Praha: nájmy stoupají, byty zdražují

Datum vydání: 25.10.2019, Zdroj: ČT 24 | Rubrika: 20:00 90' ČT24, Téma: Adam Zábranský

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Divák Ondřej ptá se: jaké tempo vývoje cen očekáváte pro příští léta? Je na obzoru splasknutí realitní bubliny, anebo ceny bydlení stále poletí vzhůru? Když se člověk podívá na ty křivky v analýze, kterou jste si nechali zpracovat, tak ty nenaznačují žádný pokles?

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
To je pravda. Já se neodvážím odhadovat nějaký následující vývoj, myslím, že to téměř nikdo neumí, většina lidí, kteří se o to pokouší, tak neuspějí. Myslím si, že nemůžeme očekávat úplně splasknutí trhu, pokud nepřijde nějaká celková ekonomická krize. Na druhou stranu si myslím, že ty nájmy v Praze v podstatě už dorovnávají nájmy v těch ostatních metropolích, což se může zdát, že to není vlastně tak tragické, že akorát dorovnáváme okolní státy. Bohužel v Česku je zhruba třeba třetinový plat oproti Německu, tím pádem ta zátěž na ty obyvatele je tady výrazně, výrazně vyšší.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
A to ještě Berlín není zdaleka to nejdražší německé město, když se bavíme o metropolích. Ale tak o nich se budeme bavit za malou chvíli, to je možná takový podotek. Ale když ten divák, který se podepsal jako Ondřej, mluví o realitní bublině, je to bublina, nebo to je zkrátka přirozený vývoj, ta neviditelná ruka trhu?

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
No jak se to vezme. Tak určitě ty ceny dneska jsou už takové, že běžný člověk ze střední vrstvy si je nedokáže dovolit. Tím pádem i ty nové byty, co se staví, tak ty ceny za ně jsou tak vysoké, že zkrátka si je dokáže dovolit buď nějaký zahraniční investor nebo třeba i český investor, zkrátka jen ti nejbohatší, ale pro střední vrstvu to není. Takže z tohoto pohledu ty ceny jsou opravdu přemrštěné na to, co to obyvatelstvo české je schopné zvládnout.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
A to je to hlavní poznání z té analýzy pro vás jako pro radu, nebo jste z ní vygenerovali ještě něco sami pro sebe?

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
No tak určitě je to pravda, to, co se vlastně říká všude, že těch bytů je opravdu nedostatek. Staví se málo a bohužel ta křivka nově stavěných bytů ani nějak výrazně nestoupá po těch jednotlivých letech. Když se kouknem do toho minulého volebního období, tak to naopak ještě klesalo, což je určitě opačný trend, než je potřeba nastavit, když víme, že je přetlakpoptávky.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
A je to politický problém, to, že se málo staví? Nebo možná jinak, málo se staví, nebo je obecně málo bytů? Já si vzpomínám, že jste mluvili o tom, že vlastně není moc ani známo, kolik bytů mají jednotlivé městské části k dispozici a nejsou využívané. Magistrát, ten jich měl nějakých 700. Nepletu se?

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
My už teďka víme ta čísla, protože my jsme se dotázali všech městských částí na jejich obecní bytový fond. Nicméně vzhledem k tomu, že město a městské části dohromady mají nějakých 32 000 bytů, tak to je nějakých 5 % z celkového bytového fondu, takže skrze tento městský bytový fond opravdu nelze ovlivňovat ceny na trhu. Město si zkrátka musí vybrat pouze nějaké úzké cílové skupiny, kterým bude skrze to bydlení pomáhat. Ale nemá to šanci ovlivnit dostupnost bydlení obecně.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Rozumím. Takže v okamžiku, když bude v těch městských bytech nastavené, nevím, nájemné kolem dvou set za metr třeba. Máte nějakou představu?

Adam ZÁBRANSKÝ, radní pro bydlení a transparentnost, hl. m. Praha
No dnešní realita je mnohem nižší. My víme, jaké je nájemné na úrovni toho magistrátu, tam opravdu dlouho nedocházelo k žádnému vývoji. Takže teďka velká část nájemníků magistrátních bytů platí 65 Kč/m2, což je opravdu extrémně málo a ani to nestačí na tu údržbu toho bytového fondu, tím spíš na na nějakou novou bytovou výstavbu.

Tomáš DRAHOŇOVSKÝ, moderátor
Dobrá. Právě na výstavbu ptá se divák Jiří. Zkusit v Praze něco postavit, to je papírování na 6 let (v lepším případě) a kvůli požadavkům na plochy, povinná parkovací místa atd. je i samotná cena stavby vyšší než jinde v České republice. Nemluvě třeba o památkářích. Reflektuje pak cena nájmu i tyhle komplikace?

 

25. října 2019
25. října 2019