Praha bude modernizovat městský rádiový systém. Zlepší se pokrytí i jeho bezpečnost
Rada hlavního města Prahy na dnešním jednání souhlasila s rozvojem městského rádiového systému. Záměr na realizaci veřejné zakázky s názvem "Zvýšení spolehlivosti a zabezpečení Městského rádiového systému TETRA hl. m. Prahy - 2. etapa" předloží primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová ke schválení zastupitelstvu na zasedání 26. dubna.
- 3 minuty čtení
/zpráva z 15. jednání Rady hl. m. Prahy 17. dubna 2018/
Městský rádiový systém, který využívá Městská policie hl. m. Prahy, Dopravní podnik hl. m Prahy, Technická správa komunikací hl. m. Prahy, Správa služeb hl. m. Prahy a další složky města a který zároveň slouží jako náhradní spojovací prostředek Krizového štábu hl. m. Prahy, se dočká modernizace.
Rozšiřovat se bude i zabezpečení sítě o autentizaci a šifrování komunikace, aby byla eliminována možnost neoprávněného vstupu a odposlechu, když současný stav mimo jiné označilo i Ministerstvo vnitra za dále neudržitelný. Je to nezbytné zejména s ohledem na komunikaci mezi Městskou policií Praha a základními složkami Integrovaného záchranného systému, která prostřednictvím tohoto systému probíhá.
„Díky tomuto rozhodnutí se zvýší pokrytí rádiovým signálem, ale především i jeho bezpečnost. Na nedostačující úroveň zabezpečení jsme byli upozorněni radioamatéry, a to byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli celý systém modernizovat,“ řekl ředitel odboru informatiky Magistrátu hl. m. Prahy Robert Fialka.
„Uvědomujeme si, že je to složité téma, a proto jsme postupovali maximálně transparentně. Celý záměr byl projednán na komisi rady a uspořádali jsme i veřejnou prezentaci pro všechny zastupitelské kluby, abychom o tom záměru detailně informovali a zodpověděli všechny otázky. Tím, že rada materiál jednomyslně odsouhlasila, se ukázalo, že to smysl mělo,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.
Zakázka bude probíhat formou jednacího řízení bez uveřejnění. „Jakmile obdržíme nabídku, obrátíme se na znalecký ústav, aby nám sdělil, zda je ta cena v místě a čase obvyklá. Náš předpoklad celkové investice je 76,3 milionů korun a vychází také ze znaleckého posudku, který jsme si nechali zpracovat,“ vysvětlil ředitel odboru informatiky Robert Fialka.
Formu jednacího řízení bez uveřejnění bylo nutné zvolit z toho důvodu, že společnost KonekTel, a. s., je jediným možným dodavatelem, který je autorizovaný dodavatel hardwaru společností Motorola, což na přímý dotaz odboru informatiky Magistrátu hlavního města Prahy společnost Motorola oficiálně potvrdila. „Laicky řečeno, neexistuje jiný dodavatel, u kterého by výrobce hardwaru – společnost Motorola, mohl zaručit, že splňuje všechny bezpečnostní a technické normy. A to je logicky pro nás v případě takto významného projektu z pohledu bezpečnosti naprosto klíčové,“ dodal ředitel Fialka.
Celkem je v současné době provozováno cca 5 600 koncových terminálů, přičemž největší podíl městského radiového systému má Dopravní podnik s přibližně 3 200 a Městská policie se zhruba 1 400 koncovými terminály. Průměrně je denně realizováno téměř 10 tisíc hovorových spojení, z toho je více než 84 % volání uskutečněno v rámci činnosti Městské policie. Největší provozní zatížení však představují přenosy tzv. krátkých datových zpráv (cca 2,5 mil. zpráv denně). Téměř 80 % z celkového počtu přenesených krátkých datových zpráv je však realizováno pro potřeby řízení povrchové MHD, kde jsou sledovány průjezdy autobusů a tramvají stanicemi, kontrolními body a provozní stavy jednotlivých vozidel.