Praha intenzivně připravuje podmínky pro zvolení protikorupčního ombudsmana

31. srpna 2010
31. srpna 2010

Městská rada dnes projednala základní podklady k vytvoření pozice a systému fungování protikorupčního ombudsmana Prahy. Šlo o věcný i právní rozbor této funkce, a protože legislativně jde o problém poměrně složitý, požádá Praha dopisem ministra vnitra Johna o stanovisko k legislativní úpravě a ustanovení pozice nezávislého protikourpčního ombudsmana hl. m. Prahy. Na základě tohoto stanoviska připraví vedení města komplexní materiál umožňující vytvoření funkce ombudsmana v Praze. Současné vedení města tak v rámci realizace Protikorupční strategie intenzivně připravuje vytvoření této pozice, ale jak už náměstek primátora Milan Richter uvedl, výběr protikorupčního ombudsmana bude věcí nového vedení města. Na zářijovém zasedání dostanou informaci o postupu přípravy vytváření této funkce zastupitelé Prahy.

  • 4 minuty čtení

/zpráva z 30. jednání Rady hl. m. Prahy 31. srpna 2010/

Vytvořit pozici protikorupčního ombudsmana je jedním z úkolů uložených Protikorupční strategií hl. m. Prahy.  Budou se na něho moci obracet jak občané, tak zaměstnanci Magistrátu hl. m. Prahy, pokud budou mít konkrétní podezření na korupční jednání. Nebude začleněn do struktury Magistrátu hl. m. Prahy, protože základní podmínkou je, že protikorupční ombudsman musí mít zaručenu naprostou nezávislost. Pro veřejnost má ombudsman být nezávislým prostředníkem mezi občanem, MHMP a orgány činnými v trestním řízení, nezávislým dozorovým orgánem v případech hodných zřetele jako jsou veřejné zakázky, apod., má prošetřovat podání učiněná prostřednictvím Protikorupčního portálu, podezření na korupční jednání při zachování anonymity oznamovatele, pokud o to požádá (whistleblowing) atd. Jasné povinnosti by měl ombudsman i vůči Magistrátu hl. m. Prahy, orgánům činným v trestním řízení a voleným orgánům města.

„Velmi podrobně jsme zpracovali veškeré podklady potřebné pro vytvoření této pozice – věcné, právní i organizační. Nejde o to vytvořit novou funkci, jde o to vytvořit pozici, která bude funkční a efektivní pro veřejnost, politické orgány města i městský úřad. To předpokládá jasnou definici od výběru kandidátů přes volbu až po pravomoci, kompetence a organizační zajištění. Podle názoru odborníků by pro ombudsmana bylo výhodou právnické vzdělání, ale v každém případě půjde o funkci, kde se předpokládá vysoká osobní autorita. Ombudsmana by volilo zastupitelstvo, jeho funkční období by mělo být pětileté, aby přesáhlo volební období městské rady. I to posiluje jeho nezávislost. Právně by měla jeho pozici upravit samostatná městská vyhláška nebo úprava zákona o hlavním městě Praze. Konkrétní řešení si musíme vyjasnit s ministerstvem vnitra. Po jeho vyjádření bude zpracován komplexní materiál o ustavení pozice a systém fungování protikorupčního ombudsmana. Magistrát už ombudsmany má pro oblast čistoty a zeleně  a sociální oblast, jejich pozice je ale nesrovnatelná s tím, čím vším by měl být budoucí protikorupční ombudsman. Proto připravujeme velmi detailně a precizně takový základ, aby nové vedení města mohlo ombudsmana vybrat,“uvedl náměstek primátora Milan Richter.

Jak dodal, město v tom spolupracuje s odborníky interními i externími.

K základním požadavkům při výběru ombudsmana by mělo patřit, že není a nikdy nebyl politicky angažován, má právní vzdělání (zkušenosti v oblasti odhalování trestných činů, znalost trestního práva a správního řádu), zkušenosti v oblasti veřejné správy (státní správy nebo samosprávy), zkušenosti v oblasti kontroly (zákon o státní kontrole, zákon o finanční kontrole, atd.), nebyl trestně stíhán, ani nevzniklo podezření ze spáchání trestného činu, transparentní majetkové poměry - povinnost předkládat majetkové přiznání a zcela zásadní je požadavek negativního lustračního osvědčení.

Výběrové řízení na obsazení pozice protikorupčního ombudsmana by měl vyhlašovat primátor hl. m. Prahy, mělo by být dvoukolové a první kolo a výběr kandidátů by mohla připravovat výběrová komise složená ze všech politických stran zastupitelstva města a případně zástupců další organizací i občanů. Konečná volba by mohla probíhat ze tří až pěti kandidátů zastupitelstvem města. Ombudsman by proto byl také odvolatelný znovu pouze zastupitelstvem města.

Celkově by se činnost protikorupčního ombudsmana měla řídit jakousi „chartu protikorupčního ombudsmana“, která by byla veřejná.  Bude úzce spolupracovat například s Transparency International a jejich linkou 199.  Od jeho fungování si město slibuje, že:

  • zvýší celkovou transparentnost činností Magistrátu,
  • postupně identifikuje slabá místa fungování jeho systému,
  • vytvoří institut nezávislého prostředníka a posílí jeho prostřednictvím  důvěru občanů v objektivní prošetření jejich podnětů, obsahujících korupční podezření anebo podezření z porušení etiky
  • bude podporovat intenzivní komunikaci mezi Magistrátem a občany,
  • zlepší úroveň služeb poskytovaných občanům Magistrátem,
  • identifikuje problémy a bude nalézat jejich profesionální, systémové a efektivní řešení,
  • pomůže identifikovat a postihovat viníky,
  • bude iniciovat přezkumy sporných rozhodnutí a působit k odstraňování nečinnosti,
  • bude spolupůsobit při řešení náhrady škody podle zák. č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem, případně jiné újmy,
  • bude posilovat celkovou důvěru občanů v objektivitu rozhodovacích procesů Magistrátu. 

V praxi několik tak bude jeho rolí prošetřování konkrétních podnětů, být nezávislým dozorovým orgánem, fungování jako obligatorní připomínkové místo a působit  jako nezávislý analytik a metodik.

„Priotikorupční ombudsman je jednou z nejdůležitějších součástí protikorupčního programu Prahy a nepochybně bude pro veřejnost jednou z jeho nejviditelnějších částí. Naším úkolem je vše pro vytvoření této pozice připravit, ten splníme,“ řekl náměstek primátora Milan Richter

 

 


Ing. Milan Richter – náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast evropských fondů, protikorupční politiky a informatiky

Do funkce zvolen 17.12.2009. Působnost v oblasti protikorupčních opatření a jejich kontroly, v oblasti eGovernmentu, koordinace a řízení projektu Opencard, v oblasti kongresové turistiky, výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy.