Praha je podle cizinců jedním z nejlepších měst pro život

praha_je_podle_cizincu_jednim_z
Autor: http://www.iprpraha.cz/
13. prosince 2017
13. prosince 2017

Časopis The Independent zveřejnil nedávno žebříček sedmadvaceti nejlepších světových měst pro život a práci podle organizace InterNations. Studie vychází z hodnocení 8 000 lidí ze 40 zemí, žijících v zahraničí (tzv. expatů) a respondenti hodnotili podmínky pro život a práci v jednotlivých světových metropolích vzhledem k nákladům na život, výši nájmů a dostupnosti pracovních příležitostí. Praha se umístila hned na druhém místě.

  • 1 minuta čtení

Podle hodnocení v této studii jsou náklady na život v Praze o téměř polovinu levnější, než např. v New Yorku. Studie porovnala např. také ceny nájmu, jízdného v MHD nebo místního piva.

„Řadíme se mezi světové metropole, ve kterých se podle hodnocení cizinců dobře žije, která nabízí zajímavá pracovní místa, příležitosti ke vzdělání a příznivé životní podmínky. To je pro Prahu dobrou vizitkou a zároveň závazkem k dalšímu zlepšování,“ uvedla Petra Kolínská, náměstkyně primátorky a radní pro územní rozvoj hl. m. Prahy.

Počet cizinců, kteří žijí v Praze, se v posledních letech neustále zvyšuje.a v loňském roce dosáhl čísla přes 184 000. Nejvíce cizinců k nám přichází za prací. Jejich příliv pozitivně ovlivňuje aktuální ekonomický růst, růst stavebních aktivit a pokles nezaměstnanosti. Praha se tak řadí mezi přední multikulturní metropole světa.

Vzhledem k velké nabídce pracovních a studijních příležitostí je pro cizince nejatraktivnějším regionem Česka právě Praha, která koncentruje více než třetinu všech evidovaných cizinců v zemi. Ti tak tvoří více než 13 % z celkové populace hlavního města. Praha má ale stále rezervu – v jiných metropolích (např. ve Vídni či Mnichově) se podíl cizinců na celkovém počtu obyvatel běžně pohybuje kolem 25 %.

Hlavní město Praha představilo nedávno novou webovou stránku - Praha Metropole všech (www.prahametropolevsech.cz), která je určena především pro cizince žijící ve městě. Je vytvořena jako rozcestník nejdůležitějších informací a kontaktů, které pomohou novým obyvatelům Prahy při řešení každodenních situací a v orientaci ve městě, které se stalo jejich novým domovem.

Zdroje:

  • Kapitola 231 Územně analytických podkladů (ÚAP) z dílny Institutu rozvoje a plánování hl. m. Prahy. Jde o soubor podrobných údajů, map, grafů a doprovodných textů, které jsou pro Prahu k dispozici uap.iprpraha.cz.
  • Časopis http://www.independent.co.uk/