Praha nesouhlasí s přenesením odpovědnosti za neuklizené chodníky na obce
Návrh novelizace zákona č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, tak jak byl schválen Senátem Parlamentu ČR a vládou ČR, přenáší odpovědnost za úrazy vzniklé na neudržovaném chodníku z vlastníků přilehlých nemovitostí na obce. S tímto návrhem Rada hl. m. Prahy nesouhlasí a uložila náměstkovi primátora Rudolfovi Blažkovi seznámit se stanoviskem hl. m. Prahy předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a poslance.
- 3 minuty čtení
/zpráva z 12. jednání Rady hl. m. Prahy 25. března 2008/
Návrh novelizace zákona č.13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, tak jak byl schválen Senátem Parlamentu ČR a vládou ČR, přenáší odpovědnost za úrazy vzniklé na neudržovaném chodníku z vlastníků přilehlých nemovitostí na obce. S tímto návrhem Rada hl. m. Prahy nesouhlasí a uložila náměstkovi primátora Rudolfovi Blažkovi seznámit se stanoviskem hl. m. Prahy předsedu Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a poslance.
„Se stanoviskem hlavního města Prahy se obrátím na Svaz měst a obcí a na Kolegium primátorů měst České republiky, abychom získali garanci společného postupu,“ uvedl primátor hl. m. Prahy Pavel Bém.
„Současná právní úprava odklízení sněhu a posypu náledí na chodnících je přejatou právní úpravou nejen ze zákona č. 135/1961 Sb., o pozemních komunikacích, ale i z úprav předchozích, například v Praze nejméně od roku 1838. Je běžná i ve státech Evropské unie,“ připomněl náměstek primátora Blažek.
Na území hlavního města v rámci zimní údržby nemotoristických komunikací TSK hl. m. Prahy v současné době udržuje pouze 10% z celkové výměry cca 1.103 ha chodníků svěřené do její správy. Ostatních 90% spadá do režimu stávajícího zákona o pozemních komunikacích (13/1997 Sb. §27 odst.4), což jsou přilehlé chodníky k vozovkám místních komunikací I. a II. třídy.
Náměstek primátora proto upozornil, že pokud by byla zákonem stanovena odpovědnost obce za neprovedený úklid na všech chodnících na jejím území, zvýšily by se v hl. m. Praze roční náklady na tyto účely naprosto neúnosně. Na zimní údržbu komunikací pro pěší je nyní vynakládáno cca 135 mil. Kč, při přijetí novely je nárůst odhadován o miliardu korun, na 1,35 mld. Kč. Zabezpečení běžného úklidu chodníků stojí v současné době 165 mil. Kč, pokud by novela byla přijata, zvýšily by se náklady na přibližně 1,65 mld. Kč.
Praha také nesouhlasí s argumenty, které zazněly v Poslanecké sněmovně a Senátu Parlamentu ČR na podporu změny. Např. pokud jde o získání finančních prostředků na zvýšené náklady na úklid, které by mohly obce získat tím, že by zvýšily daň z nemovitostí. „Případné zvýšení této daně by bylo v rozporu se zásadou rovnosti, neboť například vlastník nemovitosti, kolem které není postaven chodník, by byl v tomto případě znevýhodněn,“ uvedl náměstek primátora Blažek a pokračoval. „Pomineme-li finanční náročnost, která je ze strany některých senátorů a poslanců zlehčována, vyvstává další problém, a tím je zvýšená potřeba zaměstnanců zajišťující úklid. Aby byly dodrženy platné limity likvidace závad ve schůdnosti v zimním období, potřebovala by Praha přibližně 6 600 pracovníků na ruční čištění. Organizační řešení a systémové zabezpečení celého úklidu chodníků by bylo značně složité, což by ve svém důsledku vedlo i k dalšímu nárůstu nákladů na zimní údržbu.“
Ani argument na podporu změny, který nabízí možnost označit tabulkou komunikace, na kterých se zimní údržba neprovádí, hl. m. Praha neakceptuje. „S takovým řešením by především byli nespokojeni občané a navíc by došlo ke složitým jednáním se všemi městskými částmi,“ poznamenal náměstek Blažek.
Hl. m. Praha je přesvědčeno, že přestože současná podoba zákona nehovoří o povinnosti, ale pouze o odpovědnosti vlastníků přilehlých nemovitostí, fakticky by změnou došlo k tomu, že vlastníci nemovitostí by přestali chodníky uklízet.
Údržbou chodníků se zabýval i Ústavní soud a svým nálezem uveřejněným pod č. 93/1994 neshledal povinnost vlastníků sousedních nemovitostí udržovat přilehlé chodníky jako protiústavní.
Příloha | Soubor |
---|---|
Údržba a úklid chodníků - příklady ze zahraničí |
V Praze 25.3.2008
Za správnost: Eva Kubátová / 236 002 061
Mgr. Rudolf Blažek – první náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast legislativní, právní, bezpečnostní, veřejné správy, informatiky a místního názvosloví
V nepřítomnosti primátora je pověřen jeho zastupováním.
Do funkce zvolen 30.11.2006. Působnost v oblasti návrhů vyhlášek a nařízení hl. m. Prahy, Záchranného a bezpečnostního systému, provozu informační infrastruktury hl. m. Prahy.