Praha je sportovním městem, Pražané nejvíce plavou
Věděli jste, že Pražané sportují více než ostatní obyvatelé České republiky, a že by se Praha bez nadsázky dala označit za město, které plave? Takové výsledky přinesl rozsáhlý výzkum agentury Millward Brown pro Prahu sportovní a Českou spořitelnu, který mapoval vztah obyvatel metropole ke sportu, jejich preference a návyky.
- 2 minuty čtení
Téměř 300 tisíc Pražanů dle výsledků řadí aktivní sportování mezi své nejoblíbenější aktivity, přičemž v Praze je zájem o sport o bezmála 6 % větší než ve zbytku republiky. Mezi nejoblíbenější sporty mezi Pražany patří plavání, kterému se pravidelně v posledním roce věnovala plná třetina respondentů – čtvrtina naopak tvrdí, že tento sport vůbec neprovozuje. Druhým nejoblíbenějším sportem Pražanů je fotbal, kterému se věnuje 29 % respondentů. Naopak 56 % uvádí, že do míče nakopne ani jednou ročně. Čtvrtina Pražanů vyhledává fitness centra a posilovny, 23 % obyvatel metropole pravidelně běhá.
„Ve výzkumu jsme také zjišťovali, kde a s kým Pražané sportují. 81 % využívá veřejných sportovišť, kam většinou chodí v doprovodu – především s přáteli,“ říká Petr Bříza, zastupitel hl. m. Prahy a předseda výboru pro volný čas, sport, cyklostezky a výstavnictví Zastupitelstva hl. m. Prahy. „A právě přátelé jsou nejčastějším zdrojem informací o tom, kde a jak se dá sportovat, internet uvedla většina respondentů na druhém místě.“
Dle výzkumu 63 % Pražanů pravidelně sleduje hokejové zápasy (odpovědi: sleduji vždy/ nenechám si hokej většinou ujít). Zájem o fotbal, který v pomyslném žebříčku popularity skončil druhý, je o celých 10 % nižší.
Výzkum zaměřený na obyvatele Prahy proběhl na přelomu září a října letošního roku mezi 350 obyvateli metropole ve věku 15-65 let. „Výsledky je možné interpretovat tak, že Pražané naplno využívají možnosti, které mají. Zvýšený zájem jako u sportu je podobný také u dalších aktivit, které jsou závislé na velikosti jednotlivých sídel a jejich vybavenosti: u hudebních koncertů, divadelních vystoupení, uměleckých galerií,“ říká Petr Bříza. „Jakmile však srovnáváme sledování sportu, tedy pasivní činnost, není mezi Pražany a dalšími obyvateli Česka rozdíl.“
Projekt Praha sportovní počítá s detailním plánem podpory sportu na následující čtyřleté období. „Pražané mají velké množství příležitostí, ale často o nich nevědí. Důležité tedy není jen stavět nová hřiště, ale hlavně informovat občany o všech možnostech sportování v Praze,“ uvádí Petr Bříza. Z tohoto důvodu vzniká nová podoba a dochází k zásadnímu rozšíření webu projektu www.prahasportovni.cz, který bude spuštěn na přelomu listopadu a prosince. Na konci prosince se mohou Pražané zase těšit na Týden sportu zdarma, letos komunikovaný v novém vizuálním stylu projektu Praha sportovní.
Příloha: PRAŽSKÝ SPORTOVNÍ VÝZKUM