Praha má svůj akční plán snižování hluku

Rada hl. m. Prahy byla dnes seznámena s finální podobou akčního plánu snižování hluku v metropoli. Jeho vytvořením byla splněna povinnost Magistrátu jako krajského úřadu zajistit přijetí akčního plánu prevence a snižování hluku ve venkovním prostředí, které mu zadalo Ministerstvo životního prostředí. Radní byli zároveň zpraveni o opatřeních, uskutečněných v období 2008 – 2009, které mají kladný vliv na zlepšení hlukové situace v Praze.

  • 3 minuty čtení

 

/Zpráva z 29. jednání Rady hl. m. Prahy 15.9. 2009/

 

Rada hl. m. Prahy byla dnes seznámena s finální podobou akčního plánu snižování hluku v metropoli. Jeho vytvořením byla splněna povinnost Magistrátu jako krajského úřadu zajistit přijetí akčního plánu prevence a snižování hluku ve venkovním prostředí, které mu zadalo Ministerstvo životního prostředí. Radní byli zároveň zpraveni o opatřeních, uskutečněných v období 2008 – 2009, které mají kladný vliv na zlepšení hlukové situace v Praze.

 

„Nejvíce hluku v Praze je z dopravy a protihluková opatření je potřeba integrovat již do připravovaných staveb. Akční plán se zabývá především odhlučněním stávajících komunikací. Odhlučníme např. Barrandovský most, Kolbenovu, Jižní spojku –Spořilov a vyměníme dlažbu v Bělehradské a snížíme rychlost na ul. 5. května či Spořilovské,“řekl radní hl.m. Prahy pro životní prostředí Štěpánek.

Úkol vytvořit akční plán vyplynul z přijetí Směrnice Evropského parlamentu a Rady, která se stala základem pro evropský systém opatření k postupnému snižování hlukové zátěže obyvatel všech zdrojů, zejména pak dopravy. Jednalo se o novou problematiku, směrnice byla zavedena do české legislativy v novele zákona č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Východiskem pro tvorbu akčních plánů snižování hluku v dané oblasti jsou strategické hlukové mapy. Podle potřeby se revidují nejdéle v pětiletém cyklu.

V červnu 2008 bylo v souvislosti s tvorbou akčního plánu obsazeno nově zřízené systemizované místo „koordinátora protihlukových opatření“, které bylo zařazeno do MHMP pod odbor správy majetku.

„Ke zveřejněnému akčnímu plánu bylo Magistrátem přijato celkem 193 připomínek, přibližně polovina došla v posledním týdnu před termínem ukončení připomínkového řízení. Spektrum připomínkujících zahrnovalo jednotlivce z jednotlivých pražských částí, dále občanská sdružení a v neposlední řadě reakce přicházely od zastupitelů jednotlivých městských částí. Především Městská část Praha 2 předložila připravenou připomínku týkající se humanizace Severojižní magistrály,“ uvedl dále radní Štěpánek.

Veškeré přijaté podněty, ať už v mailové nebo listinné podobě, byly průběžně předávány zhotoviteli akčního plánu ke zpracování. Během připomínkového řízení hlukový koordinátor s odborem dopravy MHMP konzultoval došlé návrhy na snižování rychlosti v některých lokalitách a případné další možnosti regulace rychlosti v Praze.

Finalizace akčního plánu probíhala na přelomu měsíce srpna a září 2008 po průběžném zpracování všech připomínek, které došly ve stanoveném termínu pro připomínkové řízení. Společnost Akustika Praha předala Magistrátu zpracovaný materiál, včetně přílohy obsahující komentář k došlým připomínkám, kapitoly týkající se hodnocení zdravotních rizik expozice hluku a výpočtu mapy šíření hluku ze silniční a tramvajové dopravy pro výhled do roku 2012.

Současně průběžně probíhaly a probíhají konzultace a výměna informací mezi dotčenými organizacemi, které hlukovou situaci v hlavním městě ovlivňují, a odbory MHMP o doporučených opatřeních a některá z nich se postupně realizují.

 

 Příloha: 
Informace o opatřeních majících kladný vliv na zlepšení hlukové situace v hl. m. Praze navržených Akčním plánem   Word

 

 

V Praze 15. 9. 2009

 


Mgr. Petr Štěpánek, CSc. – radní hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí

Do funkce zvolen 30. 11. 2006. Působnost v rámci ekologické politiky města, správy a rozvoje zelených ploch města, tvorby Územního energetického dokumentu. Oblast odpadového hospodářství, oblast cyklostezek, ekologické výchovy a oblast vodohospodářské infrastruktury z hlediska životního prostředí.


 

 

15. září 2009
15. září 2009