Praha má další podzemní kontejnery na tříděný komunální odpad
Praha podpořila třídění komunálního odpadu na svém území. V Pražské památkové rezervaci, v Praze 2 , vzniklo ve spolupráci se společností EKO-KOM a Úřadem Městské části Praha 2, nové stanoviště podzemních kontejnerů na tříděný odpad.
- 2 minuty čtení
Praha podpořila třídění komunálního odpadu na svém území. V Pražské památkové rezervaci, v Praze 2 , vzniklo ve spolupráci se společností EKO-KOM a Úřadem Městské části Praha 2, nové stanoviště podzemních kontejnerů na tříděný odpad.
Praze se daří díky zavedenému systému tříděného sběru komunálních odpadů stále více odpadu vytřídit. „Snahou města je zároveň zachování estetického vzhledu ulic, a to zejména v oblasti Pražské památkové rezervace,“ řekl radní hl. m. Prahy Petr Štěpánek. Řešením je výstavba podzemních kontejnerů na separovaný odpad. Kontejnery ukryté v zemi se od těch běžných liší objemem pro jeden druh odpadu, a to 3 – 5 m³ (nadzemní mají objem 1100 l). Ovšem náklady na zřízení místa jsou vyšší než při osazení stanoviště standardními nadzemními kontejnery pro tříděný odpad.
V Praze je v současné době osm funkčních podzemních kontejnerů, a to v Městských částech Praha 1, Praha 2, Praha 5 a Praha 7. Stanoviště jsou umístěna vždy v centrálních oblastech těchto městských částí.
Dnes přibývá nově zbudované stanoviště podzemních kontejnerů v Praze 2, a to na rohu ulic Budečské a Francouzské. Výstavba stanoviště byla spojena s rekonstrukcí ulic realizovaných Městskou části Prahy 2. Vlastní kontejnery byly zakoupeny a poskytnuty společností EKO-KOM. Občané budou nyní moci využívat tři podzemní kontejnery, každý o objemu 3 m3, určené pro využitelné složky komunálního odpadu – papír, plasty a dělený kontejner na čiré a barevné sklo. Kontejnery jsou zařazeny do systému nakládání s komunálními odpady města Prahy a stejně jako celý systém tříděného sběru bude i jejich následná obsluha městem financována.
Náklady na svoz separovaného odpadu dosáhnou v letošním roce zhruba 250 mil Kč. Ty jsou financovány nejen z rozpočtu města, ale zároveň i z odměny od společnosti EKO-KOM, kterou město pravidelně dostává za úspěšnost v třídění odpadu. V letošním roce Magistrát hl. m. Prahy již obdržel částku přibližně 99 mil. Kč za období tří kvartálů letošního roku.
V Praze 18. 11. 2009
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.