Praha bude mapovat aktuální stav romské menšiny
Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání schválila rozdělení 475 tisíc korun v rámci II. kola grantů na podporu aktivit národnostních menšin. Za zbylé finance z rozpočtu pro národnostní menšiny bude financován terénní průzkum stavu pražské romské komunity.
- 2 minuty čtení
/Zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 27.11. 2007 /
Rada hl. m. Prahy na dnešním jednání schválila rozdělení 475 tisíc korun v rámci II. kola grantů na podporu aktivit národnostních menšin. Za zbylé finance z rozpočtu pro národnostní menšiny bude financován terénní průzkum stavu pražské romské komunity.
Ve 2. kole grantového řízení na podporu aktivit národnostních menšin uspělo dvanáct žadatelů z patnácti. Granty získala sdružení menšin, jako například Řecká obec Praha, Společnost přátel Podkarpatské Rusi a podobně.
Zvláštní pozornost Rada věnuje stavu romské menšiny. „Podle oficiálních údajů Českého statistického úřadu se k romské národnosti v Praze hlásí celkem 653 obyvatel. Na první pohled vidíme, že něco není v pořádku,“ řekl Jiří Janeček, radní pro sociální politiku. „Jak odhadují odborníci, na území Prahy žije na 24 000 občanů romské národnostní menšiny. Z toho znovu odhadem je 70% Romů nezaměstnaných a na sociálních dávkách. Abychom mohli účinně pomoci, potřebujeme znát skutečný stav věci. Plošná podpora je neúčinná, dokonce se nebojím říci, že kontraproduktivní,“ zdůraznil Janeček. „Na zmapování aktuální situace Rada schválila použití financí zbylých v rozpočtu, to je necelých 560 tisíc korun,“ dodal radní.
Podle Janečka bude průzkum řídit Centrum sociálních služeb. Pro zmapování využije zkušeností terénních romských pracovníků, kteří budou vstupovat pod vedením specialistů do vytypovaných romských komunit. Předpokládá se též úzká spolupráce s romskými poradci jednotlivých MČ a dalšími odborníky na danou problematiku.
Zmapováním bude možné zjistit aktuální stav a potvrdit příčiny vzniku vyloučených romských lokalit na území hlavního města Prahy a zvolit vhodné nástroje pro možnost předcházet jejich vzniku. Zvýšit šanci u romských klientů uplatnit se na trhu práce a tím snížit na minimum dlouhodobou nezaměstnanost v romské komunitě, vytvořit síť potencionálních zaměstnavatelů s individuálním přístupem, zvýšit úroveň vzdělání romských klientů za podpory romského neziskového sektoru, podpořit soustavnou a cílenou terénní sociální práci v romských vyloučených komunitách. Dále by hlavní město mělo získat představu o situaci jednotlivých sociálně vyloučených rodin, zjistit příčiny vzniku bezdomovectví a sociálního propadu. Potom Praha nabídne pomoc rodinám, které budou mít zájem svou situaci řešit a na jejím zlepšení spolupracovat.
V Praze 27.11. 2007
Za správnost: Rudolf Dobiáš / tel. 236 004 403
Jiří Janeček – radní hl. m. Prahy pro oblast sociální a bytové politiky
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti záměrů, správy a údržby bytového fondu ve vlastnictví hl. m. Prahy, činnost a rozvoj sítě sociálních zařízení hl. m. Prahy. Oblast národnostních menšin.