Praha chystá další kroky proti Uberu, stejný problém řeší i Brno
Pražský magistrát dlouhodobě upozorňuje na problémy se službou Uber. Přes několik výzev ale nedošlo ze strany společnosti Uber k žádným krokům vedoucím k legalizaci poskytované služby. Tento problém se navíc netýká pouze Prahy, ale i Brna, kde byla služba rovněž zavedena. Primátorka Adriana Krnáčová celou věc řešila s brněnským primátorem Petrem Vokřálem a dohodli se na společném postupu. V nejbližším možném termínu se proto setká i s náměstkem brněnského primátora pro dopravu Matějem Holanem.
- 3 minuty čtení
„Uber není tím sympatickým startupem, do kterého se stylizuje, a především nemá nic společného se sdílenou ekonomikou. Provozuje zcela normální taxislužbu, ale na rozdíl od jiných provozovatelů neodvádí žádné daně, a tím v podstatě okrádá stát i město. Řidiči si často nevydělají na to, aby pokryli náklady na opotřebení auta. To je i důvod, proč moc českých řidičů s Uberem nejezdí,“ řekla primátorka Adriana Krnáčová.
Město již několikrát vyzvalo Uber, aby svou službu upravil tak, aby byla v souladu s legislativou. K žádné změně však společnost nepřistoupila. Již v září 2014 informovalo Ministerstvo dopravy společnost Uber, že řidiči musí provádět přepravu v souladu se zákonem o silniční dopravě. To se ale stále neděje. Podle stanoviska Ministerstva dopravy a z něj vyplývajícího právního názoru kontrolních orgánů města se při přepravě pomocí aplikací Uber jedná o taxislužbu. Magistrát proto bude i nadále plnit svoji zákonnou povinnost a stejně jako ostatní taxislužbu, tak i taxislužbu uskutečňovanou prostřednictvím aplikace Uber, bude průběžně kontrolovat. Od začátku roku 2016 magistrát provedl 68 kontrolních jízd uskutečněných prostřednictvím mobilních aplikací Uber a ve všech případech bylo zjištěno pochybení.
„Sama jsem se setkala s některými řidiči Uberu a ti mi potvrdili to, co jsem si myslela. Společnost je neinformuje o tom, že svou činností budou porušovat zákon, a řidiči často ani nevědí o možných rizikách z toho plynoucích. Chystáme se proto spustit informační web o tom, co vše musí řidič taxi splňovat a jaké jsou nejčastější provinění řidičů Uber,“ dodala primátorka.
Obdobný problém musí aktuálně řešit i město Brno, a proto se pražská primátorka setká s brněnským náměstkem primátora pro dopravu Matějem Holanem. „Chceme se domluvit na společných opatřeních, které jsme schopni prosadit na vládní úrovni. Myslím, že když bude zřejmé, že se tento problém týká dvou největších měst, bude také větší důvod, aby ho řešilo ministerstvo a potažmo vláda,“ uzavřela primátorka.
Uber porušuje:
- Zákon o silniční přepravě tím, že:
- v případě aplikace UberBLACK se sice jedná o řidiče, kteří jsou držiteli veškerých dokladů pro taxislužbu předepsanými, ale provozují taxislužbu bez zákonem nařízeného označení a vybavení vozidla; auta nejsou označena názvem provozovatele a nemají střešní svítilnu s nápisem TAXI. Z pohledu vybavení nemají zákonem požadovaný taxametr,
- v případě aplikace UberPOP nejsou řidiči držiteli živnostenského oprávnění na provozování taxislužby, nejsou držiteli oprávnění řidiče taxislužby, vozidla nejsou evidována jako vozidla taxislužby a nejsou označena a vybavena, jak zákon ukládá.
- Zákon o cenách například tím, že:
- na vozidlech není zveřejněn ceník, podle kterého je přeprava uskutečňována,
- konstrukce ceny je v rozporu s nařízením hl. m. Prahy o maximálních cenách osobní taxislužby,
- v některých případech závislých na dni a času přepravy je cena navyšována stanovenými koeficienty, kvůli kterým dochází k překročení městem stanovených maximálních cen.