Praha bude zvyšovat tempo obnovy vodohospodářské infrastruktury
Městská rada dnes schválila Plán financování obnovy vodohospodářského majetku. Do obnovy zastaralých a často poruchových vodovodů a kanalizací město letos plánuje vložit téměř 1,2 miliardy korun, do roku 2013 překročí celkové investice částku 8 miliard korun a v rozmezí let 2014 až 2018 to bude dalších zhruba 11 miliard korun. Tempo investic se bude mezi letošním rokem a rokem 2013 zrychlovat od letošní více než miliardy na dvě miliardy v cílovém roce. Letošní vodohospodáři zaměří investice především na dokončení již započatých staveb. Zahájit ale chtějí například rekonstrukci vodovodních řadů v ulici Argentinské v Holešovicích či v Moskevské a jejím okolí.
- 5 minuta čtení
/Zpráva z 13. jednání Rady hl. m. Prahy 7. 4. 2009 /
Městská rada dnes schválila Plán financování obnovy vodohospodářského majetku. Do obnovy zastaralých a často poruchových vodovodů a kanalizací město letos plánuje vložit téměř 1,2 miliardy korun, do roku 2013 překročí celkové investice částku 8 miliard korun a v rozmezí let 2014 až 2018 to bude dalších zhruba 11 miliard korun. Tempo investic se bude mezi letošním rokem a rokem 2013 zrychlovat od letošní více než miliardy na dvě miliardy v cílovém roce. Letošní vodohospodáři zaměří investice především na dokončení již započatých staveb. Zahájit ale chtějí například rekonstrukci vodovodních řadů v ulici Argentinské v Holešovicích či v Moskevské a jejím okolí.
V roce 2008 bylo na pražské vodovodní síti odstraněno celkem 4996 havárií. „V porovnání s ostatními, zejména západoevropskými městy, má Praha jednu z nejstarších vodovodních sítí. Vlivem stáří a zanedbáváním průběžné údržby za minulého režimu jsou nyní vodovody a kanalizace mnohde v nevyhovujícím technickém stavu, což se odráží na počtu havárií a nárůstu nákladů na opravy, například v letošním lednu bylo na vodovodních řadech a přípojkách 295 havárií,“ uvedl náměstek pražského primátora Pavel Klega a dodal: „Přestože je poruch hodně, snažíme se, aby opravy co nejméně zasahovaly do života Pražanů. Děláme proto maximum, aby byly veškeré problémy vyřešeny co možná nejrychleji a aby je občané téměř nepocítili.“
Údržba a obnova vodovodních sítí je důležitá provozně i ekonomicky. V letošním roce se proto bude město snažit situaci v této oblasti zlepšit a v příštích letech investice postupně dále porostou. „Naší hlavní letošní prioritou je dokončit co možná nejvíce započatých investičních akcí z předchozích let, ale další investice začneme,“ řekl Pavel Klega.
Více než 510 mil. Kč použije město na pokračování staveb započatých již před rokem 2009, do obnovy vodovodů potom půjde celkově 471 milionů korun. Pražští vodohospodáři završí rekonstrukci přes sto dvacet let starých vodovodních řadů v ulici Benátská a Kateřinská v Praze 2 či v Terronské a Dělostřelecké ulici v Praze 6. Téměř 65 milionů korun si vyžádá poslední etapa opravy ocelového potrubí v Radotíně – Hlubočepích. Bude pokračovat i obnova v ulici Pařížské a jejím okolí v samém centru metropole. Do rozestavěných kanalizačních akcí město vloží přes 110 mil. Kč, celkově budou investice do kanalizací letos přes 250 miliónů korun. Nejnákladnější stavbou bude rekonstrukce v ulici Chodovská v Praze 4, na kterou poputuje necelých 43 mil. Kč. Technický stav zde nevyhovuje především v místě křížení stoky s tratí Českých drah. Praha plánuje obnovit i kanalizaci v ulici Na Františku a Šermířské. Téměř 60 mil. Kč půjde na dokončení akcí spojených s běžným provozem Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) a pobočných čistíren (PČOV).
Oprava čeká potrubí v Argentinské ulici
„Nově zahajované stavby jsme vybírali na základě nejnutnějších potřeb. Některé z nich ale byly vyvolány spoluprací s Technickou správou komunikací, Dopravním podnikem hlavního města Prahy, městskými částmi či jinými investory,“ podotkl Pavel Klega. „Oprava řadů je většinou i zásahem do vozovky, pokud ji jiný investor z jiného důvodu opravuje, je logické akce koordinovat a opravu vodovodních nebo kanalizačních řadů termínově přizpůsobit. Šetříme tím peníze městu, ale především nervy Pražanů a návštěvníků města.“
Mezi nové investice v rámci vodovodních sítí patří například obnova vodovodního řadu v Argentinské ulici v Holešovicích. „Tento řad je již za hranicí životnosti a vyžaduje časté opravy. Chceme ho přemístit z frekventované vozovky do chodníků. Náročná rekonstrukce bude stát dvacet milionů korun,“ sdělil Otakar Novotný, generální ředitel Pražské vodohospodářské společnosti a. s. (PVS) a dodal: „Stejně vysokou investici si vyžádá i potrubí vedoucí z vodojemu Havlín do vodojemu Baně zásobující oblast Zbraslavi, Baně a Lipence.“
Metropoli čeká i obnova vodovodu v ulici Kolářova, a to kvůli vyššímu obsahu železa v pitné vodě. Potrubí budou vodohospodáři rekonstruovat také v Moskevské a jejím okolí, Nad Motolskou nemocnicí, Na Dračkách a v ulici Za Vackovem a jejím okolí, za kterou město zaplatí zhruba 10 mil. Kč.
Ani kanalizačních staveb nebude v letošním roce málo. Rekonstrukcí projde například kanalizace v ulici Myslíkova, která se uskuteční v koordinaci s plánovanou opravou tramvajové trati. Dále budou probíhat práce v ulicích V Závětří nebo v ulici Střelečská. „Stávající provozní i technický stav stoky v ulici Filmařská v Praze 5 je také na konci své životnosti. Chtěli bychom ji nahradit novým potrubím z kanalizační kameniny v délce čtyři sta padesáti metrů. Současně upravíme i její hydrauliku, a to odstraněním stávajících ostrých úhlů v lomových šachtách původní stoky, které se mohou podílet na současných problémech jejího provozu,“ upřesnil náměstek Klega. Nejdražší akcí bude letos v této oblasti rekonstrukce kanalizačního propojení E-F na Praze 7, která vyjde zhruba na 15 mil. Kč. Vodohospodáři zde plánují například zvýšit kapacitu propoje kmenových stok. Stavba se uskuteční v koordinaci s akcí protipovodňové ochrany.
Investice půjdou i do ÚČOV
Přes 30 mil. Kč letos půjde na nově zahajované akce na Ústřední čistírně odpadních vod. Pražští vodohospodáři chtějí například obnovit potrubí takzvaného vratného kalu a zřídit novou čerpací stanici. „Nové technologie budované na Ústřední čistírně odpadních vod vyžadují pro svůj provoz kvalitnější užitkovou vodu v souladu s technickými předpisy a také z důvodů úspory využívání pitné vody. Proto hodláme v letošním roce rozšířit i její stávající filtrační zařízení o tlakové vícevrstvé filtry,“ vysvětlil Otakar Novotný.
Zhruba 25 mil. Kč pak pomůže PČOV v Uhříněvsi, Klánovicích a Svépravicích.
V Praze 7. 4. 2009
Ing. Pavel Klega – náměstek primátora hl. m. Prahy odpovědný za hospodářskou politiku města.
Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v oblasti správy městského nemovitého majetku, hospodářské politiky, ekonomického využití rozvojových lokalit a dále v oblasti zásobování vodou, rozvoje a správy kolektorové sítě a problematiky technické vybavenosti MČ.