Praha dává energii slunce zelenou
Třetí květen je mezinárodním dnem slunce. Tento svátek byl vyhlášen pod záštitou OSN a mezinárodní organizace UNEP, která se zabývá environmentálními programy.
- 2 minuty čtení
Třetí květen je mezinárodním dnem slunce. Tento svátek byl vyhlášen pod záštitou OSN a mezinárodní organizace UNEP, která se zabývá environmentálními programy.
Slunce nám poskytuje energii – čistou, bezplatnou a z lidského pohledu věčnou. V našich podmínkách dopadne na metr čtvereční za jeden rok přibližně 1200 kWh sluneční energie. To je množství energie srovnatelné s tím, které by se uvolnilo spálením přibližně 250 kg uhlí. Plně elektrifikovaná domácnost včetně otopu spotřebuje za rok 15 - 30 MWh. Takové množství sluneční energie dopadne za rok na méně než 30 m2 zemského povrchu.
„Energie Slunce je jeden z přírodních obnovitelných zdrojů, jehož využití podporuje na svém území hlavní město Praha v rámci Programu dotací na přeměnu topných systémů a využití obnovitelných zdrojů energie. Správně navržený solární systém může pokrýt 60 – 70 % spotřeby energie na ohřev TUV. V kombinaci využití systému pro ohřev TUV a přitápění objektu je možné pokrýt až 95 % energie na ohřev teplé vody a až 35 % energie na vytápění,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Štěpánek..
Nejvyšší účinnost vykazují sluneční kolektory samozřejmě v letních měsících. Návratnost investice závisí do značné míry na typu původního zdroje energie používané pro ohřev TUV a pro vytápění, pohybuje se mezi 8 – 12 lety. Životnost slunečních kolektorů je 25 – 30 let. Dobu návratnosti může významně zkrátit poskytnutá dotace, která při instalaci solárního systému na bytovém nebo rodinném domě může činit až 50 % z proinvestovaných prostředků, maximálně však 80 000 korun na jednu instalaci.
„Energii slunce je možno využít pomocí fotovoltaických článků i na výrobu elektřiny. I tady platí možnost získání dotace z pražského programu, v tomto případě je však nutno počítat s vyšší počáteční investicí. Solární kolektory a fotovoltaické články se umisťují jižním směrem v přibližně 45° sklonu, na šikmou či plochou střechu, případně i na fasádu. Práci by v každém případě měla provádět odborná firma poskytující záruky a pozáruční servis – při žádosti o dotaci je to dokonce podmínka,“ dodal radní Štěpánek.
Svůj pozitivní přístup k solární energii dává hl.m. Praha najevo i podporou solárních systémů v objektech v majetku města. V provozu je například solární systém na Střední škole technické, Zelený pruh, Praha 4, jehož instalaci město plně financovalo ze svého rozpočtu. Tento solární systém je připojen k tepelnému hospodářství rozsáhlého areálu školy a pomáhá tak zajišťovat teplou užitkovou vodu, ohřev vody v bazénu a v neposlední řadě i vytápění budov školy.
V Praze 30.4.2008
Za správnost: Michal Mikšík/ tel. 236 004 402
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.