se Záměrem rozvoje paliativní péče na území hl. m. Prahy pro roky 2020-2025, Strategickým rámcem rozvoje péče o zdraví v České republice do roku 2030, se Strategií reformy psychiatrické péče, Projektem Zdravé hlavní město Praha a s dalšími dokumenty.
Dotační podpora prostřednictvím programu je určena například na udržení či navrácení osob do domácího prostředí, zajištění zdravotní péče pro znevýhodněné skupiny obyvatel a zpřístupnění zdravotní péče pro rizikové skupiny obyvatel, ale také na podporu sexuologické péče pro pacienty s poruchou osobní identity.
„Dotace jsou mimo jiné vyčleněny i na podporu nemocničních paliativních týmů, dopravní služby, včetně specializované zdravotní péče za účelem splnění přání pacienta v terminálním stadiu nemoci, nebo podporu služeb v péči o pozůstalé. Posilujeme tak podporu paliativní péče,“ dodává náměstkyně Alexandra Udženija.
Podpořeny budou i aktivity směřující ke zvýšení kvality života dlouhodobě nemocných nebo lidí s postižením a k možnosti jejich integrace nebo projekty zaměřené na vzdělávání veřejnosti, odborníků, pracovníků ve zdravotnictví a sociálních službách, dlouhodobě nemocných a osob s postižením.
Program podpory v oblasti zdravotnictví pro rok 2025 tedy zahrnuje nejen oblast zdravotnictví, ale též podporu vzdělávacích a osvětových akcí v oblasti zdravotnictví, dále zdravotní prevenci i podporu zřízení a udržení vybraných ordinací.
Předpokládaný objem finančních prostředků určených pro rok 2025 je 68,9 milionu korun. Konečná výše však bude stanovena až po schválení rozpočtu hlavního města na rok 2025.