Praha má strategický výhled v oblasti závislostního chování na příštích pět let
Pražští radní odsouhlasili Strategii hlavního města Prahy pro oblast závislostního chování na období 2022-2027. Metropole tak k existujícímu plánu optimální sítě adiktologických služeb získává celkovou koncepci rozvoje sektoru, kterou ještě musí schválit Zastupitelstvo hl. města Prahy.
- 1 minuta čtení
„Strategie Hlavního města Prahy pro oblast závislostního chování na období 2022-2027“ navazuje na další strategické a koncepční dokumenty města. V oblasti adiktologie nahrazuje předchozí dokument Protidrogová politika hlavního města Prahy na období 2014 až 2020.
Strategie doplňuje dva již platné koncepční materiály týkající se kapacity a lokalizace sítě adiktologických služeb, tzv. Optimální síť adiktologických služeb. Ta byla schválena Zastupitelstvem hl. m. Prahy v červnu 2022 a představuje návrh rozmístění všech v Praze dostupných typů adiktologických služeb. Dalším koncepčním materiálem zaměřeným na rozvoj sítě mobilních nízkoprahových služeb je dokument Místa místní pomoci, jehož podstatou je vymezení sítě stanovišť mobilního zázemí pro terénní týmy. Cílem je zajistit humanitární, zdravotní a další nízkoprahovou pomoc lidem závislým na návykových látkách tam, kde z různých důvodů není dostupná stacionární pomoc.
Strategie navazuje na další dokumenty města, zejména na Koncepci primární prevence rizikového chování dětí a mládeže na území hl. města Prahy na období 2022 až 2027, na poli sociálních služeb navazuje na aktuální Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb a v oblasti péče o duševní zdraví na Plán regionální péče pro oblast duševního zdraví 2030. „Strategie pro oblast závislostního chování spolu s již dříve přijatými koncepčními dokumenty Optimální síť služeb a Místa místní pomoci vytváří rámec systémového, dlouhodobého rozvoje pomoci lidem ohroženým závislostním chováním. Věřím, že tento rámec poskytne solidní oporu jak poskytovatelům služeb, tak také úředníkům a politikům pro odpovědný přístup k ochraně veřejného zdraví Pražanů“ říká radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová.
Na přípravě materiálu se podíleli odborníci z oblasti adiktologie, primární prevence, péče o duševní zdraví a také Policie ČR. „Jsem ráda, že jsme po společné debatě s odborníky rozšířili původní záběr protidrogové strategie o další také o nelátkové závislosti nebo o závislost na lécích, které bohužel se změnami životního stylu nabývají na významu. Strategie se více věnuje také tradiční návykové látce, jakou je alkohol, kterému v poslední době bohužel nevěnuje dostatečná pozornost. Jsem osobně ráda, že jsme se společně s kolegy shodli na tom, že je potřeba najít lepší model pro fungování pražské záchytky,“ doplnila Milena Johnová.