Praha naplňuje vizi trvale udržitelného rozvoje

Dnešní zasedání Rady věcně a časově definovalo kroky k naplňování cílů a priorit energetické koncepce v následujících letech. Pro nejbližší období klade koncepce důraz především na realizaci energeticky úsporných opatření na majetku města a v zařízeních financovaných městem.

  • 2 minuty čtení
logo prahy - tiskový servis HLAVNÍ MĚSTO PRAHA
MAGISTRÁT HLAVNÍHO MĚSTA PRAHY
Odbor Public Relations
Tisková zpráva

 

Energetika

  

Praha naplňuje vizi trvale udržitelného rozvoje

/Zpráva z 34. jednání Rady hl. m. Prahy ze dne 18. 10.  2005 /

  

Dnešní zasedání Rady věcně a časově definovalo kroky k naplňování cílů a priorit energetické koncepce v následujících letech. Pro nejbližší období klade koncepce  důraz především na realizaci energeticky úsporných opatření na  majetku města a v zařízeních financovaných městem.

Pro maximální využití potenciálu identifikovaných energetických úspor a s tím spojených ekonomických efektů koncepce navrhuje zapojení metody EPC, Energy Performance Contracting), která byla v hlavním městě u řady zdravotnických a školských zařízení již aplikována, a to s velmi dobrými výsledky.

Stěžejní cíl koncepce – hospodárné nakládání s energií – by měl být uplatněn v prvním kroku také podporou prosazení zásad nízkoenergetické architektury u nové výstavby.

Energetická koncepce hl. m. Prahy je zaměřena nejen na splnění environmentálních cílů a dalších požadavků vyplývající z energetické legislativy a energetické politiky státu, ale při výběru aktivit se snaží využít ekonomické přínosy na poli úspor nákladů. Proto se do centra pozornosti dostává efektivní zacházení s energií, a to zejména v zařízeních vlastněných městem.

Navržené aktivity budou postupně přinášet úspory v rozpočtech. Nejrychlejší návratnost bude dosažena regulací otopných soustav a zavedením vhodných řídících systémů, tady se počítá období realizace  tři až šest let.  I když celkový přínos bude nepochybně pozitivní, může dojít k tomu, že ne všechna pozitiva a úspory se promítnou přímo do rozpočtu města, ale třeba se objeví u jiných subjektů.

„Přesto si myslím, že by hlavní město mělo jít příkladem hodným následování všem dalších subjektům, které využívají energetické zdroje a které lze využívat  efektivněji nežli dosud,“ říká náměstek primátora Jan Choděra a doplňuje: Efekty ekonomické jsou doprovázeny příznivými vlivy na životní prostředí, nestojí v protikladu, což považuji za velmi důležité.To je také jedna z představ města, jak bychom chtěli naplňovat vizi trvale udržitelného rozvoje.“  

 

  V Praze 18. 10. 2005

 

_________________________________________________

Mgr. Jan Choděra – náměstek primátora hl. m. Prahy

do funkce zvolen 31.03.2005, dříve působil jako zástupce starosty Městské části Praha 4, působnost v oblasti zásobování energiemi, oblast výstavnictví a veletržních aktivit na území hl. m. Prahy, koordinace aktivit při  prevenci kriminality

__________________________________________________

  

Za správnost: Zuzana Havlíčková / tel. 236 002 578


 

Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy

Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092

E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz

Oddělení Public Relations OPR MHMP

Tel.: 236 002 355, 236 003 189
Fax: 236 007 093

E-mail: tisk@cityofprague.cz

Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01  Praha 1

18. října 2005
18. října 2005