Praha slaví výročí 20 let České republiky v Evropské unii výstavou a doprovodným programem

20 let České republiky v Evropské unii
20 let České republiky v Evropské unii Autor: MHMP
30. dubna 2024
30. dubna 2024

Hlavní město se zapojuje do oslav k výročí 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie, které připadá na 1. května. Na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice proto byla už dnes slavnostně zahájena panelová výstava nazvaná 20 let v EU. V rámci doprovodného programu k oslavám se v metropoli uskuteční také průvody 28 vlajkonošů za doprovodu hudby, tramvaje budou nazdobeny vlaječkami a slavnostně bude nasvícena také Nová radnice a Petřínská rozhledna.

  • 3 minuty čtení

„Kulturně-historická tradice Prahy je s Evropou pevně spjata. Členství České republiky v Evropské unii je proto jen logickým potvrzením těchto svazků. A výročí vstupu do EU je v této souvislosti vítanou příležitostí připomenout si, v čem všem toto pouto reálně spočívá,“ říká primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Poutavá panelová výstava na Mariánském náměstí představuje důležité milníky České republiky ve vztahu k Evropské unii, a především poukazuje na přínosy, které konkrétně Praze přináší členství Česka v EU. Hlavní město totiž dokázalo čerpat z evropských fondů už 681,3 milionů eur a aktuálně je čtvrtým nejbohatším regionem v EU. Druhá část výstavy je pak věnována vybraným projektům, které v Praze v uplynulých letech vznikly s významnou podporou evropských financí.

Venkovní výstava je doprovozena texty v českém a anglickém jazyce a široká veřejnost si ji může prohlédnout od dnešního dne až do až do 31. května.

V rámci doprovodného programu k oslavám výročí 20 let od vstupu České republiky do Evropské unie se dnes a ve středu 1. května koná cca ve 14:30 hodin průvod 28 vlajkonošů za doprovodu hudby centrem města. Trasa povede z Mariánského náměstí přes Staroměstské náměstí, Karlovu ulici, Karlův most, Kampu a stejnou trasou zpět znovu na Mariánské náměstí před budovu Nové radnice.

Zároveň bude v nočních hodinách slavnostně nasvícena budova Nové radnice na Mariánském náměstí, a to 30. dubna a 1. května. Stejně tak bude zářit v „evropské“ modré barvě Petřínská rozhledna, konkrétně 30. dubna a 1. května a dále 8. a 9. května. V neposlední řadě budou pražské tramvaje ve sváteční dny nazdobeny vlaječkami.

„Praha připravila bohatý kulturní program oslav 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. V předvečer výročí, 30. dubna, proběhne v Rudolfinu slavnostní koncert České filharmonie za účasti premiéra Petra Fialy a prezidenta Petra Pavla. Dále se uskuteční koncerty, divadelní představení a výstavy, které budou připomínat důležité osobnosti a události spojené se vstupem ČR do EU. Přímo 1. května se v centru města bude konat již tradiční festival United Islands of Prague 2024, jehož letošním tématem je právě toto významné výročí,“ uvádí náměstek primátora a pražský radní pro kulturu, turismus a animal welfare Jiří Pospíšil.

„Praha z fondů EU čerpá miliony na stavby a investice do městské infrastruktury. Unii nicméně nevnímáme zdaleka jenom jako zdroj peněz, ale hlavně jako spolek zemí, které sdílejí hodnoty jako demokracii, svobodu a lidská práva a spolupracují na řešení globálních výzev. Český hlas v EU za tyto hodnoty i proti extremistům i autoritářům je díky našemu členství slyšet hlasitěji,“ připojuje se radní hl. m. Prahy pro majetek, transparentnost a infrastrukturu Adam Zábranský.

„Především děkuji panu primátorovi Svobodovi za uspořádání skvělé výstavy ke 20 letům v EU a také bych chtěl všechny pozvat na zítřejší hudební festival Zažijte Evropu od 12:00 hodin na Střeleckém ostrově pod záštitou pana ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka. Ministr rovněž udělil záštity desítkám akcím, jejichž přehled naleznete na stránkách Tvoříme Evropu, a kam jste srdečně zváni,“ doplňuje Tomáš Dub, náměstek ministra pro evropské záležitosti.

Příloha: