Praha nesouhlasí s ministerskou inspekcí

Rada hlavního města dnes přijala Usnesení k problematice závěrů kontroly Památkové inspekce Ministerstva kultury ČR, která kritizovala přípravu obnovy národní kulturní památky Karlův most a realizaci této akce. Rada hlavního města Prahy zásadně nesouhlasí s kontrolními zjištěními uvedenými v protokolu o výsledku státní kontroly, který byl kontrolní skupinou Památkové inspekce Ministerstva kultury ČR hlavnímu městu Praze předán dne 31.10.2008. Současně se radní důrazně ohradili proti celkovému vyznění protokolu a způsobu medializace a prezentace závěrů kontrolní akce široké veřejnosti, protože inspekce prezentovala své závěry dříve, než město dostalo možnost se k nim vyjádřit.

  • 5 minuta čtení

 

/Zpráva z 38. jednání Rady hl. m. Prahy 11. listopadu 2008/

 

Rada hlavního města dnes přijala Usnesení k problematice závěrů kontroly Památkové inspekce Ministerstva kultury ČR, která kritizovala přípravu obnovy národní kulturní památky Karlův most a realizaci této akce. Rada hlavního města Prahy zásadně nesouhlasí s kontrolními zjištěními uvedenými v protokolu o výsledku státní kontroly, který byl kontrolní skupinou Památkové inspekce Ministerstva kultury ČR hlavnímu městu Praze předán dne 31.10.2008. Současně se radní důrazně ohradili proti celkovému vyznění protokolu a  způsobu medializace a prezentace závěrů kontrolní akce široké veřejnosti, protože inspekce prezentovala své závěry dříve, než město dostalo možnost se k nim vyjádřit.

 

V době od 14. července do 26. září tohoto roku uskutečnila Památková inspekce ministerstva kultury kontrolu plnění povinností vlastníka národní kulturní památky Karlova mostu v Praze, vyplývajících ze zákona  č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů, při přípravě obnovy Karlova mostu a její realizaci v roce 2007 – 2008. Kontrola byla prováděna podle zákona o státní kontrole.

S protokolem byl za vlastníka památky, tj. hl. m. Prahu, seznámen dne 31.10.2008 ředitel odboru OSM MHMP Radek Svoboda. Na případné námitky stanovil kontrolní orgán lhůtu 5 dnů. Bez ohledu na běžící lhůtu pro podání námitek, byly Památkovou inspekcí o závěrech kontroly, které pro hl. m. Prahu nevyznívají příznivě, informovány sdělovací prostředky. První články a zprávy se objevily již 31.10. odpoledne a gradovaly během víkendu a počátkem dalšího týdne.

Podle Památkové inspekce ministerstva kultury při současné obnově Karlova mostu zásadně utrpěla jeho estetická a výtvarná hodnota. Údajně nekoncepční opravou zábradlí měla být značně poškozena autenticita i dokumentační funkce této významné národní kulturní památky. Současný pracovní přístup podle inspekce není kvalitní řemeslnou prací, která je pro opravu Karlova mostu nezbytná. Výtky v protokolu se týkají i údajných formálních pochybení, nevyžádání potřebných stanovisek, neinformování příslušných orgánů.

Zainteresované odbory Magistrátu, dodavatel prací, mandatář i Magistrátem přizvaní odborníci se následně seznámili se zněním protokolu, a konstatovali, že z odborného hlediska se závěry inspekce nesouhlasí. Konstatují, že oprava je koncepční – je prováděna na základě schválené dokumentace na základě vydaného stavebního povolení.

Množství vyměněných kamenů odpovídá stavu poškození původního zdiva a výměna je prováděna na základě rozhodnutí kompetentní komise.

Kocbeřské pískovce byly vybrány jako jediná možná alternativa, jako nejvhodnější kámen pro své vlastnosti.

Kamenořez je v zásadně zachován. Tyto námitky jednoznačně vyvracejí údajná pochybení zmiňovaná kontrolním orgánem, resp. objektivně komentují rozsah a závažnost uváděných nedostatků.

Vysvětlení jednotlivých aspektů přípravy rekonstrukce, jejího průběhu, konkrétního způsobu prací a metod realizovaných při obnově mostu obsahují jednak námitky k protokolu, ale i další věcná a odborná vyjádření.

Současně se zpracováváním námitek byla veřejně prezentována jednotlivá dílčí i komplexnější nesouhlasná stanoviska města a dalších orgánů a institucí zapojených do oprav Karlova mostu. I s ohledem na tyto reakce navštívil Karlův most dne 5.11. i ministr kultury Václav Jehlička. Podle tiskové zprávy ministerstva kultury se podrobně seznámil se stavem rekonstrukce a vyslechl názory přítomných stavbařů. Výsledkem návštěvy bude podle této zprávy ustavení pracovní skupiny složené ze zástupců všech zúčastněných stran, která bude v pravidelných intervalech stav prací monitorovat.

V reakci na informace v médiích o průběhu oprav Karlova mostu se dne 6.11.2008 uskutečnilo mimořádně 90. zasedání Sboru expertů pro památkovou péči odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu MHMP přímo na Karlově mostě, kde provedlo místní šetření. Zástupce Národního památkového ústavu Ondřej Šefců, který na stavbě provádí památkový dohled, podrobně přítomné členy Sboru seznámil s průběhem a postupem stavebních prací. Všechny dotazy členů Sboru byly kvalifikovaně zodpovězeny, průběh stavebních prací vysvětlen ve všech souvislostech.

Na základě výše uvedeného Sbor doporučil pokračovat ve stavebních úpravách Karlova mostu podle odsouhlasené dokumentace tak, jak byly započaty.

Vedení Magistrátu se podrobně seznámilo s kontrolními postupy a způsobem jednání kontrolorek Památkové inspekce MK a na základě získaných poznatků dospělo k názoru, že vše nasvědčuje tomu, že jejich přístup byl orientován na pouhé potvrzování negativních názorů a neobjektivně předjímaných závěrů, se kterými již kontrolu zahajovaly. Výhrady k jejich postupu včetně důrazného nesouhlasu se způsobem předčasné medializace závěrů kontroly vyjádřilo vedení Magistrátu ve svém dopise, který zaslalo ministrovi Jehličkovi.

Rada je přesvědčena o správnosti, odbornosti a zákonnosti postupů zvolených a realizovaných při rekonstrukci Karlova mostu. Jednoznačně vyjadřuje výhrady vůči postupu, metodám a závěrům kontrolního orgánu. Současně zdůrazňuje trvalou pozornost orgánů města věnovanou dokončení náročné opravy Karlova mostu při zohlednění významu této národní kulturní památky.

Rekonstrukce Karlova mostu od počátku podléhá třístupňové kontrole, kterou provádí technický dozor, památkáři města a Národní památkový ústav jako památkový dozor podléhající resortu kultury.

Na základě dnes přijatého usnesení ukládá Rada hlavního města Prahy Odboru městského investora postupovat při obnově Karlova mostu nadále s plnou odpovědností a pečlivostí odpovídající významu této národní kulturní památky a vyvinout maximální úsilí k dokončení kvalitní, odborně a historicky akceptovatelné opravy Karlova mostu.

 

 

V Praze 11.11. 2008

 


MUDr. Pavel Bém – primátor hlavního města Prahy

do funkce opětovně  zvolen 30.11.2006, působnost v oblasti finanční a zahraniční politiky, oblast vztahů a spolupráce se Svazem měst a obcí ČR a Asociací krajů ČR, problematika čestných poct a čestného občanství hl.m. Prahy, problematika udílení znaků a praporů městských částí, užití znaku hl.m. Prahy, organizace protidrogové a protialkoholní prevence, koordinace vztahů hl.m. Prahy k městským částem, oblast tělovýchovy.


 

11. listopadu 2008
11. listopadu 2008