Praha má další sběrný dvůr
Dobrou zprávou pro Pražany je zprovoznění dalšího sběrného dvora hlavního města Prahy v ulici Za zastávkou 3 na Praze 15, který provozují Pražské služby. Ten dnes v dopoledních hodinách slavnostně otevřel radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek společně s obchodním ředitelem Pražských služeb Tomášem Kolingerem.
- 3 minuty čtení
Dobrou zprávou pro Pražany je zprovoznění dalšího sběrného dvora hlavního města Prahy v ulici Za zastávkou 3 na Praze 15, který provozují Pražské služby. Ten dnes v dopoledních hodinách slavnostně otevřel radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek společně s obchodním ředitelem Pražských služeb Tomášem Kolingerem.
V současné době je na území Prahy v provozu 11 stabilních sběrných dvorů hlavního města Prahy. Jejich provoz je zajišťován na základě smlouvy s provozující firmou nebo prostřednictvím městské části, které hlavní město Praha poskytuje na provoz sběrného dvora roční jednorázovou neinvestiční dotaci. Nový sběrný dvůr v Dolních Měcholupech se tak stane již sedmým sběrným dvorem ve správě Pražských služeb a dvanáctým sběrným dvorem na území hlavního města Prahy.
„Otevřením dalšího sběrného dvora hl. m. Praha pokračuje v projektu budování nových sběrných dvorů pro občany. Budování stabilní sítě sběrných dvorů na území hl. m. Prahy by v budoucnu mělo přispět mj. i k určité redukci přistavování velkoobjemových kontejnerů, protože tento systém občanům neumožňuje odpad třídit a je mnohdy zneužíván živnostenským sektorem,“ říká radní hlavního města Prahy Petr Štěpánek a dodává: „Progresivní trend zahušťování sítě sběrných dvorů navazuje na Plán odpadového hospodářství hl. m. Prahy, kde se hl. m. Praha zavazuje vybudovat nejméně 20 sběrných dvorů na území Prahy.“
„Vytvářením sběrných dvorů se město snaží řešit problém mnoha Pražanů – co udělat s věcmi, které dosloužily, kam odvést suť po bytové úpravě, co s kovovým nebo dřevěným odpadem, kam odložit například starý televizor, počítač nebo pohovku. Současně se snaží občany ekologicky vychovávat, předcházet vzniku z minulosti poměrně rozšířeného problému tzv. černých skládek a tím chránit naše životní prostředí,“ říká obchodní ředitel Pražských služeb Tomáš Kolinger.
Pro všechny občany s trvalým pobytem na území hlavního města se rozšíří možnost zdarma a ekologicky likvidovat např. objemný odpad, elektrošrot, kovový odpad a dřevěný odpad, odpad z údržby zeleně, suť z bytových úprav (do množství 1m3 zdarma), papír, sklo, plasty, nebezpečné složky komunálního odpadu, včetně starých chladících zařízení a další. Pouze pneumatiky jsou odebírány za poplatek 25 korun za kus. Právnické osoby, fyzické osoby oprávněné k podnikání a fyzické osoby, které neprokáží svůj trvalý pobyt na území města, mohou odpad odložit za úplatu, která kryje náklady na další využití nebo odstranění odpadu. Zachována bude standardní otevírací doba, ve všední dny od 8.30 do 18.00 (v zimním čase do 17.00) a v sobotu od 8.30 do 15.00. Pražané mají také možnost zajistit si odvoz velkoobjemového odpadu (např. rozměrnější nábytek, elektrošrot, kovový a dřevěný odpad) písemnou objednávkou zaslanou faxem, e-mailem, poštou nebo osobně na příslušném sběrném dvoře. Cena za objednávkový odvoz do sběrného dvora se skládá ze dvou položek, z ceny za dopravu, která je účtována z nejbližšího sběrného dvora na místo nakládky a zpět a z ceny za naložení odpadu.
V Praze 6.2.2008
Za správnost: Michal Mikšík. / tel. 236 004 402
Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.