Praha nepatří mezi kraje nejvíce ohrožené odchodem lékařů z nemocnic, akutní péče bude zajištěna

O situaci v pražských nemocnicích o zajištění dostupnosti a kvality zdravotní péče vzhledem k ohlášeným odchodům lékařů jednal dnes primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Jednání v Rezidenci primátora hl. m. Prahy se zúčastnil také náměstek pražského primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický a zástupci některých pražských zdravotnických zařízení.

 

O situaci v pražských nemocnicích o zajištění dostupnosti a kvality zdravotní péče vzhledem k ohlášeným odchodům lékařů jednal dnes primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Jednání v Rezidenci primátora hl. m. Prahy se zúčastnil také náměstek pražského primátora pro zdravotnictví Ivan Kabický a zástupci některých pražských zdravotnických zařízení.

 

„Povinností Magistrátu je starat se o občany Prahy a snažit maximalizovat péče o svoje občany. Hlavní město Praha není zřizovatelem žádné z velkých pražských nemocnic. Ale i přes to jsem považoval za nutné hledat řešení, abychom mohli své občany informovat o tom jaká je situace. Hledali jsme odpověď na základní otázku, zda je v Praze ohrožena akutní péče o pacienty. Dospěli jsme k závěru, že tento typ péče ohrožen není. Nemocnice jsou schopny změnou organizace, změnou struktury, změnou distribuce, urgentní péči zajistit, prodlouží se ale doba čekání na plánované operace,“ prohlásil primátor Bohuslav Svoboda a pokračoval: „Dohodli jsme se na vytvoření koordinačního centra na Magistrátu hlavního města Prahy, jehož garantem bude pan náměstek Kabický, kde budou soustřeďovány informace o situaci v jednotlivých zařízeních a které bude přímo napojeno na Ministerstvo zdravotnictví. Všichni ředitelé pražských nemocnic budou mít možnost se na centrum napojit tak, aby v případě vzniku urgentní situace, byli schopni jednat. V žádném případě ale nebudeme personální problémy řešit centrálně, tyto záležitosti jsou kompetencí ředitele každé nemocnice.“

Ministr zdravotnictví Leoš Heger domluvu uvítal a dodal, že podobná setkání jako dnes s pražskými primátorem plánuje také s hejtmany krajů. Rovněž on potvrdil, že prioritní bude zajištění akutní péče, možnost, jak nemocnicím ulehčit, vidí v soukromém ambulantním sektoru, jednání chce vést také se zdravotními pojišťovnami ohledně úhrad.

„Praha nepatří mezi kraje nejvíce ohrožené odchodem lékařů z nemocnic, těmi jsou Vysočina, Severomoravský, Ústecký a Pardubický kraj,“ řekl ministr Heger:

Primátor Svoboda očekává, že v Praze se dopad odchodů lékařů nejvíce dotkne oborů neurologie a anesteziologie (zejména FN Na Bulovce, Nemocnice  Královské Vinohrady ), kde akutní i chronické případy podle něj zajistí JIP, situaci pomůže řešit částečně i přesun pacientů do jiných nemocnic, např. do Ústřední vojenské nemocnice ve Střešovicích. Krizovou situaci by mohla pomoci řešit podle primátora Svobody i pražská záchranka, která by podle kapacitních možností vozila pacienty do jednotlivých nemocnic. Naopak obor, kde problémy nejsou signalizovány, je porodnictví, a nemocnice, odkud lékaři neodcházejí, jsou např.  nemocnice Na Homolce a Ústřední vojenská nemocnice.

Přehled o počtech podaných výpovědí v jednotlivých pražských nemocnicích a zdravotnických zařízeních uvádíme v příloze.

Jednání v Rezidenci primátora se zúčastnili ředitelé či zástupci těchto nemocnic: FN Motol (ředitel JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA), Nemocnice na Homolce (nám. ředitele MUDr. Michal Toběrný, MBA) FN Na Bulovce (ředitelka MUDr. Kateřina Toběrná),  Fakultní Thomayerova nemocnice s poliklinikou (ředitel MUDr. Karel Filip, CSc., MBA), FN Královské Vinohrady (ředitel MUDr. Marek Zeman) , VFN Karlovo náměstí (ředitelka Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA), Nemocnice Na Františku (ředitel JUDr. Josef Valenta), Psychiatrická léčebna Bohnice (ředitel MUDr. Martin Hollý), Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze (ředitel MUDr. Jaroslav Štrof, CSc., MBA).


Fotogalerie

 

 

V Praze 11. 1. 2011

 

 

 

 

11. ledna 2011
11. ledna 2011