Praha má připraveny dva zásadní programy na čerpání dotací z fondů EU

Návrhy dvou programů na čerpání dotací ze strukturálních fondů EU v období mezi lety 2007 a 2013 odsouhlasila dnes Rada hl. m. Prahy. V návaznosti na aktuální nastavení Praha připravila jeden program zaměřený na hmotné investice s důrazem na posilování dopravní obslužnosti a ochranu životního prostředí a druhý, který se orientuje na vzdělávání a sociální integraci.

  • 4 minuty čtení

(zpráva z 19. jednání Rady hl. m. Prahy 16. května 2006)

Návrhy dvou programů na čerpání dotací ze strukturálních fondů EU v období mezi lety 2007 a 2013 odsouhlasila dnes Rada hl. m. Prahy. V návaznosti na aktuální nastavení Praha připravila jeden program zaměřený na hmotné investice s důrazem na posilování dopravní obslužnosti a ochranu životního prostředí a druhý, který se orientuje na vzdělávání a sociální integraci.

Jde o Operační program Praha – Adaptabilita (Spolufinancován z Evropského sociálního fondu) a Operační program Praha – Konkurenceschopnost (Spolufinancován z Evropského fondu regionálního rozvoje). Připravené dokumenty budou nyní předloženy k projednání vládě ČR a následně o nich budou zahájena jednání s Evropskou komisí.

Prostřednictvím těchto programů bude do rozvoje Prahy v příštích sedmi letech investováno 419,2 milionu EUR, to je zhruba 12,2 miliardy korun, z evropských zdrojů. Kromě podílu z fondů EU bude v programech k dispozici dalších 2,1 miliardy korun jakožto spolufinancování ze zdrojů v ČR, a to ze státního rozpočtu, rozpočtu Prahy a také ze soukromých zdrojů,“ informoval primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.

Podle nastavení pravidel pro čerpání ze strukturálních fondů EU v období 2007 až 2013 poskytne EU maximálně 85 % rozpočtu programů.

Operační program Praha – Konkurenceschopnost se zaměřuje především na hmotné investice. Podíl tohoto programu na celkové částce určené pro region hl. m. Prahy  představuje 71 %, tj. 10,12 mld. Kč. Připravované investice se zaměří do následujících prioritních oblastí:

1.    Dostupnost a prostředí (předpokládaný objem 7,7 mld. Kč)
V rámci této sekce budou podpořeny investice do dopravní infrastruktury, životního prostředí a rozvoje moderních informačních technologií.
2.    Inovace a podnikání (předpokládaný objem 2 mld. Kč)
Tato prioritní oblast je zaměřena na podporu vědeckovýzkumných kapacit v Praze a současně na podporu podnikatelů, zejména malých a středních.
3.    Technická pomoc (předpokládaný objem 400 mil. Kč)
Jejím prostřednictvím bude financováno řízení a administrace poskytované podpory včetně konzultací a další pomoci na přípravu kvalitních projektů.

Podpora z Operačním programu Praha – Konkurenceschopnost bude poskytována na projekty širokého spektra  žadatelů – vedle hl. m. Prahy, pražských městských částí a organizací jimi zřizovaných budou moci své projekty předkládat také podnikatelé a nestátní neziskové organizace, vždy vzhledem k zacílení jednotlivých prioritních oblastí.

Operační program Praha – Adaptabilita se soustředí na investice do lidských zdrojů. Ve třech hlavních oblastech nabízí možnost pro vzdělávání studentů, kteří se teprve připravují na vstup na trh práce, vedle toho bude představovat příležitost pro pomoc lidem, kterým se práce nedaří nalézt, protože jsou z nejrůznějších důvodů znevýhodněni, a v neposlední řadě bude posilovat výkonnost ekonomiky prostřednictvím investic do lidí, kteří už pracují či podporou spolupráce podniků s institucemi vědy a výzkumu a podporou podnikání obecně.

Prioritní oblasti:

1.    Podpora rozvoje znalostní ekonomiky (předpokládaný objem 1,6 mld. Kč)
Především dalším vzděláváním dospělých, podporou spolupráce podniků s vysokými školami, poradenstvím pro podnikatele bude program usilovat o zvýšení flexibility a výkonnosti pražských podniků
2.    Podpora vstupu na trh práce  (předpokládaný objem 1,2 mld. Kč)
Tato oblast je zaměřena na podporu lidí, kteří mají vstup na trh práce z nejrůznějších důvodů (např. kvůli zdravotnímu postižení, příslušnosti k etnické menšině, z důvodu věku, sociální situace apod.) ztížený. Kromě toho se podpora bude orientovat na zkvalitnění poskytování sociálních služeb a posílení nestátního neziskového sektoru.
3.    Modernizace počátečního vzdělávání (předpokládaný objem 1,2 mld. Kč)
Do této části programu patří podpora rozšíření studijních programech na středních, vyšších odborných a vysokých školách, další vzdělávání pedagogických pracovníků a také aktivity zaměřené na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami.
4.    Technická pomoc (předpokládaný objem 160 mil. Kč)
Prostředky budou použité na řízení, implementaci a monitoring čerpání podpory z programu, a to včetně informačních opatření a poradenství pro žadatele a následně příjemce podpory.

Oba operační programy bude řídit hl. m. Praha. Jejich spuštění se předpokládá na počátku roku 2007 ihned poté, co budou schváleny Evropskou komisí (přepokládaný termín je leden či únor 2007).

V Praze 16.5.2006


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce zvolen 28.11.2002, dříve působil jako starosta městské části Praha 6, působnost v oblasti zahraniční politiky, koordinace přípravy Strategického plánu hl.m. Prahy, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem


Tiskovou zprávu naleznete na webových stránkách Magistrátu hl. m. Prahy.

16. května 2006
16. května 2006