Praha bojuje proti ministerstvu za sociální služby pro Pražany
Je možné, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR nedodržovalo v minulých letech zákon, kterým se naopak mělo řídit? Podle radního hl. m. Prahy Martina Dlouhého se tak skutečně stalo, a toto jednání mohlo navíc způsobit i desetimilionové škody.
- 1 minuta čtení
/zpráva z 28. jednání Rady hl. m. Prahy 2. září 2014/
K danému selhání došlo při stanovení procentního podílu kraje na celorepublikovém objemu finančních prostředků na podporu poskytování sociálních služeb mezi kraje a Hl. m. Prahu. Podle Dlouhého nedodržovalo ministerstvo kritéria obsažená v zákoně č. 108/2006 Sb. o sociálních službách a rozdělovalo finanční prostředky v rozporu s tímto zákonem. V důsledku tohoto jednání tak poskytovatelé sociálních služeb v Praze mohli být každý rok finančně krácení v řádu desítek miliónů Kč.
V novelizaci zákona o sociálních službách je navrženo stanovit podíl kraje procentními podíly, které nejsou v žádném vztahu k reálným potřebám poskytování sociálních služeb ani k relevantním statistickým datům (např. počet obyvatel, objem vyplácených příspěvků na péči, kapacitách poskytovaných sociálních služeb) a nejsou MPSV nikterak zdůvodněny.
„Pokud by byla přijata novela, dojde, dle našeho názoru, k porušení principu rovnosti přístupu občanů ČR k veřejným (sociálním) službám a schválená zákonná norma může být v rozporu s Ústavou ČR,“ uvádí radní Dlouhý, odpovědný na pražské radnici za oblast zdravotnictví, bytové politiky a právě sociálních služeb.
Rada hl. m. Prahy proto vyzývá s žádosti o pomoc poslance a senátory Parlamentu České republiky všech politických stran a hnutí, kteří byli zvoleni za Prahu, aby nepodpořili přijetí novely zákona o sociálních službách v podobě diskriminující sociální služby na území Hlavního města Prahy. Rada též žádá poskytovatele sociálních služeb, aby osvětovou formou vysvětlovali diskriminující charakter novely zákona o sociálních službách.